Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
09.06.2017, 09:59 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09.06.2017 10:04 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #27
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
No tohle možný je, ale je to velká škoda. Máš moc velký strach z roztoče a potažmo virů. To je brnkačka, horší je Nosema ceranae, s tím si u nás lidi neumí poradit.
Když už jsi do toho kousl. opíšu ti to ,co je možné nyní, ale není to zdaleka jediný postup. Jsou i daleko elegantnější, ale tohle ti asi bude nejbližší.
1) Vem nejhořejší plodový nástavek nebo nástavek, kde je nejvíce plodu a dej ho jako nejhořejší nad mřížku. Na mřížku bych doporučil dát rám cca 2 cm vysoký event. více. Tam udělej i druhé očko, česínko, třeba na straně, to je na tobě. Otevři očko.
2) nech to tak týden. Za tu dobu uvidíš, jestli tam je matka (budou nosit pyl, uvidíš tam vajíčka...).
3) Je-li matka nahoře, je tak nech další týden, 10 dní i 14, tedy celkem cca 3 týdny.
4) za tu dobu můžeš udělat klidně jeden oddělek (z té horní části) se zav. plodem a včelami, odvést ho jinam, dát matečník nebo zaříznout štěp s vajíčky a nechat vychovat matku. Budeš mít rezervní matku, když se oplodní. V dolní části je jen třeba dát pozor aby nenarazily náhradní matečník. U mne se to děje jen u linie, která má vývoj dělnic 19 dní (zveřejnil jsem to v r. 2012 ve Včelařství), jinak ne.
5) Do zbylé části můžeš dát st. rámky. Včely je vystaví, matka zaklade. Prostě si můžeš hrát. Za tu dobu 14-21 dní se sem natahnou (k matce s plodem) roztoči.
6) zase můžeš dát do spodní části štěp s plodem a nechat odchovat matku. To samozřejmě pořepokládá vložit pevnou podložku a u horní části s matkou můžeš včelařit jako s včelstvem, tj , postupně rozušiřovat a td...........
7) Stane-li se že matka bude dole, odděl cca po týdnu horní část od dolní pevnou přepážkou a dej matečník nebo štěp s plodem (20x20 buněk stačí) , klidně to můžeš po zavíčkování zopakovat a ten první štěp odstraníš zcela. No a po oplození matičky ten oddělek můžeš koncem září, začátkem října připojit k hlavnímu včelstvu a zrevitalizovat jej. To byl původní záměr. Rozířil jsem jej, protože by ses asi ptal, co když......., ale není to podmínka. Ono tě to napadne samo, jen dbej na ten princip v tomto případě ředění populace V.d.
8) Na a dál už všechno víš. Vypadá to složitě, ale v zásadě to je na pár minutových operací.
Pochopitelně po tom týdnu můžeš v části bez matky provést ošetření KM, ale zjistil jsem, že je to fakt zbytečné, ale proti gustu...........

Jde o to v podstatě naředit populaci roztoče a v jedné části vytvořit plodovou pauzu cca měsíc. To bohatě stačí k narušení populační křivky roztoče tak, že to včelstvu neuškodí. Samozřejmě je tady ta možnost (doporučuji všem zakalkulovat do provozní metody, nic to nestojí a oddálí se rozvoj o cca týden a včelstvíčko, oddělek to nepodtrhne.) odstranit první zavíčkovaný plod mladé matičky (klidně vyříznout, včely to dostaví, spraví dělničinou).
Metod je mraky, ale podstata je stejná. Zde se vychází z ředění populace a je to takové napodobení vyrojeného včelstva a roje.
Jde to i jinak. Dávám šanci těm nejjednodušším metodám. Třeba přeléták, nebo tzv. metoda popouštění plodu. Vše má ale svůj čas a toto je nyní nejaktuálnější.
Zcela odstranit plod není třeba. Jen v případě viroz ve fázi před kolapsem včelstva asi tak 14 dní. Lze to přesně spočítat, ale to bych mohl přednášet do rána. Jen se neboj to zkusit. Žádný gabon, kyselina, thymol, si s viry ani N.C. neporadí, biotechnické opatření (odstranění plodu) ano.
Pokud bys k němu přistoupil tak je třeba něco dodržovat. Včelstvo musí mít šanci udělat do zimy(začátek října) 2 generace včel. Tamto jsou jen technikálie.
Ať se daří. Na tohle nepotřebuješ mít extra prošlechtěné včely, i když se přesvědčuji (provádím druhý rok takový pokus s těmi nešlechtěnými), že tak 2-3 z deseti to zvládnou s obtížemi, ale to je otázka jejich schopnosti uspořádat si vhodně plodové hnízdo. Ale i v tomto případě jsou výsledky min. stejné jako při naprosto bezuzdém nadužívání jedů. ld.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Václav Návara (+1), Rasťa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev - Leoš Dvorský - 09.06.2017 09:59 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)