Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krmení na volné stavbě
29.08.2014, 05:21 PM
Příspěvek: #29
RE: Krmení na volné stavbě
U dadantu je výhodnější používat NN dole a VN nahoře. Včely se stahují nahoru ke strůpku pokud by to bylo obráceně tak se včely dostanou do mezinástavkové mezery a výhoda vysokého celistvého díla se ztratí. MM komora se u dadantu používá také, ale musí být sestava od spodu NN,VN,NN a zásoby musí zasahovat až do VN, aby včely měly sezení ve VN jinak se opět ztrácí výhoda vysokého díla.
[/quote]
Protože Dadanty jsou můj "kůň", mám pár typů na zimování.Nízký nástavek dole není špatný, leč v podletí ho zanesou pylem a přes zimu zplesnivý. Pokud, tak 5-6 plástů do středu a panenských, nedostavěných, tam to není tak zlý s tím pylem.
Medná komora nahoře není špatná, normálně tam jdou, osobně názor, že včely se drží na vysokých plástech nemůžu potvrdit, bez mřížky mě i ve snůšce při dvou vysokých a několika NN plodují tam, kde je zrovna flek, nijak to neřeší - mínus zimování s NN je na jaře, kdy ho proplodují a není pak možné pracovat s vysokými plásty dole / dávat ho pak dolů považuju za úplnou úchylnost, vzhledem k narušení hnízda /.
Loni jsem zkoušel zimovat silné s NN nahoře, ale přes mřížku - kupodivu celkem není špatné, ale taky se mě nelíbí z důvodu srážení vody a plesnivění, objektivně to ale mohlo být velkým mrazem / stanoviště 800m.n.m. / a nezatepleným úlem. Určitě ale není pravda, že přes mřížku si zásoby nevezmou, čehož jsem se bál. V teplejší oblasti to může být schůdný. Nástavky je ale třeba dávat nejdýl do půlky srpna, aby to stihly pospravit.
Ze všeho se mi nejlíp páčí zimovat jen na jednom vysokým, většině včel to stačí, nakrmený tak akorát, dobrý přístup, perfektní jarní rozvoj, pyl tam kde má. Když mám vysoký podmet, tak eventuelně zdatnější dole něco nastaví, letos mám pár ještě větších a zkouším nízký dole, ale bez plástů, takový visení, než se stáhnou do vysokýho, zatím to vypadá nadějně.
Hlasování: Marek Lžičař (+1), tondabh (+1), Aleš Molčík (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Krmení na volné stavbě - MichalF - 11.06.2014, 12:27 PM
RE: Krmení na volné stavbě - Debora - 11.06.2014, 01:42 PM
RE: Krmení na volné stavbě - Debora - 12.06.2014, 07:47 PM
RE: Krmení na volné stavbě - Debora - 13.06.2014, 02:53 PM
RE: Krmení na volné stavbě - Crha Karel - 29.06.2014, 03:19 PM
RE: Krmení na volné stavbě - Debora - 29.06.2014, 08:11 PM
RE: Krmení na volné stavbě - schützmeister - 29.08.2014 05:21 PM
RE: Krmení na volné stavbě - tondabh - 29.08.2014, 11:21 PM
RE: Krmení na volné stavbě - tondabh - 03.09.2014, 03:35 PM
RE: Krmení na volné stavbě - tondabh - 21.10.2014, 03:20 PM
RE: Krmení na volné stavbě - tondabh - 21.10.2014, 07:21 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)