Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přírodní chov matek
11.04.2014, 06:16 PM
Příspěvek: #1
Přírodní chov matek
Tak nevím. Teď je na to čas. Ale nevím, nakolik je tohle téma diskutabilní.
Asi to jedost v rozporu s běžnou praxí. A co nevím je otázka roztočů. Je dost možné, že silné včely mají s roztoči větší problém. Tak se to zatím jeví.
Nějaký pátek to tak ale už dělám, a včelstva z toho " chovu " jsou velmi vitální, bezproblémová v zimě a při správném zacházení i dobře medová.
Z čeho vycházím : geneticky rozmanitá včelstva, ale místně ukotvená / žádný bastardi meziliniový / jsou výrazně odolnější a pracovitější.
Jak to funguje : nic nelarvuju, matky chovám z rojových matečníků / hrůza Surprised /
Praxe : Je třeba ohlídat dobré včelstvo. Předpokládá to tedy několikaletou práci. podmínky jsou pro výběr ale trochu odlišnější : přezimování, jarní rozvoj a absence nemocí typu zvápenatění a tak. Med je údaj zavádějící, jelikož závisí od stavu včelstva / oddělek, stará matka a tak / . Sezení, bodavost a další drobnosti jsou dost proměnlivé a popravdě v přírodě nemají zásadní vliv. Otázku roztoče nechávám zatím na dobu, až bude čas na zcela neošetřená včelstva. Ostatní je zase zavádějící / tak se mě to jeví - je to otázka diskuze a dalšího sledování /.
Takže - je jaro, mám vybrané včelstvo od kterého budu chovat. Mám odpozorovánu dobu normálního času rojení. Rozšiřuju jen a pouze tak, aby v téhle době to včelstvo bylo v ideální rojové kondici - nahuštěné, proplodované, plné pylu, bez volných plástů.
Znamená to o dost menší rozšíření, než medová včelstva. Pak je vytvořených matečníků dost a jsou kvalitně živená i v eventuelní nepřízni počasí. Občas mrknu, jak to jde. Jak uvidím víčkovaný, už to je otázka citu, kolik dní jim dám, aby mě neulítli. Ideální fáze dělení je prokousávací fáze, což se ale odahaduje těžce.
Zužitkovat doporučuju tak po 3 plástech do oddělku, nebo přimetením včel, žádný oplodňáčky, musí být několik hustě obsednutých plástů s matečníkem nejlíp někde uprostřed, ne na kraji. Matečníků nechávám co to jde, nic neselektuju, ať se hezky poperou a ukáže se kdo je největší rampa. V úlku zase co možná utemovaný, až do chvíle co se rozjede kladení.
Na kvalitu matky krom výběru genů a výživy plodu má zásadní vliv teplota v úlu až do fáze prvního nového plodu.
Jaké to má výhody : chov probíhá ne kdy by jsme chtěli, ale v době nejvhodnější - oni proto mají cit. Je v té době taky optimum trubců. To taky znamená, že jsou velmi dobře krmené, chov začíná až když matka neklade mnoho dělnic - tím, že méně klade, jsou / to jsem někde vyčetl / vajíčka matek větší, to je podstatný rozdíl od přelarvení - je to prostě matka už od úvahy o tom, že to matka bude. Dostatečné teplo zaručuje ideální vývoj. To není možné v oplodňáčkách ani v oddělcích s náhradníma matečníkama - rozdíl je fakt velký.
Nevýhody : uděláte tak 4 matky ze včelstva jednou do roka / zato ale stojí za to /.
Jako částečná nevýhoda pak je fakt jarního rychlého startu - kdo zaváhá, tomu odletí - to je asi celá příčina tzv. " chovu nerojivých včel " - chce to nebýt líný.
A pak tu je ta diskutabilnost varoázy - je bez debat, že dobré včelstvo dá nejen hodně medu, ale i hodně roztočů, prostě když se daří včelám, daří se i roztočům.
Ale to už je jiná debata.
Hlasování: Ali (+1), Luděk Matoušek (+1), Milan Bencúr † (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Přírodní chov matek - schützmeister - 11.04.2014 06:16 PM
RE: Přírodní chov matek - Debora - 29.09.2014, 11:51 AM
RE: Přírodní chov matek - tondabh - 30.09.2014, 03:54 PM
RE: Přírodní chov matek - Ali - 20.06.2017, 04:56 PM
RE: Přírodní chov matek - Ali - 20.06.2017, 11:26 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)