Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přírodní chov matek
20.06.2017, 04:56 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.06.2017 05:13 PM od Ali.)
Příspěvek: #16
RE: Přírodní chov matek
V téma náplní chov v praxi - jsem tu asi správně.
Zpětně jsem tu pročítal příspěvky (Biologické možnosti ošetrovania včelstiev, Přírodní chov matek, Volná stavba v rámečkách ...). A tam bylo docela důležité upozornění (nás zde mladých Wink) od Leoše v přísp. 23 "Je tedy ten správný čas na biotechnická opatření.". Tak jsem si několikráte pročetl, a jelikož mám pérka z chovu matek (přestože jsem si je před 25 lety běžně přelarvováním choval), rozhodl jsem si šáhnout na bolístku. Protože ale lehce už hůře vidím, rozhodl jsem se pro nelarvování. Tak jsem zvolil polopřírodní chov. Přísně selektovaný chov u Leoše je pro mě už nedosažitelná "vysoká", Michal je lety už taky daleko (už je má překatrované na dobré a špatné viz. první příspěvek) a Milan mě zase inspiroval jeho náhledem na přírodní jednoduchost a zaměřením i na východní stranu zeměkoule viz "Вывод маток в альпийских ульях" na jutubku.
A tak jsem zjistil, že je to sloučené dohromady v Leošovém přísp. 25 a 27 "Tak se nauč hledat matku jednoduše. Na co je třeba m. mřížka????", "odděl cca po týdnu horní část od dolní pevnou přepážkou a dej matečník nebo štěp s plodem", "Vypadá to složitě, ale v zásadě to je na pár minutových operací."
A jak jste poradili, tak jsem udělal. Šoupl jsem v ležanu celé dílo doprostřed, rozpůlil MM, za týden koukl kde je plod a kde prázdno. Z plodu jsem řízl dva proužky 2x 3cm asi devět buněk s vajíčky (červíky už blbě vidím a vajíčka jsou tutáč), pověsil jsem je naležato mezi rámky, na stranu kde nebyl plod, zašoupl přepážku a předevčírem už tam visely čtyři matečníky. Včely si vajíčka přebraly samy, které jo a které ne.
Teď mě čeká snad už jen podzimní sloučení - revitalizace (chápu-li to dobře), tedy posunutí, resp. rozhození roční křivky vývoje VD a roční křivky vývoje včelstva, ručním biotechnickým opatřením, čímž se VD hůře dostává do nadvlády ve včelstvu. Říkám to dobře ? Pokud jo, měl bych tyto matečníky ještě zrušit nechat včelám vystavět nové, aby plodování oddělku bylo cca alespoň o celé jedno pokolení mateřského včelstva - tj. min. tři týdny, aby měl VD jasný předěl v původním vývoji, viz žlutě na obrázku v příloze.
Je to paráda, na matečníky kouknu do uličky zeshora, nemusím nic trhat, rámky rozdělávat, jen pofouknu pusou, včelky se rozběhnou a vidím.
Dík, zase jsem o kousíček dál.

Příloha


Přiložené soubory Miniatury
   
Hlasování: Rasťa (+1), Tomáš Jelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Přírodní chov matek - schützmeister - 11.04.2014, 06:16 PM
RE: Přírodní chov matek - Debora - 29.09.2014, 11:51 AM
RE: Přírodní chov matek - tondabh - 30.09.2014, 03:54 PM
RE: Přírodní chov matek - Ali - 20.06.2017 04:56 PM
RE: Přírodní chov matek - Ali - 20.06.2017, 11:26 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)