Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Virus deformovaných křídel v oddělcích
03.10.2021, 10:20 PM
Příspěvek: #1
Virus deformovaných křídel v oddělcích
Dobrý večer,

jsem začátečník a prosím o radu ohledně péče o letošní oddělky.

Mám dva, oba byly dělané na přelomu června/července na nouzovou matku od kamaráda včelaře. Tedy relativně dost pozdě.. Po celou dobu až do poloviny září byly krmené, braly dost pomalu, ale braly. Jevily se jako slabší, početně, pomalým odebíráním, o stavění se ani mluvit nedá.. Ale postupně se hezky rozplodovaly, zásoby si nanosily, aktuálně jsou na šesti rámcích a početně šly v září už trochu nahoru.

Už v srpnu jsem pozorovala na podložkách velký spad kleštíka, dvakrát to bylo i kolem 20ks/den. Pak se počty trochu snížily, na včelách vidět nebyl. V září mi včely začaly ve velkém napadat vosy, přímo v úle, odnášely části včelích těl.. na varoa mřížce najdu každý týden až cca 100 mrtvých včel. Udělala jsem nějaké zásahy a situace s vosami se částečně zlepšila. Ale minulý týden mi kamarád včelař, od kterého oddělky jsou, sdělil, že u kmenových včelstev, ze kterých oddělky pochází, objevil virus deformovaných křídel (a že se s tím ještě nesetkal). Dnes jsem ho u několika mrtvolek na mřížce našla i já.

Otázka zní: mám šanci takové včelky ještě zachránit? Případně jak? Nevnímám to příliš sentimentálně, pokud jsou slabé, nechci je zachraňovat za každou cenu. Raději to zkusím za rok znovu, se silnějšími/zdravějšími.. Ale chybí mi zkušenosti, proto se ptám vás, zkušenějších, jestli je něco, co bych pro ně mohla udělat? Napadá mně snad jen standartní podzimní léčení - má to smysl?

Díky za odpovědi.
M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Virus deformovaných křídel v oddělcích - Markéta Kamená - 03.10.2021 10:20 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)