Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bez jedu to nejde? (I)
04.05.2018, 11:45 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.05.2018 11:50 PM od Kocidzin.)
Příspěvek: #7
RE: Bez jedu to nejde? (I)
Děkuju za reakce.

Pro Leoše:
Pokud existuje i druhý díl Bez jedu to nejde, rád bych si ho přečetl, budu hledat, snad najdu...

1, Grooming samozřejmě vychazí z toho, co jsi Leoši napsal už v původním článku, já jsem jen chtěl poukázat na to, že pokud včela (je jedno jaká to je včela) dokáže cíleně zvýšit teplotu, aby zabila sršně a přitom zabije roztoče kleštíka, který je k ní přisátý, pak je to sice vedlejší "produkt", ale stejně se musí počítat jako cílené. Otazka jenom je, jestli jsou naše včely schopny používat tuto metodu "sebeohřevu" proti kleštíkovi (mebo do jaké míry) a jestli to zaradime do groomingu je celkem jedno.

4, K "cukrování", napadá mne ještě, že v popisu Svítkovy metody je uvedeno, že je možná souvislost s kvetením smrků apod., kdy kleštíka shazuje ze včel smrkový a jiný lesní pyl. Máš Leoši (nebo nekdo jiný) vyzkoušeno i toto? Letos kvetou právě lesy dost razantně, měl by tedy (v oblastech s lesy) kleštík dostávat pekne na hubu, ale nejsem si jistý, protože se včelky spíše líhnou, mám hodne plodu a kde je ted klestik nevim, ale odhaduju, že na trubčině. Rozhodně mám víc včel v úle než letavek, musí stavet aby meli kam dávat med. Ve čtvrtem nastavku (Medné komoře) dávají včelky med i do nedostaveneho dila (není vystaveno až k okrajím rámků). Dokonce začali v MK stavet i trubcinu, ale není zakladena, takže tam nakonec asi daji med. Nicméně, lesy kvetou, ale protože mám venku málo včel, asi to letos bohužel moc ucinné nebude. Dodgy

Pro Josefa:
Nemám nic proti panu Linhartovi, ale sami venku vidime, že je vyrazně tepleji než je u nas zvykem. Zima je víceméne jen období deštů. Začínají se u nás vyskytovat druhy ptaků a hmyzu, které jsem nikdy predtim nevidel. Klima u nas se pomalu, ale jiste otepluje. Termosolární uly jsou tedy možna zbytečné, myslím především co se týká použitých materialu. Včelařím trochu výše, kde jsou teploty o trosku (cca 2°C) nižší než v nižších okolních oblastech, ale slunce hřeje stejně dobře jako všude, stačí tedy volit stanovistě, kde je ul malinko více vystaven slunicku a nemám sice termosolární úl, ale tepleji mít můžu i ve dřevěném úle. Odbočka. Před nedávnem nám po 20 letech doslouzila lednička (s mrazákem). Řikal jsem si, že bych z toho mohl udelat ležan něco na zpusob medné krávy. Pohrával jsem si s touto myšlenkou, protoze me asi bylo lito lednici jen tak vyhodit. Rekl jsem svuj zámer i pred manželkou, její reakce mě vrátila zpatky do reality: "Ty chceš dát včely do staryho, plastovýho hnusu?! Ten med jist nebudu!!" Lednice skončila ve sbernem dvoře, nechal jsem si jen kabel a dva kompresory. Je to jen muj nazor, ale moderní včalařeni není o tom davat vcely do plastu (polysterenu), kdyz je pro včely přirozené bydlet v přirodních materiálech: dřevo, kámen, hlína. Moderní včelaření je možná bublina. Včelí úl je pořád včelí úl, včely jsou pořád včely, med je pořád med. Je na každém, aby zvolil svou cestu v čem a za jakých podmínek bude včelařit. Včelaření nepotřebuje přívlastky, moje včelaření nepotřebuje polystyren. Rád se dívám na včely, rád pracuju se dřevem, rád jím med. Včely, dřevo i med mě voní, mám radost, když se dílo podaří. Jak voní polystyren? Už mlčím, nemlatte me. Smile

Na nater vnitrku polystyrenového úlu bych pouzil vcelý vosk rozpusteny v oleji... treba zde je diskuze jak na to: https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Zprac...ni-nabytku Princip je, že se vosk smicha s olejem a tim ztekuti.
Ale nemám vyzkoušeno. Propolis se rozpouští v lihobenzinu (lih s cca 1% benzinu, prodají v lékarne nebo na netu) muzes vyzkouset rovnez. Osobne bych vic veril propolisu, ale vosk je podle me zase dostupnejsi.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Bez jedu to nejde? (I) - Kocidzin - 30.04.2018, 10:44 PM
RE: Bez jedu to nejde? (I) - straka - 04.05.2018, 05:48 AM
RE: Bez jedu to nejde? (I) - Kocidzin - 04.05.2018, 10:01 PM
RE: Bez jedu to nejde? (I) - Kocidzin - 04.05.2018 11:45 PM
RE: Bez jedu to nejde? (I) - lyn_x - 05.05.2018, 12:04 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)