Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přírodní chov matek
14.04.2014, 12:42 PM
Příspěvek: #9
RE: Přírodní chov matek
(12.04.2014 09:20 PM)schützmeister napsal(a):  Mno, Leoši, omluva. . TAkže jo, tohle vlákno je podobné, jen ta praxe bude jiná. Ale smekám před skutečnými šlechtiteli, já na to v tomhle životě ale z ne vlastního přičinění nemám podmínky, tak si to poněkud zjednodušuju.

Michale ani já to nemyslím špatně, jen jsem chtěl upozornit na provázanost. Dnes dochází u nás k poměrně masivní bastardizaci a nemyslím si, že je to proto, že třeba ty nebo jiní chovají z rojových matečníků. Pokud se dodržujé přírodní selekční kriteria, není to jistě špatně ba naopak, to tu přeci nebylo.
Vlastně i to, že matky z rojových matečníků jsou "jiné" má svůj důvod a lze to do tzv. umělého chovu přenést. CHov matek je u nás v posleních létech jen množením, často bastardů, vydávajících se za plemenné matky. Plemenná je u mne odzkoušená, to znamená, že se vlastnosti potomstva nerozpadnou po 2 generacích, to by bylo něco špatně. Nějaká koncepce, systém prostě chybí a mohu za to dotace na matky. Ty sice přinesou pár korunek do kapsy několika chovatelů, ale z dlouhodobého pohledu to plošně včelařství škodí a vlastně i těm chovatelům, protože se nepohybují v reálných cenách a na reálném trhu. Až ty dotace skončí, bude mnohým ouvej. Kdyby se ty dotace využily k povzbuzení poptávky po kvalitě nebo se rozšířila nabídka, aby byla konkurence, bylo by to trochu o něčem jiném než dnes.
Osobně bych je ale věnoval do základního výzkumu, tam chybí převelice. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Přírodní chov matek - schützmeister - 11.04.2014, 06:16 PM
RE: Přírodní chov matek - Leoš Dvorský - 14.04.2014 12:42 PM
RE: Přírodní chov matek - Debora - 29.09.2014, 11:51 AM
RE: Přírodní chov matek - tondabh - 30.09.2014, 03:54 PM
RE: Přírodní chov matek - Ali - 20.06.2017, 04:56 PM
RE: Přírodní chov matek - Ali - 20.06.2017, 11:26 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 6 Host(é)