Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
05.07.2016, 09:20 PM
Příspěvek: #431
RE: Japonský úl
Daruji za odvoz dvacet nástavků na japonce z nehoblovaného smrku tl. stěny 3cm - nikdy nepoužité - nikdy nepřišly do kontaktu s včelami ani včelařským materiálem, netřeba se bát o nákazy -, přešel jsem příliš rychle na Lang a už tam zůstal Smile. Bez vnitřních křížů, jen nástavky. Jsou docela poctivě udělané, nekejklají se, je mi líto je jen vyhodit.
Cca 10 Km za Českým Krumlovem směr Lipno.
jan.smisekzavinacpost.cz
Hlasování: Luděk Matoušek (+1), Pista Bernáth (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2016, 11:05 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.07.2016 11:28 AM od Pista Bernáth.)
Příspěvek: #432
RE: Japonský úl
a .
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2016, 01:17 PM
Příspěvek: #433
RE: Japonský úl
(05.07.2016 09:20 PM)Jan Smíšek napsal(a):  Daruji za odvoz dvacet nástavků na japonce z nehoblovaného smrku tl. stěny 3cm - nikdy nepoužité - nikdy nepřišly do kontaktu s včelami ani včelařským materiálem, netřeba se bát o nákazy -, přešel jsem příliš rychle na Lang a už tam zůstal Smile. Bez vnitřních křížů, jen nástavky. Jsou docela poctivě udělané, nekejklají se, je mi líto je jen vyhodit.
Cca 10 Km za Českým Krumlovem směr Lipno.
jan.smisekzavinacpost.cz

Tak úly již předány novému majiteli. Až vyrobím další, dám vědět (Smile
Hlasování: Roman (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2016, 12:43 PM
Příspěvek: #434
RE: Japonský úl
Stručně ke zkušenosti z medobraní (ač toho moc vzhledem k pomalejšímu startu japonců nebylo).
Teoreticky by horní nástavky po zanesení medem (např. v sestavě 8 nást.) měly být téměř bez včel. Zkoušel jsem několik termínů, ale vždy tam bylo velmi rušno (tmelení víka propolisem apod.). A to ve všech třech mých japoncích (v jednom byl dokonce nejvrchnější nástavek poloprázdný - jen "souše", přitom celková váha úlu odpovídala slušným zásobám).
Před koncem června jsem šel na to.
Medobraní je spíš pro dva lidi (pochopil jsem videa na jútúb!), druhé ruce se mohou hodit. Medobraní se musí udělat včas, vše se zapatlá kapajícím medem a vyzývá k loupežím. Spousta včel se přeřízne nebo zůstane v odřízlém nástavku, při vykrajování plástů se zamačká, zalepí, uhyne.
Přišlo mi to vůči včelám nedůstojné, musel jsem se jim omluvit. V porovnání s výkluzem pod medníkem v langu je to vskutku masakr.
Máte někdo jinou zkušenost?
MS
Hlasování: Jarda (+1), Radka Nývltová (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2016, 02:37 PM
Příspěvek: #435
RE: Japonský úl
Martine, zkusil jsi dát nahoru Formidol k odpuzení včel??? Na to by se hodil a ještě by jsi měl dobrý pocit, že jsi léčil Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Martin Smutný (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2016, 05:55 PM
Příspěvek: #436
RE: Japonský úl
Martin, a čo keby si medzi 5 a 6 nástavok vsunul výklz??? Počkal tak 48 hod. a potom robil medobranie!
Podľa mňa síce by si spravil maličký masaker tou strunou medzi 5 a 6 nástavkom , ale potom by to bolo určite lepší a humánejší spôsob ziskania medu.
Citát : Spousta včel se přeřízne nebo zůstane v odřízlém nástavku, při vykrajování plástů se zamačká, zalepí, uhyne.
PS: Práve pre to som do japoncov nešiel , zlaté rámiky Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2016, 06:09 PM
Příspěvek: #437
RE: Japonský úl
Japonce nemám, ale dle videí používají Japonci vyfukování...fénem a snad nemusí být ani teplý vzduch
Cool
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2016, 03:57 PM
Příspěvek: #438
RE: Japonský úl
(13.07.2016 05:55 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Martin, a čo keby si medzi 5 a 6 nástavok vsunul výklz??? Počkal tak 48 hod. a potom robil medobranie!

Díky za tip, Rasťo, něco na ten způsob chci příští rok zkusit. Včely by tak mohly i vyčistit ukáplý med na výkluzu a okraje uřízlého díla trochu zakončit pro odebrání nástavku druhý den.
Jinak je to o pár tisíciletí zpět (tj. včely v dutině a medvěd se jim sápe na med....).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.07.2016, 09:06 PM
Příspěvek: #439
RE: Japonský úl
(13.07.2016 12:43 PM)Martin Smutný napsal(a):  Stručně ke zkušenosti z medobraní (ač toho moc vzhledem k pomalejšímu startu japonců nebylo).
Medobraní je spíš pro dva lidi (pochopil jsem videa na jútúb!), druhé ruce se mohou hodit. Medobraní se musí udělat včas, vše se zapatlá kapajícím medem a vyzývá k loupežím. Spousta včel se přeřízne nebo zůstane v odřízlém nástavku, při vykrajování plástů se zamačká, zalepí, uhyne.
Přišlo mi to vůči včelám nedůstojné, musel jsem se jim omluvit. V porovnání s výkluzem pod medníkem v langu je to vskutku masakr.
Máte někdo jinou zkušenost?
MS

Odebíral jsem nástavek v japonci jen jednou a nebyl to velký masakr. Nadzvedl jsem z obou stran jedním rozpěrákem, opřel o hrudník a odřízl strunou D z kytary. Tahal jsem jak pilkou opatrně doleva a doprava. Konec jsem nezvládl, protože jsem zatlačil k sobě a tam to povolilo a nějaké včelky to odnesly. Protože byl nástavek plný včel, podložil jsem ho prázdným nástavkem. Druhý den byl řez v nástavku očištěný a nástavek bez včel. Dnes jsem odřezával plný medník v LG 2/3, protože mám jen loučky a nástavky jsou prostavěné "skrznaskrz". Stejným způsobem a odnesly to asi jen dvě včely. Myslím, že je dobré přiložit strunu kolmo k plástu, opřít si zápěstí o nástavek a zvolna tahat sem a tam aby nedošlo k tomu cuknutí. Odříznutí i se zakouřením a přeložením rozpěráků v půlce řezání trvá asi dvě minuty. M.M.
Hlasování:
Rasťa (+1), Ali (+1), tondabh (+1), Martin Smutný (+1), Debora (+1)   Zobrazit vše

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.07.2016, 11:10 PM
Příspěvek: #440
RE: Japonský úl

Haribol Mirdo, je to jednoduché, kdo umí ten umí a navíc se stačí podívat na video z Vilémova, kde je jednoduché podříznutí kdy jako bod jedna je troj nabroušená špachtle, kterou se objede obvod nástavku, takže uprostřed nezbývá na strunu velký záběr.

Je to opět o včelaři, protože pokud odřezávám plně nabušený a zavíčkovaný japonský nástavek, tak je v něm většinou pět a půl včely a je velkým uměním je špachtlí či strunou trefit, ale jako u všeho chce to využít zkušeností ostatních kteří je s láskou nabízejí, jen je třeba je uvést doma do praxe.

Přeji všem krásné ničím nerušené medobraní Tonda.
Hlasování: Roman (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)