Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
25.06.2022, 08:14 AM
Příspěvek: #2271
RE: Co se děje v úlech teď
Jirko, co s tím obřím vcelstvem budeš dělat dál? Necháš to tak, nebo ještě vytvoříš nějakej ozdravnej oddělek? Já to mám na nejvíc na šesti NN a po tom, co jsem udělal před čtrnácti dny ozdravný oddělky kdovíjak silný nejsou.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2022, 03:07 PM
Příspěvek: #2272
RE: Co se děje v úlech teď
Velice dobrá otázka Tomáši - sám o tom pořád přemýšlím - tohle je loňská vajíčkovka z linie Buckfast, které se ale neosvědčily ohledně populace VD - na jaře jsem do tohoto včelstva dával ekopol a teď jsou pěkně čisté a pracovité ale bojím se, aby se to napřesrok neopakovalo (druhé "silné" BF včelstvo bylo taky plné VD, na jaře mi dvakrát vyschlo - brzké plodování a spotřeba zásob, a pak trpělo vápenatěním). Mám tu od Jirky Marxe z loňska materiál původem od Leoše a ten se pěkně rozjel a teď z něj mám další matky v oddělcích. Přemýšlel jsem tedy, že všechny svá ještě existující včelstva z linie BF buď rozdělím na silné oddělky s novou matkou nebo je nechám jak jsou v plné síle a matku vyměním až v podletí/na podzim oddělkem s kraňskou matkou. To včelstvo s vápenatěním bude mít matku každopádně, s tímto tahounem plným medu ještě nevím ale s největší pravděpodobností dostane novou matku též.

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.01.2023, 01:58 PM
Příspěvek: #2273
RE: Co se děje v úlech teď
U mě dnes slunečno - na sluníčku + 25C, silné prolety a začínající pylová snůška, nejspíš už někde práší líska..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.01.2023, 01:46 PM
Příspěvek: #2274
RE: Co se děje v úlech teď
Tak tak, jsem zvědavý, co to s včelstvy udělá, snad se moc nepoblázní, jaro by mělo být ještě daleko. U mámy kvete vřesovec, jen to bzučelo, lísky kvetou taky jestli jsem se dobře koukal...

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Hlasování: Ján Cibuľa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.02.2023, 05:06 PM
Příspěvek: #2275
RE: Co se děje v úlech teď
U dvou dvouletých včelstev jsem předevčírem vyndal zavíčkovaný plod - přesto, že včelstva jsou dost silná, bylo ho pomálu - vždy na dvou rámečcích, zavíčkovaného slabá třetina plochy rámečku. Zajímavé bylo, že přesto, že v měli je od podzimu dost kleštíka - v plodu jsem ho našel málo. Zadalší mě překvapilo, že obě včelstva sedí pořád dole a pravděpodobně celou zimu postupně stahovaly med z posledního horního (pátého) nástavku dolů. Původně nástavek plný zavíčkované sladiny byl teď při prohlídce skoro prázdný (souše). Naopak čtvrtý nástavek nechaly zavíčkovaný.. Možná to udělal teplý leden.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.03.2023, 10:47 AM
Příspěvek: #2276
RE: Co se děje v úlech teď
(24.02.2023 05:06 PM)Tomáš Fuit napsal(a):  ...od podzimu dost kleštíka ....

čo je to dosť?
Bežná úmrtnosť klieštika bez "pričinenia" včelára v zime je tak jeden spadnutý klieštik za 4-5 dní...
Čiže približne 6 klieštkov za mesiac...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.03.2023, 08:29 AM
Příspěvek: #2277
RE: Co se děje v úlech teď
To jsem měl víc - 15 -20ks /měsíc
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.05.2023, 08:53 PM
Příspěvek: #2278
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes jsem zjistil, že mám ve včelstvu 2 matky. Mámu a její dceru. Hezky si to rozdělily. Mladá blíže k česnu stará o nástavek výš. Třeba bába této matky kralovala v úle se 3 dcerami. Myslím, že jsem to tu ventiloval. Na jednu stranu mi to trochu nabouralo chov, na druhou stranu udělalo radost, že se ta vlastnost v lini udržela. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ján Cibuľa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.05.2023, 06:49 PM
Příspěvek: #2279
RE: Co se děje v úlech teď
Leoši a je predpoklad, že stav viacmatečnosti potrvá dlhšiu dobu?

Ako to bolo s matičkou, ktorá kralovala s tromi dcérami?...vydržali spolu celú sezónu, alebo potichu sa matička-babička po pár týždňoch vytratila?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.05.2023, 09:38 AM
Příspěvek: #2280
RE: Co se děje v úlech teď
Tak při těch tichých výměnách to není nic neobvyklého. TV mám celkem pravidelně a jsou to zpravidla nejlepší matky. K vidění jsou i obě matky klást vedle sebe vzdálené jen na 1 palec. Matky spolu často vydrží až do zazimování. Vatiant TV je ale víc, než se popisuje v literatuře.
Vždycky je nechávám ať si vyberou. Jednou se mi ale stalo, že tam v říjnu nebyla ani jedna.
Tohle je ale jiná linie, kterou jsem si dost vypiplal. Bez roztočů, zato s jinými slabůstkami, které postuně vyslektovávám. Proto ty bláboly o tom, že bez roztočů nebudou virozy, NC, NA vůbec neberu. Tomu mohou věřit dnes jen diletanti a nebo profíci, pro ktekré je včela výrobní prostředek, proto nejdou do hloubky. Tenhle případ ale ukazuje, že zimovaly obě v jednom chumáči. V tom případě 4 matek jsem je v září rozdělil. Nechtěl jsem přijít ani o jednu a zimoval jsem je zvlášť. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ján Cibuľa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 17 Host(é)