Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
20.04.2022, 07:02 AM
Příspěvek: #2231
RE: Co se děje v úlech teď
Hlavně doporucuji mit tam dole již zakládané souše ne panenske

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2022, 07:42 AM
Příspěvek: #2232
RE: Co se děje v úlech teď
(20.04.2022 07:02 AM)Jiří Marx napsal(a):  Hlavně doporucuji mit tam dole již zakládané souše ne panenske
Jirko pro přesné pochopení, myslíš tím souše zakladené matkou již s plodem a nebo tmavší zakladené loni? Děkuji

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2022, 09:44 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.04.2022 10:39 AM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #2233
RE: Co se děje v úlech teď
Tmavé či žemlové jiz alespoň jednou loni zakladene. Prevešovat opravdu ne

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2022, 01:56 PM
Příspěvek: #2234
RE: Co se děje v úlech teď
No to si právě myslím, že jsem tam dal loňský rok jen světlé souše protože jsem jiné neměl. Jak píše Tomáš - byla zima a moc nenosily, zůstaly nahoře pod víkem.
Letos to počasí taky není úplně ideální - vypadalo to na pozvolný nárůst teplot ale teď tam je zase na týden do 10 stupňů - nanosí v tom něco? Chtěl jsem jim zítra nadsadit nástavek mezistěny/souše ale takhle je zatím nechám - když něco nanosí, aspoň je to požene dolů a nástavek nadsadím až bude tepleji. Česno mám zůžené na ca 10x2 cm - tak jak Jirka ukazoval ve Václaví .
Tomáši jinak s těmi Buckfastkami letos končím, brzy plodují, množí se na nich závratně VD a jedněm už jsem musel podruhé dodávat zásoby takže bych Ti ani nedoporučoval zkoušet tento materiál u Tebe.

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2022, 08:22 PM
Příspěvek: #2235
RE: Co se děje v úlech teď
S Buckfastkama nepočítám, pokusím se vše upinkat s naší jihočeskou směsí s převahou kraňky a se zbytky původní místní včely, kterou mám od začátku. Kleštík se na ní ale množí taky dost rychle..
Ještě k tomu soušovýmu jádru v podstavených nástavcích - já jsem ho měl v některých dost tmavý a stejně ho vesměs nepřijaly - používaly ho ovšem celou snůšku pro sušení sladiny.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.04.2022, 12:26 AM
Příspěvek: #2236
RE: Co se děje v úlech teď
Díky Leoši a Jirko Marxi za rady ohledně trubcokladného včelstva - nakonec to dopadlo dobře - viz fotky:

1:
3.4. 2022 zjistil jsem včelstvo s trubcokladnou matkou
   

2-3:
6.4. 2022 odnesl jsem včelstvo ca 100 m, nechal včely nasát a pak sklepl na zem. Na původní místo jsem dal slaboučký loňský oddělek (slabé 4 uličky, 1 ulička zakladená) s kladoucí matkou.Létavky se vracely na původní místo a vžebraly se zpět. Oddělek byl slaboučký a trubcokladné včelstvo celkem rozjeté, matku jsem pak našel v klubku včel, nebyl jsem si jistý, jestli to přežije - létavky viditelně nebyly nadšené, že našly na svém místě vetřelce.
       
4-5:
12.4. kontrola - matka už se pohybuje volně po plástech,včely nosí pyl ale plod ani vajíčka jsem neviděl (tmavé dílo)
       
6:
21.4. - ten samý plást jako na obrázku 5 (tedy ca po týdnu), vše vypadá v pořádku, takřka nulové spady VD, zavíčkované plně 3 plásty plodu v dalších nezavíčkovaný plod, nižší nástavek jsem nerozebíral.
   

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.04.2022, 10:23 AM
Příspěvek: #2237
RE: Co se děje v úlech teď
To vypadá dobřeSmile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.06.2022, 07:41 PM
Příspěvek: #2238
RE: Co se děje v úlech teď
Tak jsem udělal první ozdravené oddělky u včelstva s rychlým jarním rozvojem. Před česnem poškození trubci - tím to začalo - a postupně čím dál víc letu neschopných mladušek. Odebral jsem většinu plodiště, jsem zvědav, jak to dopadne. Pokud by to za měsíc vypadalo divně, tak vytvořím z celého včelstva smetenec a vyměním matku..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.06.2022, 08:42 PM
Příspěvek: #2239
RE: Co se děje v úlech teď
Ahoj Tomáši, jak budeš řešit ten oddělek? K mravenčí v období bez plodu nebo něco lehčího?

Já měl na jaře problém se 2 včelstvy - ekopol pomohl, teď jsou v klidu ale problém dělá jiné včelstvo, které šlo na jaře pomaleji a nakonec se krásně rozjelo a udělalo pěknou snůšku. Včera jsem ho rozdělil MM na jednotlivé nástavky a za 12 dnů, než se budou líhnout matky, odeberu jako ozdravný oddělek zakladený nástavek (tam, kde je teď kladoucí matka). Z loňska mám zkušenost, kterou předesílal Leoš, že zachraňovat silně napadené včelstvo na konci léta nemá smysl (to je samozřejmě jiný případ než zasahovat teď) - nakonec z toho nic nebylo, jen jsem ho letos použil na oddělky. Ať se dílo zdaří a dej vědět, jak to dopadlo.
Jirka

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.06.2022, 10:14 PM
Příspěvek: #2240
RE: Co se děje v úlech teď
Ahoj Jirko,
Asi to dvakrát porosím kyselinou mléčnou než bude zavíčkovanej plod a pak navíc vyřežu první zavíčkovanej. Jestli přežijou, nevím.
U ostatních loňských včelstev se chystám na ozdravný oddělky asi za čtrnáct dní, žádný nevypadá, že by to dalo bez zásahu. Vloni jsem ještě po půlce srpna jedno takový včelstvo pořešil dlouhodobým odparem 60% KM - chce to alespoň 3 týdny - a pak jsem měnil matku v říjnu oddělkem.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 30 Host(é)