Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
01.06.2020, 08:01 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.06.2020 10:33 AM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #2051
RE: Co se děje v úlech teď
Tak, u nás jsme dokončili 1. ozdravné opatření z konce dubna, po umělé plodové přestávce, vyřezáním prvního zavíčkovaného plodu mladých matek a museli jsme také před 15 dny, začít s ozdravným opatřením i u dalších, viry se dostali přes trubce na první včelky, asi tomu napomohla ta delší snůška z řepky u včelstva z loňského roje jsme našli matku a udělali jí smetenec bez plodu za přepážku, do oddělkové části a dnes jsme vyřízli také první zavíčkovaný plod matky ve smetenci, v původním plodišti jsme zrušili 6 zavíčkovaných matečníků a nechali 2 nejlepší a nechal jsem se ukecat vnukem a dcerou a necháme to řešení na včelkách, já myslím, že bude roj a oni mi tvrdí, že si vyberou matičku bez rojení. U posledního ležanu jsme matku nenašli, a udělali oddělek za přepážku s plodem, při kontrole a rušení přebytečných matečníků, jsme zjistili, že nám matka klade v oddělku, a vyřadili z oddělku ze 4 plodových, dva staré černé rámky se zavíčkovaným plodem, v obou původních plodištích máme tedy umělou plodovou přestávku se zavíčkovanými matečníky, kde také máme v plánu vyříznout první zavíčkovaný plod, nových mladých matek.
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.06.2020, 08:49 AM
Příspěvek: #2052
RE: Co se děje v úlech teď
U mně má většina včelstev plodovou pauzu, která potrvá tak 3-4 týdny.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jiří Grossmann (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.06.2020, 04:21 PM
Příspěvek: #2053
RE: Co se děje v úlech teď
Leoši, to přestanou plodovat uplně, nebo jen výrazně plodování omezí?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2020, 05:39 PM
Příspěvek: #2054
RE: Co se děje v úlech teď
V Chebu už víc než týden prší a je chladno, samozřejmě hodně omezili plodování a dokud se neoteplí a nebude snůška zůstane to tak, bez přínosu začínají šetřit když to bude trvat déle, vznikne nerovnováha mezi mladuškami a otevřeným plodem a mohou jít do rojové nálady (hlavně ty nejsilnější a podle genetiky). Tak až se udělá teplo potřeba hlídat. Podle váhy mají docela slušně nanošeno tak něco převěsím do oddělků abych je nemusel krmit a opatrně vytočím, kdo ví kolik toho ještě bude, medovici to umylo, do akátů prší možná trochu lípy když bude teplo??? Včera byl Medard a .... snad .ještě něco bude nerad bych dokrmoval cukrem.
Než se zkazilo počasí vypadalo to dobře holky stavěly jak o život, tak mimo pár plástů na mezistěnách v mednících už mám všechno na volné stavbě - oddělky a u mladých matek ukázněně dělničinu, ostatní hodně trubčiny zalité medem pokud bude dost na vytáčení bude to zábava.
S kamarádem dáváme do hromady soupravu na kontrolu Varoa CO2 ( má svářečku) mělo by to být přesné a celkem snadná práce bez bourání plodu atd. pokud to bude dobé dám vědět. Kysličník snad není chemie asi 200 holek si chvilku pospí. JS
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2020, 08:35 PM
Příspěvek: #2055
RE: Co se děje v úlech teď
(08.06.2020 04:21 PM)František Kučera napsal(a):  Leoši, to přestanou plodovat uplně, nebo jen výrazně plodování omezí?

Františku je třeba rozlišovat několik věcí:
a) výrazné omezení (někdy i zastavení) plodování z důvodu genetiky. Ta včelstva to prostě mají dáno geneticky stabilně.
b) včelstva, která to ještě zcela pevně nemají zakotvena, ale jsou ve stádiu evoluce a směřují k a) Dá se to ale zvrátit.
c) Omezení v důsleku snůšky.
d) Omezení v důsledku hladu, jak dole popisuje Jirka.
e) omezení plodování jako důsledek biotechnického opatření.

Programové omezení plodování (ať už je snůška nebo ne, tedy a) případně b)) si mohou dovolit jen dlouhověké včely. U mně to jsou někdy jen 2 plásty 2/3 L.
Těch plodových křivek, daných geneticky je hned několik, ale pracuji s nimi jenom já i když jsem to ventiloval už před 20ti roky. Pro včelaře je jednodušší prznit včely chemií nebo se orientovat na nepodstatné věci. S tezemi ŠPV to ale nemá nic společnýho.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2020, 09:57 AM
Příspěvek: #2056
RE: Co se děje v úlech teď
Leoši prosím zkus to trochu rozšířit (před těmi 20 lety se těžko hledá). Moji blázni když snůška teče jedou jako diví, staví atd. skoro bez ohledu na roční období bez pauzy a v momentu kdy přestane snůška stopnou plodování i když mají úl plný zásob loni ve 2 půlce června, když se měli strat o zimní generaci, potom se rozjeli v říjnu na břečťanu, při teplé zimě vlastně nepřestali do jara byli žebráci z většiny z toho co přežilo. Myslím že jenom přechod na vol. stavbu a s tím související způsob ošetřování to nevyřeší.
Vidím že jak jsem starej tak jsem hloupej, buď nemám z čeho vybírat nebo něco dělám špatně genetika je složitá a asi trochu zákeřná věc (možná volím špatné podmínky pro výběr), ale stejné problémy bude asi mír víc z nás. Odchovat matku je rutina ale "chytré včelstvo" je umění a každá rada dobrá.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2020, 05:08 PM
Příspěvek: #2057
RE: Co se děje v úlech teď
Jirko, upřímně řečeno nevím, co ti na to napsat.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.06.2020, 09:00 PM
Příspěvek: #2058
RE: Co se děje v úlech teď
Jiri taková otázka kdy a jak jsi včelstva vytáčel a krmíl??

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.06.2020, 11:57 PM
Příspěvek: #2059
RE: Co se děje v úlech teď
Jiří
Vytáčel na konci května produkční včelstva 12-15 kg, v úlech 3 nástavky 39/24 slušně obsednuté, zůstalo asi 15 kg, po 10 červnu vedra na 30 nosily něco málo z lip když byla rosa, jinak všechno zaschlo. Při kontrole po 20.6. zásob 25-30kg ale plodu převážně zavíčkovaného 4-6 plástů odhadem jedno straně 50 -70 dm a vyhání trubce, červenec a část srpna po 2 bouřkách trochu medovice průměrňáci na váze +6,5kg, začátkem září zásoby zásoby zhruba stejné jako na konci června, plodu málo 3-4 plásty. Samozřejmě jsem nevytáčel nic - do zimy půjdou na svém, vypadaly v pohodě V říjnu rozkvetl břečťan možná s trochou medovice, do 2 půlky listopadu nosí pyl plodu na 4-5 plástech, bez zateplení na stropě ještě na vánoce na sáhnutí topí. Na konci ledna na vzorky měl hnědá porovitá z plodu, varoa 0-2/včelstvo. V únoru a březnu zesláblé a nosema 70% ztrát. Oddělky dostávaly v létě krystal prolitý medem a poměrně dobře sílily do zimy šly s asi 15 kg zásob a teď jsou to vlastně jediné včely které opravdu jedou.
V 2 půlce června 6 vč. ze 34 dostalo 2x formidol po10 dnech- na trubcích roztoči tak do20%. V té době na volné stavbě 1/3 -1/2díla, loni stavěly mizerně s oddělky to bylo lepší. Z původních kmenových včelstev 4 a žádná sláva. Letos to na žádné vytáčení zatím také nevypadá, co donesly v dubnu a začátkem května při těch deštích stihly z půlky zbaštit, ale docela dobře staví až na nějaké plásty v nejvyšším nástavku jsme na volné stavbě. Letos s oddělky budu opatrně ať raděj zesílí a také nemám z čeho vybírat. Kolem do nich lejí co se dá a ztráty stejné jako moje neléčené, někteří nemají nic do začátku někdo to vzdává.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.07.2020, 09:35 AM
Příspěvek: #2060
RE: Co se děje v úlech teď
Dejte si pozor na zásoby teď by jich měly mít v ulech opravdu Hodně. Na horách krmim

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 22 Host(é)