Forum Šance pro včely

Úplná verze: Volná stavba v rámečkách
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Asi nepřicházím s ničím novým,ale jen pro zajímavost pár fotek jak nanáším vosk na horní loučku.Při použití nové šablony se vosk přilepí i ke stěnám drážky v šabloně.Žiletkovým nožem oříznu vosk od šablony a při dalších aplikacích se vosk přilepí jen k loučce a po krátkém zavadnutí jde šablona bez problému vyndat.
(28.10.2015 11:01 AM)Pavel Cirman napsal(a): [ -> ]Asi nepřicházím s ničím novým,ale jen pro zajímavost pár fotek jak nanáším vosk na horní loučku.Při použití nové šablony se vosk přilepí i ke stěnám drážky v šabloně.Žiletkovým nožem oříznu vosk od šablony a při dalších aplikacích se vosk přilepí jen k loučce a po krátkém zavadnutí jde šablona bez problému vyndat.

Bezva, je dotaz čím natíráš tu šablonu aby vosk na ní nedežel a držel jen na loučce ?
Díky.
Je to jednoduchý.Po první aplikaci po odříznutí vosku od překližkové šablony zůstane na stěnách drážky voskový film.Při dalších aplikacích se tekutý vosk se studeným voskem na stěnách šablony už nespojí.Byl by problém nanášet takto vosk na použitý rámek,kde je starý vosk na horní loučce.To by se asi muselo lehce obrousit.
Dneska jsem byl u bráchy ktery jede taky prevazne volnou stavbu v ramečcích a chtel po mne abychom v jednom ulu porovnali plasty ve 4tem NN protoze tam na jare mely vzdy cast delniciny nahore v ramku a tak pulku dole trubciny. Ve vsech deseti. Loni na podzim byl zento nastavek jako paty a krmna komora. Na jare se dostal odebranim spodniho na pozici 4 tj plodiste. Trubců jako maku cely jaro. Čili byly zaplodovaný. Ted tam vlezem a po trubcine na prostrednich sesti ani pamatka krasna prave zavickovana delnicina. Ony to proste prestavely. Chytry holky
Máte někdo zkušenost při rozšiřování zebrováním - vkládáním prázdných nových rámků tak, že se srazí rámky úplně k sobě - bez mezerníků?
Úplně to nechci zkoušet bezmyšlenkovitě, ale mohlo by to fungovat při přidání celého nástavku nahoru s převěšením dvou rámků plodu na střed.
Po cca 10 dnech rozdělit na včelí mezeru a asi rozdělit k sobě nové načaté plásty a původní?
Do deseti dnů by ti v tom postavily nerozebíratelnou divočinu a přeložený plod, než se rozvinou, by také mohl zachladnout a uhynout. Pokud chceš rozšiřovat nahoru a do strany, tak polovinu díla nástavku dej dole k jedné straně nástavku a druhou polovinu díla dej do horního nástavku na stejnou stranu nad dílo ve spodním nástavku. A přidej ke středu každého nástavku prázdný rámek a pevnou přepážku na oddělení zbývajícího neobsednutého prostoru. Když dáš víc než jeden prázdný rámek, počítej, že můžou stavět šikmo přes dva. Ale nezapomeň včelkám to dílo poskládat nějak pro ně přirozeně. Tj. ke stěně dát zásoby, nahoře plod příp. dát i plod dolů, pokud zbyde, od zásob ke středu. Představ si rojový hrozen včel jak sedí jen na plástech, které zvládne obsednout. Po stranách a nahoře jsou zásoby, uprostřed plod a úplně dole jen prázdné dílo. Takhle to vypadá, když začne roj žít svůj život a přirozeně se rozvíjet. Uprostřed toho hroznu je nejteplejší místo, které je srdce a zároveň děloha celého včelstva. Tak a teď tohle všechno máš dostat do vlastní metodiky ošetřováníBig Grin.
No..., díky, když se zebruje s mezistěnamy problém není. Když se zebruje rámky jen s proužkem mezistěny problém taky není. Jen právě s těma prázdnejma rámkama problém mám. Proto to přiražení k sobě.- ?
Když vložim prázdný rámek vedle plodu - mezi teda plodový rámek a rámek zásobní tak problém taky není.
Tomu problému při zebrování, se říká teplotní režim včelstva, proto ta představa s tím rojem a proto by se mělo rozšiřovat od kraje. Přiražení rámků až k sobě neřeší vůbec nic jen tím vytvoříš druhý strop.
Karle, škoda, že jsi nebyl 28.2. v MB. Tam jsme měli workshop právě o volné stavbě a rozšiřování. To by tě to technokraty vymyšlené zebrování ani nenapadlo. Včely mají ke stavbě 2 motivy, které převládají v různých podmínkách.
Rozvoj - nejlépe staví na okrajích, tam je to normální, je-li tam prostor. To ti přiblížil částečně Aleš.
Při zhroucení díla- toho se dá využít právě k stavbě po ose, kterou jsou vždy 2-3 střední plásty a je to pro včely přiližně to, co napsal Aleš.
Co je k stavbě třeba za podmínky to asi znáš, nebudu to opakovat (a nebo jo, přínos sladiny, teplo, dostatek včel stavitelek, ono to na sebe váže).
Pokud nepochopíš ale tyhle dvě základní věci, budeš neustále mimo a budeš zkoušet ty nesmysly a budeš se zabývat technikou a nikoliv reálnou situací, vztahy ve včelstvu. Ono to zní složitě, ale opak je pravdou.
Uvědom si, že pokud chceš přiblížit podmínky v úle podmínkám v dutině, musíš postupně zvládnout ošetřování na 1-3 zásahy za rok!!!!!
Tím je myšleno, případné rozšíření, odebrání nadbytečného medu i s výměnou matky a případným biotechnickým opatřením proti varroáze.
Pak dosáhneš např. med kvality skoro brtnického medu. Mezistěny jsou pochopitelně tabu.
Samozřejmě každý z nás to má nastaveno jinak a dostává se k tomu postupně. Ideál je prosperující včelstvo v přírodě. Jenže tohle včelaření je postavené na zcela jiném základě. Využití přirozeného biorytmu včelstva a ne jeho naprosté otočení. To se pak včelaři nemohou divit, že mají včely nemocné nebo, že nezvládají kleštíka, potažmo viry.
Tím, že budeš opakovat to , co dělají klasici, tedy technokrati, se k tomu ideálu nepřiblížíš ani omylem.
Je to zcela jiný úhel pohledu a tohle tě nikdo v žádné včelařské škole nenaučí a včelař, učitel s formálním vzděláním, docela určitě ne.
Protože včelaření není vůbec o technice, ale o pochopení vztahů ve včelstvu. Jedině pak můžeš včelám připravit podmínky pro co nejpřirozenější život a mít jen radost, zdravé včely. Neber to tak, že tě chci odradit, ale více mléka prostě nezískáš tím, že budeš krávu tahat intenzivněji za cecky.
Já jsem již dnes přesvědčen, že lidé, co si pořizují včely a mají je i několik desítek let, vlastně ani zdravá , prosperující včelstva vůbec nechtějí mít. To by neměli o čem mluvit. Asi je pro ně lepší včelám vytvářet překážky a problémy a pak je následně jako by odstraňovat. V tom je vlastně podstata té naší přetechnizované civilizace. Jeden problém odstraníme a 10 vyrobíme a tak je stále co dělat a je potřeba stále a stále více lidí. Dokonalé perpééétum mobile do záhuby. ld
Dobrý den pane Dvorský.Chtěl bych se zaptat, jestli nemáte nějaký záznam z workshopu o volné stavbě, který se konal 28.2. v MB. Pro nás kteří bydlíme trochu dál a nemáme možnost přijet, by to bylo super, se dozvědět více..Děkuji RS.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Referenční URL's