Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
18.05.2017, 02:47 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.05.2017 09:54 PM od Rasťa.)
Příspěvek: #271
RE: Rojení
Jak se chová roj cca 24 hodin od obsazení nástavku? Je možné, že vyvíjí jen malou letovou aktivitu a hlavně uvnitř staví? Tzn. občas vylétne / přilétne včelka, sem tam se tři čtyři včely promenádují u očka? Nastražil jsem totiž před pár dny nástavek na příhodné místo a tento stav u očka jsem dnes kolem 9:30 pozoroval. Přičemž předevčírem tam bylo pusto. Ale nechtěl jsem nástavek ze zvědavosti otvírat, abych případné nové obyvatelky nevylekal. Navíc budu potřebovat žebřík. Musím vydržet do večera / brzkého rána. Pak uvidím. Ale jsem zvědav už teď.

Doplnění:
Takže žádný roj se mi v nastraženém nástavku neusadil. Šlo pouze o včely, které asi zajímaly zbytky pylových zásob v umístěné staré souši. Ňo..
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2017, 11:38 PM
Příspěvek: #272
RE: Rojení
Mam dva mini roje s mladymi matkami. Jeden vyrojeny dnes, dotycny vcelar ho nechcel, tak som si ho zobral. A druhy moj, vyrojeny minulu stredu (17.5). Oba su teraz osadene na jednej vcelnici. Uvazujem spojit ich. Ako je to najlepsie urobit.

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2017, 12:04 PM
Příspěvek: #273
RE: Rojení
Nech je, až jak se to vyvine.
Jak bude matka klást, nebo nebude, nebo budeš mít dvě. Když je dáš teď do kopy, nemusíš taky mít nic. Roje, zvláště cizí, se většinou rvou jako koně.
Krmit. !
Hlasování: Rastislav Rosa (+1), Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.05.2017, 12:48 AM
Příspěvek: #274
RE: Rojení
Roj chyceny deset dni zpet byl nakonec bez matky.Dala jsem mu v nedeli dva zavickovane matecniky ze vcelstva,z ktereho se vyrojilo.Dneska byl jeden vylihnuty,tak uz holky necham v klidu.Znamy mel s rojem bez matky problem s trubcicema.Hrozi vznik trubcic,kdyz maji neoplozenou matku deset dni po vyrojeni?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.05.2017, 02:29 PM
Příspěvek: #275
RE: Rojení
V neděli se mi vyrojilo včelstvo s loňskou matkou. Měl jsem kliku, že jsem byl zrovna na chatě a všechno od začátku viděl. Tolik síly a vzruchu a hluku, spousta energie z jediného úlu. V čem jsem kliku neměl - roj si sedl relativně vysoko v trnkovém remízku, nemohl jsem se k němu dostat. Trochu jsem si prostříhal cestičku, abych mohl zkusit aspoň setřásat. Několikrát jsem roj "shodil" aniž bych něčeho docílil, ale asi napořtvrté, napopáté se mi povedlo najít na zemi matku (kdyby nebyla označená, nejspíš bych ji přehlédl). Přemístil jsem ji do rojáku a pak se mi ještě povedlo setřást k ní část roje. Jenže zbytek se usadil opět nahoru, kam jsem neměl šanci usadit roják. Nechal jsem tedy roják do druhého dne tak blízko, jak to šlo. Druhý den již roj na trnce neseděl, ale do rojáku se přestěhoval jen zčásti. Kam zmizel zbytek včel nevím, pár jich poletovalo nahoře, ale ne moc. Teď už mám matku i s částí roje v jednom NN, bohužel mednou krávu s prosklením mám tesně před dokončením. Tož uvidím, co bude dál. Všechno je zajímavé a nekonečné moře poznání vůkol.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2017, 11:10 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.05.2017 07:22 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #276
RE: Rojení
Je docela možné, že zbytek roje se vrátil do původního úlu.

Jinak mám v lese vytáhnuté v korunách čtyři rojáčky na chytání rojů a u jednoho už týden pozoruji přes den docela rušný provoz na česně, dokonce se tam objevují i známky obrany, ale roj uvnitř zatím není. Vypadá to, jako by včely si vyhlídly dutinu a teď si ji střeží a zkoumají, než dojde k samotnému vyrojení.
Hlasování: Rasťa (+1), straka (+1), Ali (+1), Zdeněk (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.05.2017, 10:06 PM
Příspěvek: #277
RE: Rojení
Tak mi taky přiletěly včely Smile. Po nepříliš úspěšné zimě jsem v lese rozmístila několik rojochytů a na zahradě volné japončíky. V sobotu, po 2 dnech obhlížení a přeměřování dorazil roj. Obsadil téměř celou zahradu a zkusil se nasoukat do 4 nástavkového japončíka (loni roj obsadil sotva 2 nástavky, tak jsem myslela že 4 by pro začátek mohly stačit). Po 2 hodinách to vzdaly a posadily se na vedlejší jabloň - téměř na špici - pro mě v nedosažitelné výšce. Vyběhla jsem a začala přidávat nástavky - 2 úly jsem zvedla na 7, jeden na 6, jeden jsem nechala na 5. Po třech hodinách, když už jsem ztrácela naději, se rozhodly vrátit a obsadily 2! 7mi nástavkové úlky.
Zatím tak zůstaly, oba úly se chovají klidně, začínají nosit, dovnitř jsem tedy zatím nekoukala aby měly klid, je možné že v roji byly 2 matky?
Hlasování: schützmeister (+1), Tomáš Jelínek (+1), Aleš Molčík (+1), straka (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2017, 06:48 AM
Příspěvek: #278
RE: Rojení
Tak to budeš asi první kdo zjistí, jestli můžou být v roji dvě matky. Já mám zatím vyzkoušeno jak fungují dvě matky v jednom úlu bez mřížek. A nebyl v jejich soužití problém.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2017, 09:19 AM
Příspěvek: #279
RE: Rojení
V roji môže byť aj niekoľko matiek. Včely si vyberú tú správnu.
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2017, 10:48 AM
Příspěvek: #280
RE: Rojení
Pokud je to tak, tak jsou i včely schopny vnímat prostor a neobsadí s více matkami malou dutinu, protože k tomu, aby mohly existovat přirozeně dvě matky, je zapotřebí větší dutina jelikož barierou mezi jednotlivými matkami v jedné dutině jsou zásoby. A pokud se rozdělily a obsadily dutiny dvě, jak píše Martina a budou tam skutečně obě matky, tak je to důkaz skvělé organizace včel.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 4 Host(é)