Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rámikové podnecovacie kŕmidlo
07.12.2016, 02:57 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.12.2016 03:15 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #5
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo
Na rámikovom kŕmidle nevidím nič zložitého. Výroba je jednoduchá a používali ho už naši predkovia pred sto rokmi. A včelári na Ukrajine postupujú tak, ako to robia aj druhí včelári kdekoľvek inde vo svete. Aj mňa učili, že po vytočení medu mám do prázdnych buniek po mede naliať hrnček vody a tak vrátiť prázdne plásty do úľa. Včely vodu použijú pri obnove a čistení buniek, ktoré sú poškodené vidličkou pri odviečkovaní. Zároveň tento postup zmierňuje stres včelám, ktorý som včelstvu spôsobil odobratím medu.
V trámikových úľoch warre, po prvom jarnom prelete, nalejem každý druhý deň 1 dcl sirupu priamo na včely do uličiek. Výsledok je rovnaký ako podnecovanie včelstva priamo v hniezde cez rámikové kŕmidlo. Je to zároveň niečo ako posypanie včiel práškovým cukrom. V rámikových úľoch čechoslovák je ten priestor v nadstavku oveľa väčší a podnecovanie včelstva cez rámikové kŕmidlo sa mi zdá efektívnejšie. Keďže je rámikové kŕmidlo v úli celoročne a prakticky v hniezde neblokuje žiadny priestor, využijem ho aj k včasnému chovu trúdov a následne k včasnému chovu matiek. Po každej znáške v sezóne zvykne byť kratšie alebo dlhšie bezznáškové obdobie. A práve v tomto čase je výhodné rámikové kŕmidlo na podávanie krmiva včelám v malých množstvách, povedzme 2 dcl, ktoré včely neuložia ako zásoby, ale sirup použijú okamžite na riedenie medu a kŕmenie plodu.

   
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Aleš Molčík (+1), Radka Nývltová (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo - Milan Bencúr † - 07.12.2016 02:57 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)