Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rámikové podnecovacie kŕmidlo
29.11.2016, 09:43 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.11.2016 09:48 PM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #1
Rámikové podnecovacie kŕmidlo
Včelári si často mýlia kapsové kŕmidlo s rámikovým kŕmidlom. Moje prvé včelstvo, kotré som aj s úľom kúpil od starého včelára v skorej jari, malo v plodisku rámikové kŕmidlo. Podľa mňa je to úžasná pomôcka v skorej jari pre včelára aj pre včely. Cez rámikové kŕmidlo má včelár možnosť hneď po očisťovacom prelete predstierať znášku a podnecovať tak včelstvá k plodovaniu. Z vlastnej skúsenosti viem, že s pomocou rámikového kŕmidla sa dá aj zo slabého včelstva, ktoré po prezimovaní obsadá len dve alebo tri uličky, vychovať silné včelstvo, ktoré maximálne využije letnú znášku.
Moje rámikové kŕmidlo som si urobil z lipového hranolčeka o rozmere 35x30 mm a na dĺťku rámika JU, ktorý používam. Je to vyfrézované korýtko, do ktorého sa zmestí 1 dcl medového sirupu. Je jedno či ten medový sirup urobíte v pomere 1:1 alebo 3:2. Keď po prvom jarnom prelete každý druhý deň nalejem do rámikového kŕmidla 1 dcl medového sirupu, a budem to robiť každý druhý deň dva týždne, tak po 21 dňoch mi včely husto obsadia 10 uličiek v hlbokom nadstavku. Pri desiatich včelstvách potrebujem na takéto podnecovanie v skorej jari asi 5 kg medu. Ak použijem na sirup cukor, nič sa nedeje. Včely ten 1 dcl sirupu neuložia, ale spotrebujú. Rámik s rámikovým kŕmidlom je zároveň stavebným rámikom. Včely v ňom postavia trúdie dielo. Po 21 dňoch ho vyrežem a počiatočný nárast roztočov Varroa v skorej jari zootechnicky zredukujem.

https://get.google.com/albumarchive/1130...AyUEduyLR9
Hlasování: straka (+1), Radka Nývltová (+1), Milan Daněk (+1), Václav Návara (+1), Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.12.2016, 02:41 PM
Příspěvek: #2
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo
Jen taková úvaha, co by se dalo, kromě klasického balónového krmítka, použít jako nádoba na menší (cca 2 dcl) množství roztoku? Zatím mě jen napadla malá kojenecká lahvička.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2016, 08:14 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.12.2016 08:27 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #3
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo
Ploskačka má objem 2 dcl a hrdlo ako balónové kŕmidlo. Napadlo ma aj riešenie rozvodu sirupu hadičkami z centrálnej nádoby do rámikových kŕmidiel.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.12.2016, 07:08 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.12.2016 07:12 PM od straka.)
Příspěvek: #4
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo
1)Milane, Ty určitě nemáš toho dost na práci, myslím, že jsi překročil složitost, já bych se vrátil k něčemu i výrobně jednoduššímu, tam jsou "patenty"....
2)Také jsem někde viděl nápad z Austrálie, vytáčet med přímo z rámků, také nějaká hejblátka, med odkapává přímo z buněk do lahví pod úl.atd
3)Intuice mi řekla, že je to příliš složité(a přesto na výrobu prý vybrali asi 1 milion dolarů?), zajímalo by mě jak to dopadlo, jestli vynálezce nelepí pytlíky.......
4)Jak krmí na Ukrajině, po vytáčení vezmou vědro se zbytky po vytáčení, přecedí je přes síto a nazdvihnou střechu úlu a vědro vylijí do rámků!!!
Ne, že to tak budu dělat !
5)Nic ve zlém Smile všechny nápady se ale vítají , potom výběr a na to je ŠPV
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Manželka peskuje manžela a vyčítá mu, kolik měl žen před ní....
Manžel: "Buď ráda, že ses dostala do finále ! "
Dehtín Straka...... Jaro za pouhých 15 dní!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.12.2016, 02:57 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.12.2016 03:15 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #5
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo
Na rámikovom kŕmidle nevidím nič zložitého. Výroba je jednoduchá a používali ho už naši predkovia pred sto rokmi. A včelári na Ukrajine postupujú tak, ako to robia aj druhí včelári kdekoľvek inde vo svete. Aj mňa učili, že po vytočení medu mám do prázdnych buniek po mede naliať hrnček vody a tak vrátiť prázdne plásty do úľa. Včely vodu použijú pri obnove a čistení buniek, ktoré sú poškodené vidličkou pri odviečkovaní. Zároveň tento postup zmierňuje stres včelám, ktorý som včelstvu spôsobil odobratím medu.
V trámikových úľoch warre, po prvom jarnom prelete, nalejem každý druhý deň 1 dcl sirupu priamo na včely do uličiek. Výsledok je rovnaký ako podnecovanie včelstva priamo v hniezde cez rámikové kŕmidlo. Je to zároveň niečo ako posypanie včiel práškovým cukrom. V rámikových úľoch čechoslovák je ten priestor v nadstavku oveľa väčší a podnecovanie včelstva cez rámikové kŕmidlo sa mi zdá efektívnejšie. Keďže je rámikové kŕmidlo v úli celoročne a prakticky v hniezde neblokuje žiadny priestor, využijem ho aj k včasnému chovu trúdov a následne k včasnému chovu matiek. Po každej znáške v sezóne zvykne byť kratšie alebo dlhšie bezznáškové obdobie. A práve v tomto čase je výhodné rámikové kŕmidlo na podávanie krmiva včelám v malých množstvách, povedzme 2 dcl, ktoré včely neuložia ako zásoby, ale sirup použijú okamžite na riedenie medu a kŕmenie plodu.

   
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Aleš Molčík (+1), Radka Nývltová (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.12.2016, 05:19 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.12.2016 05:22 AM od straka.)
Příspěvek: #6
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo
1) Rámikové krmidlo tiež použijem, měl jsem jen určité výhrady k trubičkám z centrálního zdroje ....
Straka Dehtín .... dnes 7/12/2016..... Jaro za pouhých 14 dnůSmile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.12.2016, 05:01 PM
Příspěvek: #7
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo
Ten rozvod trubičkama funguje zřejmě dobře. Není na tom koneckonců nic složitého. Viděl jsem to u několika včelařů na vlastní oči. Velmi oblíbené je to zřejmě v Jižní Korei. T,i co byli na Apimondii se o tom nikdy nezapomenou zmínit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.12.2016, 09:27 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.12.2016 02:45 PM od straka.)
Příspěvek: #8
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo
1) Rámikové krmidlo uděláme u nového beznástavkového úlu DEHTIN jinak, ne proto, že by rámikové krmidlo nebylo dobré,
ale proto, že z téměř hotové konstrukce úlu vyplynulo něco jinak...
2) Nad rámky v podstřeší zůstala mezera výšky 3 cm, šířky asi 14cm, délky 40 cm a to hned dvakrát, z toho vyplývá objem cca 1,5 litru x 2 = 3 litry dosud
nevyužitého prostoru(včely tam zatím stavěly divočinu), prostor využijeme pro trvalé vložení hned dvou krmítek -nabízí se i možnost
krmení dvěma různými náplněmi současně, do krmítek rozříznuté korkové špunty(řešení od DEBORA)
Pro plnění (díky podnětu výše- Víťa) použijeme 2ks "trubičky" 1/2 coule, které na experimentálním úlu již jsou a slouží jako regulované párníky...),
při plnění trychtýřem NEBUDE NUTN0 ZVEDAT STŘECHU, jen zjistit hladinu (v nejhorším to přeteče na rámky-jako na Ukrajině !?)
3) S ohledem na počasí výše uvedené nápady budou realizovány hned na Jaře až se trochu oteplí nad 15 °C
Straka Dehtín .... Dnes 9/12/2016 .... jaro již za pouhých 12 dní .................................................. Sleepy Slunovrat 21. prosinec 2016 v 11.45h Wink
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.12.2016, 08:01 PM
Příspěvek: #9
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo
(08.12.2016 09:27 AM)straka napsal(a):  Straka Dehtín .... Dnes 9/12/2016 .... jaro již za pouhých 12 dní .................................................. Sleepy Slunovrat 21. prosinec 2016 v 11.45h Wink

Ještě to nečtou včely. Včera píšeš do jara 14 dní, dnes 12, tak mi to nějak nesedí, protože je 8.12. Smile
Hlasování: straka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.12.2016, 11:35 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.12.2016 11:40 PM od straka.)
Příspěvek: #10
RE: Rámikové podnecovacie kŕmidlo
Jardo, jsem pověrčivý, proto jsem se vědomě přesunul o jeden den do budoucnostiShy
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)