Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
23.01.2014, 12:56 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.01.2014 08:35 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #7
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Já zase mám svoji vlastní zkušenost s dvouletým provozem, vše nové, a po přestěhování stanoviště nalezena klinika. Zkoušel jsem u oddělků, rovněž s klinikou, ten "ozdravný" proces tj. smetenec do nového rojáku, tři dny ve sklepě o vodě, potom náběhem usazení do nového na mezistěny a krmění cukrovým roztokem a po cca 14 dnech nalezena klinika opět. Takový pokus než udělaly na veterině rozbor z prvního nálezu. Tehdy platila likvidace nad 50% potvrzené kliniky a to se naplnilo. Takže nejsem přesvědčen a mám to vyzkoušeno, že nějaké přemetání není univerzální návod. Na původním stanovišti a v jeho okolí nebyl mor zjištěn, ani po odběrech měli a vyšetření veterinou okolních stanovišť. Potom jsem začal chodit , co by funkcionář, na prohlídky s veterinářem po stanovištích včelařů a takže sem se dostal k výsledkům vyšetření a měl možnost porovnat s realitou stavu hledání kliniky. Při deseti na druhou nemá cenu kliniku hledat, tady celkem ozdravná opatření fungují a další rok rozborem měli sledovat. Deset na třetí, tam se to láme, protože to může být 1000 spor, ale také 9 999. To je jediné napadení, kde má ještě smysl hledat kliniku a když se najde, zlikvidovat konkrétní včelstva a zbytek ozdravná opatření a dál stanoviště rozborem měli sledovat. A u deseti na čtvrtou a víc, tam už není co řešit, tam ta klinika je vždy a u poloviny a víc. Tady také nemá smysl úly otvírat, takové stanoviště může jít na oheň rovnou celé.
Když se objeví na stanovišti mor, řešit nějaká procenta a přitom neřešit stupeň napadení je docela nelogické anebo je za tím jiný zájem. Ale zkušenosti jsou i jinde, někde kolem Kyjova před lety taková podobná akce se stupni napadení probíhala a bylo to v součinnosti s veterinou. Ale to by ta včelařská vyhláškotvorná inteligence musela začít brát praxi jako fakta, ale takový tam nejsou.
MVP s poživatelností medu a jeho kvalitou nic společného nemá, dokud se taková sklenice od medu nedostane do kontejneru kde, hlavně mimo snůšku, ji včely spolehlivě najdou.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood) - Aleš Molčík - 23.01.2014 12:56 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)