Odpovědět 

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
22.01.2014, 11:40 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.01.2014 11:45 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #6
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Tak to nějak mluvíme každý o něčem jiném, myslím. Mohu uvést příklad Dr. Linharta, resp. těch ,kteří mu tam dělali kontrolu, prohlídky, včelaři v jeho okolí (rozhodně nejsou kamarádi). Kolem se pálilo a on přemetl na mezistěny. Výsledek byl 10 na2, tedy nula nula nic. Jaký dopad to mělo na kvalitu medu? Tím, že spálím postupně celou republiku, nic neřeším, protože MVP stejně nevymýtím. Budu moci začít ihned znova tam, kde jsem začal před léty (jen si pár lidí namastí kapsy za oddělky a zprčí celou genetickou variabilitu u nás). Tedy při současných metodikách ošetřování. Proto také tzv.Plán eradikace (vymýcení), který prosazují někteří teoretici je nesmysl, měl by to být plán omezení, zvládnutí, nešíření a pod. To chce ale znalosti a také odpovědnost! Původce MVP a včely k sobě nerozlučně patří, to je jeden ze základních přírodních zákonů. Když nebude MVP, nebudou včely, když nebudou včely, nebude MVP. MVP je především problém veterinářů a včelařů, ne včel, ty s ním žijí, miliony let. To jen my ho šíříme , možná nad rámec normálu . Totéž se týká V.d. 95% včelařů, možná i více jej záměrně rozmnožuje svou zootechnikou, která odporuje přirozenému biorytmu a tak nezbývá to, co máme. Tedy buď současnou, kritizovanou metodiku, nebo ty současné velmi nekoordinované a mělké pokusy o metodiky s plošným podtextem, jen jinými prostředky (KM, KŠ, ....). Myslím si, že spousta kritiky třeba současné metodiky nemá vůbec oporu v odbornosti a faktech (článek rok a autora jsem záměrně vymazal, abych se někoho nedotkl, nakonec to není ani tak důležíté, není ojedinělý), ale především v emocích a prosazení osobního ega. Takhle se ale problém nedá vyřešit, ale jen zesílit. Vezměte si jen tohle. Loni v červnu byl poměr včelstev doporučitelných k ošetření a těch, u kterých to nebylo vůbec třeba 1:14. Tedy na 14 včelstev, která nepotřebovala nic připadalo 1, kde to třeba bylo. No když to člověk udělal, měl na sezonu klid. Kdyby to tak bylo v celé republice (což je téma na diskuzi, asi to bude všude jiné), jaká by to byla ohromná úspora chemikálií, která se do včelstev, pro jistotu nebo podle nějaké metodiky nebo jen z neznalosti, protože to někdo řekl ,napumpují? Nemluvím už o zvýšené kondici a pohledu selekce. Skalpelu ne kladiva je třeba! Něco podobného to bude u MVP, jen je to třeba poznat. Proto jsem byl k těm porocentům, kdy ještě ano a kdy už ne a pálit, byl velmi skeptický a než palba od boku ( ono to nic jiného nebylo), to snad už vůbec nic, tedy ne okamžitě. Rozhodovat se má se znalostí věci a po řádné analýze, diskuzi a prognozách do budoucna. Já bych tomu dal rok práce čas a pak teprve rozhodl. To je jen můj názor, přístup, nemusíte ho akceptovat. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 

Příspěvky k tématu
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood) - Leoš Dvorský - 22.01.2014 11:40 PM

Skok na fórum:

Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)