Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
27.01.2014, 06:30 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.01.2014 06:38 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #16
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
(27.01.2014 01:54 PM)Martin Smutný napsal(a):  Něco ze sousedního dvorka - byl jsem v listopadu na nějaké přeshraniční akci v Sasku, která se věnovala současným postupům při napadení MVP (Němci jej nazývají tuším Americký mor). Poslední roky oficiálně zkoušejí tuto dost liberální metodiku:
- napadené včelstvo sesypou do původního plodového nástavku bez díla, překvapivě ani nevězní ve sklepě, ale nechají na stanovišti volně létat za potravou
- asi 2x po 2-3 dnech odstraní divočinu
- pak osadí včelstvo do nového (či vydesinfikovaného) úlu s novými rámky a zlikvidují (vydesinfikují) původní plodový
Česká strana s jediným názorem OHEŇ byla dost vyděšena, zejména z oblastí u hranic.
Pro zajímavost - v Sasku se pokouší vydesinfikovat vše - nástavky (opálení, sterilizátor), rámky (horký louh), vosk (olejové lázně na 160°C) apod. Zařízení si půjčují. Když jsem ale viděl pracnost a nebezpečnost při styku s chemikáliemi, tak tady je ten oheň dobrý sluha....

Ono to funguje ale jen na slabé a střední zamoření. Tedy když si toho všimne včelař včas. Pak už jen oheň. Ta smetená včelstva se musí nechat hladovět. Dělá se to tak, že se včely přesypou do nového na mezistěny (volná stavba je lepší), matka se dá do klícky a teprve po 3-4 dnech se začne krmit /to si už přinesené zásoby spotřebují/, včely začnu stavět a pak seteprve pustí matka. Dříve jsem se na každé schůzi dozvídal, že je třeba obměnit 1/2 díla a dezinfikovat úl každé 3-5 let. Kdo to dělá dnes? Prevence je lepší než nic.

(27.01.2014 04:08 PM)schützmeister napsal(a):  Zkušenost z našeho ohniska ukazuje především na kvalitu matek.
Podle všech indicíí v okolí mor vždy byl, jen z diagnostikou a postupem pásma byl odhalen. U nás prvně u odjinud přesunutých včelstev. Pak se postupně objevoval, především v chovech s matkou nakoupenou ze šlechtitelských chovů. U mne osobně
od vyhlášení ohniska po zjištění spor v měli uběhli 4 roky s každoročním pálením v okolí. Spory a následně klinika pak nalezeny v jediném včelstvu ze 20 na stanovišti, s matkou loni koupenou z chovu / na rozdíl od ostatních, místních, nijak nechovaných matek /.
S ohlédnutím zpět / do té doby jsem mor neviděl / musím říct, že náznaky by byli cvičenému oku patrné už dřív, ale po celé ty 4 roky bez nálezu a včely v super kondici, což konstatoval i prohližitel.
Potvrzuje to to, co říká Leoš, jestli to teda správně chápu, dobrý místní chov je záruka toho, že mor nebude problém. Kdyby to takhle fungovalo i s varoázou, je to super.

A prevence, prevence, prevence. Dobré jsou knížky o MVP a dezinfekci z VÚD, pomalu to rozdáváme celé členské základně (je nás nyní 113). Na varroázu to fuhnguje, ale je to o něčem jiném, řekl bych, že MVP je jednodušší k zvládnutí, resp. předejití mu, ale hrát si s ním není radno. Raději se snažit předejít než řešit, to by měla být zásada a neohrožovat druhé ( třeba monitoring). Nakonec si vezměte co to udělá s infekčním tlakem, když se včelstvo každé 3 roky přesype na mezistěny a odstraní zavíčkovaný plod třeba na konci hlavní snůšky (tohle musí každý podle sebe),kdy je zavíčkovaného plodu nejméně. Dá se říci, že zabijeme 2 mouchy jednou ranou (sice ne na 100% ale i to je dost). LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood) - Leoš Dvorský - 27.01.2014 06:30 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)