Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre
06.09.2019, 02:29 PM
Příspěvek: #6
RE: Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre
Nechtěl jsem tě nějak odrazovat od úlu Warré a už vůbec ne od M. Bencůra. Byli jsme kamarádi. Chtěl jsem ti jen naťuknout, že to není o úle. Sám mám jedno waréčko asi 10 let. Momentálně není osazeno. Důvod je i ten, že mi úl Langstroth i NN 39x16 umožňuje přinejmenším ty samé možnosti přiblížit se přírodnímu včelaření, spíš ale o dost více. Nevyjádřil jsem tedy jen svůj názor, ale hlavně vlastní zkušenost a pokusil se ti ji předat.
Podívej se. Každá dutina dává včelstvu nějaké možnosti a včelstvo podle toho i vybírá a uskutečňuje v ní vlastní vizi využití.To není u každého včelstva to samé. Dílo, které v ní staví má určitou architekturu ta je dány určitými vztahy a zákonitostmi. Někde je normální dělničina, někde kombinované plásty, někde trubčina a některé pláty či buňky jsou primárně určené pro zásoby (mají také jinou velikost i sklon). Jsou různé vztahy mezi šířkou uličky, délkou plástu, organizací..... a pod. V jiné dutině by to ale bylo jinak. To všechno má své důvody a ty nejsou neznámé. Jsou věci, které včely umí tolerovat bez újmy na jejich zdraví a prosperitě (po člověčím řečeno), něco se ale projeví fatálně třeba za čas. Napsal jsem to už mockrát, pro tebe to zopakuji, je to uvedeno i literatuře USA, Německu, kdybys to chtěl nebo někdo jiný hledat na internetu. Na Dálném východě včelařili včelaři blízko přírodě od doby, kdy byla kolonizována. Využivali různé dutiny (úly)...... Když k nim na začátku 50-tých let dorazil "pokrok" v podobě mezistěn ihned zaznamenali ztráty nepodobné těm jako CCD (tedy kolem 90%). Totéž se opakovalo v Číně o cca 10 let později. Význam tedy právě tohoto nemusím komentovat, já se podle toho zařídil a zařizuji podle toho, jak se vyvíjí mé poznání z vlastní praxe. Přesto se to ve včelařské obci absolutně přehlíží a je to bráno spíš jako móda nebo jen úspora nákladů. Je strašně lehké narušit odpovídající architekturu, ale ty následky. Ono je to jako s kouřením. Když někomu řekneš ve 20ti, že po 40ti pravděpodobně onemocní rakovinou plic, málo kdo uvěří, když ji ale má???? Je pozdě. To je to, co jsem naznačoval. Musím se přiznat, že pana Bajka neznám, ale i Milan včelařil v tom, co mu přišlo pod ruku a právě to oživení RETRO úlů mu dělalo radost i to, že se dá včelařit blízko přírodě ve všem. Určitě je ale dobře, že se začínající chytají nějaké metodiky, jde jen o to uvědomit si, že včelaření není zdaleka jen o technice, úlech a pod. Já sice nevím, zda si včely někde něco načítají, tak daleko jsem ještě nedošel. Vím ale, že se řídí instinkty a zřejmě i určitým intelektem (o tom jsem vlastně přesvědčen) a komunikují nejen mezi sebou v úle, ale i okolím a to velmi intenzivně. Problém je ale spíš v tom, že člověk je z 90% zvíře a jen z 10% intelektuální tvor. Jenže ty své instinkty, které odrážejí celou jeho evoluci (chceš- li transcendentní poznání) jaksi už nevnímá (tedy většina) a neumí využívat. Jenže právě bez instinktivního poznání není možné dobře využívat intelekt. No a vědění v podobě intuice už vůbec ne (přestože je to poznání přesahující logiku a přinesla lidstvu neskutečné objevy). Proto apeluji na nás lidi a připomínám to i začátečníkům, kteří ještě nejsou zkaženi těmi nánosy dezinformací, která nás obklopují. Ono není vše, jak vypadá. Včely si poradí i když je to často stojí život (především díky nám), jen my lidé si to neuvědomujeme, protože nechceme. To jsem chtěl říci, ne někoho odrazovat. To jen na vysvětlenou.
Pokud se tě to nějak dotklo, omlouvám se.
Tak ať se ti daří. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre - Leoš Dvorský - 06.09.2019 02:29 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)