Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
17.05.2022, 09:34 AM
Příspěvek: #166
RE: Péče letošní o oddělky
Tomáši, bylo to jako podle jednoho mustru - oddělky šly do zimy středně silné na 2-3 nástavcích volné stavby a úhyny byly průběžně vpodstatě taky tak od Mikuláše až do března, vždy se zásobami - včely slábly až se vytratily úplně, zbyl jen chomáček uhynulých včel. Někde byl i zbyteček nevyběhnutého plodu (mezerovitého) - vždy jen pár buněk, na dně různé spady VD. Podle mě byl základní problém (moje chyba) v tom, že jsem dělal oddělky ze včelstev, které už měly nějakou nálož (všude nějací VD jsou) a já to u oddělků neřešil. měl jsem pevná dna a tak jsem neviděl spady. U 1-2 oddělků jsem viděl občas poškozenou včelu - to už jsem měl zasáhnout. Pravděpodobně jsou úhyny spojené s virózami vázanými na populaci VD.
Letos to budu řešit systematičtěji - oddělky udělám silnější, odeberu první zavíčkovaný plod, zakrmím na konci léta invertem a ne cukrem (ještě nemám dost zásob medu) a hlavně budu sledovat průběžně spad a dění na česně. Udělal jsem si podstavce kam se nedostanou mravenci a právě teď jdu do dílny vyrobit si nízká zasíťovaná dna.
Mám to trochu ode zdi ke zdi - první rok jsem omdléval, když jsem našel jednoho kleštíka na podložce, teď se z deseti nehroutím ale už mám jakž takž představu jak poznat problematické včelstvo a jak ho řešit. Letosna jaře jsem musel dát za pravdu klukúm ze severu, když nás na loňském semináři varovali, ať počítáme na začátku s vyššími úhyny.

Genetika je fakt podstatná, Buckfastky po počátečním nadšení opouštím - jedny jsem musel na jaře 2x silně dozásobit protože byly úplně na suchu a stejně jako na druhém silném Buckfast včelstvu se na něm neuvěřitelně rychle množili VD. To vysušené včelstvo nakonec nejede tak rychle jako ostatní - možná je to ten efekt "přezrálého" včelstva. A oddělky s B matkami šly do věčných lovišť jako první.
Asi by se tento příspěvek hodilspíš do sekce "Tak to se nepovedlo..."

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Péče letošní o oddělky - Kocidzin - 14.06.2018, 08:26 PM
RE: Péče letošní o oddělky - Ali - 18.07.2018, 11:49 AM
RE: Péče letošní o oddělky - Ali - 10.05.2019, 07:27 PM
RE: Péče letošní o oddělky - Faneka - 12.07.2019, 09:36 AM
RE: Péče letošní o oddělky - Jiří Sláma - 17.05.2022 09:34 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)