Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
18.07.2018, 02:46 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.07.2018 02:54 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #21
RE: Péče letošní o oddělky
Karol, ono je takové jedno pravidlo. Není nutné se jím řídit doslova, ale je dobře to vědět, snad ti to pomůže.
V květnu stačí dělat oddělek z 1 plástu zav,plodu + včely(zpravidla 2 krycí plásty se včelami, někdo dělá i bez),
v červnu dva
a v červenci 4 plásty (to je fakticky celý nástavek) abys udělal do zimy včelstvo (měřeno mírou klasiků).
Samozřejmě kalkuluje se s přidáním zav. matečníku nebo matičky. Pokud necháš v oddělku vychovat matku (doporučuji jen u silného oddělku v celém nástavku), máš to o měsíc delší. Tak to máš cca 1 měsíc než matička položí první vajíčko a další cca měsíc než vyběhne první generace včel, která nahradí úbytek původních včel v oddělku. Za ty 2 měsíce oddělek přijde o cca 40-60% včel. S tímhle je třeba kalkulovat. Čím více k podzimu, tím více.
Samozřejmě není ani nyní problém dělat tzv. ozdravné oddělky. U těch ale nebývá ambice, že musí nutně přežít. Já dělám sérii ještě v srpnu a zač. září, nyní právě vybíhají trubci z trubčích včelstev na pozdní chov. Ale opatrně s krmením (jen co vezmou přes noc), a pod. U nás letos včely slídili již v polovině května jako v srpnu, to jsem snad nezažil. Ale zase to byl test včel i včelaře.
Pro kalkulaci při strategii s využitím ředění populace je zase dobře znát, že V.d. se na jaře zdržuje na včelách 15-17 dní, tak do konce května. Pak je to více na plodu a v období kolem slunovratu a dále již je na včelách jen 2-4 dny. Hodně to vše ale ovlivňuje počasí jak v zimě, tak v průběhu roku + další vlivy. To je také dobře vědět a kalkulovat alespoň s tím, co znám. Prosím nebrat to schéma přítomnosti kleštíka na plodu v čase jako dogma ,je to jen takové orientační schéma (i když důležité), dle kterého se může řídit dobře začínající, ale se včelařskou empatií to nemá moc společného.
Pokud se ke včelám přistupuje jako k nějakému stroji, zpravidla jsou nějaké korekční zásahy spíše na škodu.
To jsem ale mluvil o kleštíku, ten dávno není problém, snad jen u nás v naší chemické kleci.
Zase to ukazují včely v přírodě, co je problém. V přírodě včely nehynou ani tak na nemoci nebo jiné patogeny, ale především z hladu!
To, že s tím má většina včelařů problémy je jen a jen jejich vina. Pokud včelaři nepochopí posloupnosti a strategie přežití, které jsou ve včelstvech patrné někdy na první pohled, nepomohou žádné články, semináře, kurzy a včely budou hynout čím dál tím víc. Vědět neznamená ještě umět a včelaření je o umění. Fotbal se také nedá naučit koukáním na video, ale jen tím ,že se trénuje hraje, na hřišti.
Tak proč si myslíme, že to jde u včel???
Když jsem se zmínil o pozdním chovu, neznamená to, že je to zcela normální. Má to svá úskalí a je dobře vědět, že včelařská sezóna je u nás jen s velice malinkým přeháněním jen duben, květen, červen, zima.

Určitě není dobře pospíchat s rozšiřováním oddělků, překládáním a pod. Na to začínající často dojíždí, na netrpělivost. Já vůbec nemám nějaké ambice dostat květnový oddělek od 3NN. Oddělek je něco jako včelí batole, tak musí mít i odpovídající péči a potřebuje čas.
Pokud přemisťuješ oddělek, samozřejmě jen aby se včely nevracely, to bys jen loupež vyprovokoval.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Péče letošní o oddělky - Kocidzin - 14.06.2018, 08:26 PM
RE: Péče letošní o oddělky - Ali - 18.07.2018, 11:49 AM
RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 18.07.2018 02:46 PM
RE: Péče letošní o oddělky - Ali - 10.05.2019, 07:27 PM
RE: Péče letošní o oddělky - Faneka - 12.07.2019, 09:36 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)