Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rudolf Steiner - alternativní přístup ke včelaření
23.02.2019, 06:00 PM
Příspěvek: #17
RE: Rudolf Steiner - alternativní přístup ke včelaření
Romane já třeba využívám rozestavení k zeslabování, zesilování nebo zrovnoměrňování infekčního tlaku... Logicky, čím větší vzdálenost, tím menší zalétávání a z toho případně vyplývající infekční tlak. Může to infekci zpomalit, nikoliv zastavit. Zvládnutí infekce, není záležitostí jednoho mechanizmu, jak se neustále u tzv. varroázy zdůlazňuje hlavně některými kruhy u nás. Je to algoritmus, posloupnost zcela jasně definovaná. Osobně jsem byl velmi, velmi zklamán, když se ve světě začal klást téměř absolutní důraz na tzv. VSH a šlechtění tímto směrem. Podle mne hrubá chyba a nepochopení problému a vrhlo to celé snažení min. o 10 let zpět. Nenechával jsem si to pro sebe a říkal i na přednáškách. Nyní se to jasně ukazuje že včelstva s vysokým VSH zkolabují stejně, jako ta, která tento mechanizmu skoro nemají. Úspěšná jsou jen v některých situacích a to je dnes málo. V přírodě je vždy něco za něco a v rámci zákona rovnováhy muselo být to vysoké VSH zcela zákonitě vykompenzováno něčím jiným, třeba zvýšenou citlivostí na viry. N.c. Někde jsem ,asi tady, napsal, že ti včelaři dušičkáři často diskreditují přírodnější cestu včelaření, ale že je mám 100x radši než ty včelařské technokraty. Nebo tak nějak a to jsem si vždy myslel. Musím říci, že 100x je málo. Jejich cesta je v zásadě správná, jen nevidí změny kolem a proto je dost naivní.
Ale zpět k rozestavení. Naši předkové zalétávání zabraňovali třeba těmi stínítky nebo rozestavením s výlety na 4 světové strany. Důležité je ale chápat i to, s čím včelaříme. Ona včela není jednolitý materiál (nikdy to nepřestanu dostatečně důrazně říkat). Např. tmavá včela zalétává jinak (má jiné sklony než kraňka a pod.). To jsou všechno znalosti, které se dají využívat. Pokud je ale pochopíme, víme. Pokud víme, konáme. Když už poznáme pravdu, můžeme si ji užívat. Letos je mezi včelaři opět zděšení, co se to děje. No mne by spíš děsilo to, jak se situace hodnotí a jak jsou lidé ochotni jít z průšvihu do průšvihu tím, že si myslí, že když budou dělat stále stejné věci, že dostanou jiný výsledek. Už ani nevěřím, že to nedělame jako lidé schválně. Jak řekl J.Werich. Češi jsou národ, který si potrpí na to, že si potrpí. Spíš bych to ale chápal jako otázku. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1), Jan Petřík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Rudolf Steiner - alternativní přístup ke včelaření - Leoš Dvorský - 23.02.2019 06:00 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)