Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vytváření oddělků a rojů
22.05.2018, 11:44 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.05.2018 12:01 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #41
RE: Vytváření oddělků a rojů
(22.05.2018 10:55 AM)Centisi napsal(a):  Leosi,mě slo hlavně o to aby se mi vcely nevyrojily...
Přesunul sem plást s těma matečníkama i se vcelama,přidal sem dva ramky s vybíhajícím plodem a sklepnul jeste ramek vcel s otevreným plodem...nechal nahore nad úlem nad MM,otevřel očko a az druhy den sem je sundával a daval těsto a vodu...ze by vcel ubývalo nějak rapidně se mi nezdálo...slo mi jen o to aby matečniky nezavíčkovaly a neuletěly,zkusil sem to takhle,ze se to nepovedlo me nijak nemrzi ale zajímalo mě jen kde byla chyba...neplánival sem mnozit...
Matky si chci zkusit prelarvit příští rok mozná cvičně letos ale to jen tak na ošahání...

A ķřečka sem pochopil tak ze převěsil ty nezakladené misky a ceka ze z nich něco bude...píše ze se boji ze je nebudoz mit kam dostavět..ani je stavět nebudou kdyz je nema zakladeny...to je snad jasny...jedině ze narazi na nejmldsim plodu nouzovy pokud ho tam má...
S matečníku prostě nic nebude kdyz je nema v oddelku kdo zaklást....

Nebo sem ho pochopil uplně blbě...

Tak, že jsi provedl to, čemu se principiálně říká distancování plodu (variant je zase více) a podařilo se, zrušily matečníky nebo se k tomu chystaly a odvrátil jsi zřejmě vyrojení. Nevyužít rojové nálady je fakt velká škoda, nikdy nepřipravíš k chovu včelstvo jako když je v rojové náladě. Proto připomínám ten přeleták uvedený Michalem. Mohl jsi zabít několik much jednou ranou.
Jinak oddělků není nikdy dost, tak že množit, množit a zase množit, když je na to doba a nyní je. Rojení není jen akt množení, ale také aklimatizace, ozdravování. včelařům bylo vždy na obtíž a proto se šlechtí na "nerojivost", ale to umělé množení nahrazuje to rojení právě z těch dalších důvodů. Na to se zapomnělo.
Když nemáš nadbytek, nemůžeš prostě ani vybírat. Včelaření bez množení je vlastně o ničem. Den bez noci není den, ale jen několik hodin. To poznáš časem. O larvení to fakt není, to je jen technika přenesení larvičky, není to nejdůležitější. Není to vůbec nutné. Proto jsem dal odkaz na to VF. Nic důležitého tam není a larvení je fakt to poslední , co je na chovu důležité (tedy když pominu, že tu larvičku můžeš poškodit). Navíc tvorba oddělků, dělení včelstev naplňuje i to ředění populace V.d. Tedy chceš-li včelařit bez chemie, propásl jsi hodně dobrou příležitost, kterou ti nabídly včely samy.. Nic víc, nic míň. Ono vše se vším souvisí. A už zase pádím. Ld.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Vytváření oddělků a rojů - Debora - 22.02.2014, 12:24 PM
RE: Vytváření oddělků a rojů - Ali - 07.07.2017, 03:57 PM
RE: Vytváření oddělků a rojů - Leoš Dvorský - 22.05.2018 11:44 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)