Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vytváření oddělků a rojů
22.05.2018, 09:47 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.05.2018 10:33 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #39
RE: Vytváření oddělků a rojů
Aja ja ja jaj! Tak Centisi , promiň, ale trochu tvůj příspěvek využiju, neber to osobně, hodí se to. Včely sice příručky nečtou, ale ti co chtějí včelařit by trochu měli. To proto, že by se nemuseli ptát na elementární věci z jejichž nepochopení pramení chyby.
Trochu opáčka:

1) Mateční je prostě jen zavíčkovaný (zpravidla) nebo otevřený matečník, tj ten, ve kterém je larvička- to je vžitá včelařská terminologie.
2) "matečník" ve kterém nic není, je ve včelařské terminologii miska. Ta vůbec neznamená, že se včelstvo chystá rojit, ale samozřejmě může (po založení matečníků). Včelstvo se zpravidla rojí až po zavíčkování matečníků.
3) 2-3 denní mladušky již jdou na orientační let, tzn. že když uděláš oddělek (bez matky) a necháš ho na stejném místě s velkou pravděpodobností se jich většina vrátí do původního včelstva. To je asi i důvod proč v tom tvém oddělku byly ty matečníky tzv. suchý. Neměl je kdo krmit a udržet teplotu. Kdo nevěří udělejte si oddělek s matkou a nechte na stanovišti a pak bez matky a uvidíte, kolik včel v něm zůstane. V tom s matkou určitě víc i když také dojde k oslabení o létavky. Za 3 dny ale budou včely nosit pyl.
4) další rada, která zdánlivě s předchozím nesouvisí, ale je velmi důležitá. Včelstvo, oddělek..... roj, smetenec se dostávají do "normálního režimu až když vybíhá 2. generace včel (tedy i nové matky), tedy cca za 2 měsíce. Zde dělají začínající asi největší chyby a včelstvo prostě zničí svou snahou a také tím vyrovnat se těm, co jsou již jinde. Jenže stadium rozvoje včelstva jsou rozdílná. VČELY NEJSOU JEDNOTNÝ MATERIÁL !

Něco k tvorbě oddělku:
Když nyní dělám oddělek, dostanou 1 zásobní plást, 1-2 zavíčkovaný plod se včelami + včely z 2 plástů (nejlépe z otevřeného plodu), zase krycí plást, může být s vodou.
+ zavíčkovaný matečník ( samozřejmě, otevřený mohu dát za týden až vyběhne nová matička, to pro jistou, že by se ta původní ztratila ).
Oddělek musí být v dobře větratelném prostoru (zasíťované dno a pod., ne průvan)). Chci-li jej nechat na místě dám jej do tmavé místnosti , ne chladné (třeba včelín) a nechám 3 dny v klidu. To i proto, aby se neoslabil odletivšími včelami.
Nejraději jej ale převezu na jiné stanoviště tak min 2 km , tam jej mohu otevřít, vrátí se jen "létavky".
Těstem v rámkovém krmítku se nic nezkazí, ale až vím, že je v něm matička a klade, jinak zbytečně láká slídilky (tedy lupičky) nebo i proteče - i proto rámkové krmítko.

Nejlépe je ale dělat oddělek přímo nad hlavním včelstvem:
1) dám nad mřížku zcela nahoru celý nástavek s plodem (bez matky kdo nepozná, může oklepat do úlu). Nap.ř do pozice 6 zcela nahoru a otevřu očko.
2) za týden nebo i 14 dní tam dám matečník (samozřejmě zavíčkovaný), oddělím od hlavního včelstva folií. Doporučuji "zvýšit" nástavek o rám vysoký cca 2-3 cm (může v něm být nové česno).
3) No a pak se rozhodnu co s ním např. mohu takto vyměnit matku, udělat přeléták, jak popsal Michal a pod.Variant něurekom.
4) Kdo neumí nebo nechce chovat matky klasicky, tj přelarvováním,. může do takové to jednotky nad mřížkou po oddělení dát otevřený mladý plod, třeba jen štěp, udělat podřez a nechat odchovat matku, když není snůška, je samozřejmě, že musím trochu krmit ale NE TĚTEM ale medovou vodou 1:1 - důležité, cukr v chovu používá jen barbar!!! Mohu ujistit, že když se to povede, tj takovýto oddělek je pěkně silný, jsou matičky mnohem kvalitnější než ty z larvení. Pro ty, co to zajímá, podívejte se na VF-chov matek. tam skutečně najdete vše nedůležité, ale to důležité, to ani omylem, není tam o tom ani zmínka. Touto metodou se trochu polepošíte.
5) To co popsal Michal s tím přeletákem lze udělat i bez matečníku, ale jen s otevřeným plodem. Výsledek je podobný, jen medu je méně, trvá to dýl......
6) po oplození matičky a vyběhnutí prvního plodu mohu oddělek využít třeba k výměně matky......
7) Michal hodil pro začínající do placu perlu, tak toho využijte.

Dalo by se napsat více, ale musím jít dělat oddělek s dvouletou matkou, tak pádím. Znovu doporučuji studovat biologii, fyziologii včely medonosné určitě se to začátečníkům hodí. Je to mnohem důležitější než okopčit nějakou metodu. Včelaření je o pochopení vztahů ve včelstvu. Jde o to najít soulad mezi PROSTŘEDÍM, VČELOU, VČELAŘEM, ÚLEM A PROVOZNÍ METODOU. To je podstata včelaření blízkému životu včel v přírodě, ale to neznamená, že se nemusím učit, nic znát a posléze umět.
ON -line včelařit se fakt nedá DOBŘE a včelařem se člověk může stát jen tak, že se neustále učí, já to dělám 55 let. Ne nadarmo se říká, že každý včelař umírá hloupý. Vše dobré. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Václav Návara (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Vytváření oddělků a rojů - Debora - 22.02.2014, 12:24 PM
RE: Vytváření oddělků a rojů - Ali - 07.07.2017, 03:57 PM
RE: Vytváření oddělků a rojů - Leoš Dvorský - 22.05.2018 09:47 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)