Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vytváření oddělků a rojů
21.05.2018, 02:59 PM
Příspěvek: #36
RE: Vytváření oddělků a rojů
Matečníky mám naraženy už 3 týdny, ale nijak se nic neděje.Včelky vesele lítaj, nosej sladinu jak divý a na matečníky jim asi nezbývá čas. Byl tu i pár dní déšť a chladnější počasí tak jsem včera už nevydržel a holky zkontroloval. Nahoře dva plné NN květového medu, do poloviny zavíčkován., Krom pár krajních rámku které mají dostavěné max. přes půl rámku. Nyní nosí medovici a poslední zbytky akátu.

Když jsem je měl otevřené tak jsem do prázdného nástavku převěsil od středu 3 rámky s plodem a naraženými matečníky, a po jednom rámku se zásobami na kraje. V plodových rámcích bylo i dost pylu. Zbytek jen stavební rámky s proužkem, ty jsem dodal i do mateřského včelstva po sražení plodu. Na loučky jsem naplácal něco těsta a do zásobního rámku kde bylo ještě trocha místa jsem nalil vodu. Uzavřel česno na minimum a očko na jednu včelu. Mezi nástavek a dno mi poradil jeden včelař dát folii tak přes 3/4 půdorysu. Nyní jim chci dát měsíc klid a těším se co se stane.

Jediný čeho se obávám jak, nebo spíš kam dostavěj ty matečníky když tam musí překážet přeci ta folie. Myslím že měli na jednom rámku naraženou misku i na horní straně rámku, ale tím si nejsem zase tak jistej. Tak věřím že si poraděj. A další věc, jak s vodou? Nebylo by lepší jim dat do dna (jsou celkem vysoké) misku s vodou? Například keramickou podmisku na květináče do které bych nasypal kamínky aby se neutopily.
Prosím budu rád za každou kritiku. Děkuji s pozdravem K.

PS: Jakej dáváte poměr medu a cukru při výrobě těsta? Popřípadě jak jej skladovat. Já jsem dal nejdříve 1:1 ale to se neuvěřitelně lepilo, tak jsem přidal cukr na 1:2. Chvilku dobrý. Zabalil jsem jej do folie a odnesl v míse ke včelám v domění, že to tak funguje i s vánočním cukrovím. K mému překvapení se těsto nalepilo na folii tak, že nešlo vůbec dolů. Navíc proteklo skulinkou a maximálně se přilepilo i k míse. Práce s ním bylo peklo a po napatlání na loučky část v podstatě prokapalo až na folii.
Výsledek: Zapatláná kuchyň, nádobí, já, věřím že i včely a relativní ztráty "těsta" co z folie za boha nešlo dolů. Hodinové uklízení a to mám v lednici zbytek, který se dnes pokusím ještě zahustit. Tak bych se tomu rád vyvaroval znovu, ale to je už na jiné vlákno. Pěkný den.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Vytváření oddělků a rojů - Debora - 22.02.2014, 12:24 PM
RE: Vytváření oddělků a rojů - Ali - 07.07.2017, 03:57 PM
RE: Vytváření oddělků a rojů - Ondřej Hercík - 21.05.2018 02:59 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)