Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co pak to mám za včeličku ?
17.03.2017, 10:02 AM
Příspěvek: #46
RE: Co pak to mám za včeličku ?
Dostala se mi do rukou knížka Český včelař, autor J.Kadlčák učitel včelařství ve Frýdlantě n. Ostravicí z roku 1917.
Pro zajímavost jsem z ní vybral, cituji :
Z cizinek u nás neznámější jsou včely stepní,vlašky a krajinky.Včela stepní neboli vřesovka domovem jest na stepích severoněmeckých.
Jest skoro černá, velmi ráda píchá a mnoho se rojí.Roje jsou však obyčejně slabší než naše.
Krajinka podobá se naší černuši, jest tak velká jako ona, ale pruhy kroužků na zadečku jsou světlejší a mnohem širší.
Jest prý rojivější než domácí, méně píchá a je pilnější, praví přátele cizinek, ale z jara naše mají hodně medu,
cizinky suché plásty a prázdné úle.
Je zde vyobrazeno a popsáno spousty zajímavých až bizarních úlových sestav, cituji :
Zhotovil jsem totiž úl betonový, prostranný na 115 rámků spolkových, postavil ho do zahrádky mimo včelín a dal do něho v roce 1913 dne 23.8. roj třeták.Když na jaře 1914 jsem onen úl otevřel, velice jsem byl překvapen. kdežto v jiných úlech bývá obyčejně vlhkost, plesnivina a podobně, bylo v tomto vše v suchu a čistotě.Behem června byl úl naražen včeličkami a do září vytočil jsem od nich 67 kg medu a na 65 rámků jsem je zazimoval.
Dne 19.5.1915 jsem je upravoval a vytočil od nich 30kg medu.Tedy včely v onom betonovém úle daly mi 97 kg medu za rok.
Hlasování:
Rasťo 71 (+1), Ali (+1), tondabh (+1), Víťa (+1), schützmeister (+1)   Zobrazit vše

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Co pak to mám za včeličku ? - Milan Urík - 22.10.2013, 08:02 AM
RE: Co pak to mám za včeličku ? - Roman Smejkal - 17.03.2017 10:02 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)