Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
24.01.2014, 02:21 PM
Příspěvek: #11
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
(23.01.2014 09:02 AM)Aleš Molčík napsal(a):  Viděl jsem toho u různých včelařů dost, i jak se snaží schovávat celé úly i se včelstvy aj., takže moje iluze jak by šlo moru předcházet bez biče v ruce jsou pryč. Prevence by mohla fungovat, ale ta zase musí být nařízena shora, když se před lety tlačil na Tovačovsko mor, v podobě ochranného pásma, tak předseda OO oslovil okolní ZO, které nebyly v ochranném pásmu, aby si nechaly dobrovolně vyšetřit měl na MVP s tím, že to OO zaplatí. Svolávaly se mimořádné schůze a hlasovalo se. Výsledek byl ten, že nikdo s dobrovolným vyšetřením nesouhlasil, protože by se ten mor mohl najít a to nikdo nechtěl.
Jediná možná prevence je postupovat povinným vyšetřením měli pro všechny a řešit podle stupně napadení. Kleštík je v pohodě, ten kdo se nestará přijde o včely, ale u moru kdo se nestará, rozšiřuje nemoc do okolí a při průměrné obnově díla to můžou být i desítky let a není jak toho člověka přesvědčit, protože to je mentalita co to nepochopí.

Myslím žetotéž platí o MVP. Kdo se nestará přijde o včely. Mor se prostě vymýtit nedá. Je bláhové si myslet, že když spálím včely z blízkého nebo širokého okolí, že jsem mor vymýtil. On se jen nenašel v odebraných vzorcích. Ve skutečnosti je všudypřítomný i tam, kde se doposud oficielně nenašel, nenašla se klinika, včelstvo se s ním vyrovnává a pod. Tak je třeba se starat. Např. ročně obměňovt z 1/2 dílo, v pravidelných cyklech dezinfikovat úly (5 let) , rámky, loučky, dna (ročně-2roky), mít pod kontrolou dovozy včel a úlů do lokality, třeba preventivními prohlídkami o věřit a použit testerů, třeba namátkově, třeba i ta měl. Tomu já říkám prevence trvalé ne kampaňovitá jako nyní. To je motivace zevnitř, tedy od včelaře a to se ví obecně, že vnitřní motivace je daleko účinnější než motivace vnější, tedy v tomto případě vzorky měli organizované někým se shora, tedy v případě, kdy se seženou peníze. Ty jsou až na prvním místě. Já si jsem zodpovědný za svoje včelstva, funkcionář spolku je spoluzodpovědný za svůj spolek a t.d. Jenže to současné je organizováno opačně. Já nevylučuji, že se najdou lidé, kteří prostě toto nehodlají dělat,ale jiná cesta podle mne není než vzdělávat, ukazovat, vzdělávat a zase ukazovat. Nakonec je tu i veterinář, můžu se s ním domluvit na odběru vzorků u těch, kteří system neakceptují nebo ohrožují okolí. U nás jsme pálili mor před cca 30 ti roky. To si kluci v sezoně přivezli napadená včelstva ze Zamach, na podzim jsem to již věděli a stačili spálit. Kdy by současný systém tento převoz zachytil????? Tohle nás učili naši tátová a dědkové a myslím, že předběhli dobu a byli i mnohem levnější. Můžeme se od nich učit i když to taky není na 100ˇ%. 100% ní může být jen naše vůle změntit metodiku a především svoje přístupy, i v tom vidím šanci pro včely i sebe. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood) - Leoš Dvorský - 24.01.2014 02:21 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)