Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
23.01.2014, 07:23 AM
Příspěvek: #8
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Tak to není nic proti tomu, co jsem napsal. Nic není na 100% a ni být nemůže.Při klinice oheň, to souhlas. Jenže je třeba tu praxi obrátit. Nečekat na veterinu, která, když se najde nebo potvrdí klinika, začníná s pálením v době vrcholného rozvoje včelstev, tedy s několikaměsíčním zpožděním. Je třeba , aby to bylo věcí a zájmem včelaře. TEdy, když včelař zjistí kliniku (nebo podezření, ale měl by MVP rozpoznat třeba od tzv. pytlíčkovitosti,variant varroázy), odebere vzorek a spálí to okamžitě, provede ozdravná opatření na stanovišti (nebudu vyjmenovávat nejde přeci jen o přemetení tam, kde klinika nenalezena do vydenzifikovaných úlů) a po rozborech (výsledcích) a ozdravných opatřeních se bude rozhodovat o případné náhradě, resp. výši, to by mělo být pevně stanoveno sazeb níkem. Mohlo by to fungovat podobně jako současný SF u ČSV nebo tak nějak. Mimo to, vím, že např. Z.Žák v minulosti selektoval na MVP a úspěšně. Ta včelstva byla schopna zvládnout slabé a střední nakažení. Bohu žel dnes se již tomu nevěnuje. Tehdy to dělal v Polsku, kdo to bylo možé. S těmi včelstvy ale měli zkušenosti včelaři z Královedvorska. Tam to ta včelstva ihned v prvopočátku nezvládala, ale po zapracování to po roce bylo již na stejné úrovni jako u jiných kmenů MVP. Myslím, že není třeba se u všeho hned děsit, je třeba poznat a pak s rozvahou řešit. Strach je špatný rádce. Současná praxe mi přijde jako schozofrenní jednání a lítáme od zdi ke zdi. Tím mám ale namysli i varroázu nejen MVP.Málo se věnuje pozornost prevenci a ta u MVP lze dělat dost efektivně. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood) - Leoš Dvorský - 23.01.2014 07:23 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)