Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
24.01.2013, 02:44 PM
Příspěvek: #6
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
(23.01.2013 10:24 AM)Radek Krušina napsal(a):  [quote='MilanBencúr' pid='491' dateline='1358908465']
[quote='Radek Krušina' pid='488' dateline='1358804309']
POkud předpokládáme, že ve dvou uhynulých včelstvech bylo cca 30 tisíc kleštíků (a další dvě včelstva, která neuhynula, zanedbáme) potom se do ostatních včelstev dostalo pouze 1000 ks kleštíků - ostatních 29 tisíc se do okolních včelstev nepřeneslo.
Co mě ale zaujalo v té studii, tak do ostatních včelstev se přenesl pouze 1 tis kleštíků. I kdyby bylo zamořžení těch dvou včeltev jen 12 tis, potom se nepřeneslo 11 tis kleštíků. To je vždy velké procento roztočů, kteří se dál nepodíleli na zvyšování zamoření okolí, není to podle této studie prostě tak, že při kolapsech se všichni kleštíci podílejí na zamoření okolí, ale podstatná část se jich do okolních včelstev nedostane.

Na podzim 2011 mě několik včelstev na varoázu uhynulo, a mohlo by to dávat smysl, čím je to nepřenesení. U nás to byl krizový rok a probíhalo to tak, že včelstva která nepřižila v tzv. první vlně dost plodovala, jenže v závislosti na roztoči v závěru neměla včely / ty se nevylíhli / a jako oslabená byla přes veškerou snahu vybrána. Ten postřeh tkví v tom, že po vybrání zbyl vždy celý nástavek zavíčkovaného plodu a žádné včely. Domnívám se tedy, že tím, že zkolabovaly na podzim / respektive konec srpna / , prostě ta špička roztočů zůstala v zavíčkovaných buňkách. To by to mohlo vysvětlit. V rámci včelnice - první očištění, konec velké části roztočů .A druhé očištění - zimní konec rabujících včelstev včetně roztočů. To se mne už nedotklo, mám na zimu slabší oddělky, takže to odnesl soused - 80% úhyn.
Prostě - mohlo by to vysvětlovat šíření pouze volných roztočů a těch není nikdy většina. Otázka je zda to vysvětluje tak masivní nepoměr.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí? - schützmeister - 24.01.2013 02:44 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)