Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včeli nejdú do sily
22.06.2021, 12:48 AM
Příspěvek: #1
Včeli nejdú do sily
Ahojte,

včeli mi nejdú do sily čím to mouže byť?

Popíšem postup od začiatku kalendárneho roka:
Zimujú 3 rodiny.
1. 1,5 nádstavku zásoby cca 10kg hlavne Apivital
2. Spojené dve malé včelstva po jednom nádstavku, v októbri ako bezmatečné doplnená matka, zásoby ako 1
3. 1 nadstavok malé včelstvo, zásoby tak 7kg
Všetko roje

V polovici februára pridávam cesto 1kg moc ho neberú celé je spotrebované až koncom marca.

1 v apríli ide do sily začinajú dostavovať nádstavok, keď začínajú stavať pod všetky 3 pridávam prázdny nádsavok.

Stavá len 1 a to len dokončia nádstavok a ďalej nestavajú. Je zanáška z ovocin, pelu majú na výber kvitne okolo nich lúka.

1 sa začiatkom mája vyrojí, velký asi 2kg roj. Dávam ho hneď do 2 nádstavkou. Rozoberám 1 a ešte znej robím oddelok z 3 plástov s 2 matečníkmi. Snažim sa vylámať čo najviac matečníkov. Ale aj tak sa za dva týždne vyroja znova.

2 vobec nestavá začiatkom júla má 3 matečníky, jeden som pri dvíhaní nádstavku zlomil 2 im ostávajú. Podla množstva včiel sa vyrojili žial som ich nenašiel.

3 vobec nestavá až do konca mája kedy behom týždňa postavia pol nádsavku a vyroja sa. Rozoberem ich hromada matečníkov vylámem skoro všetky aj tak sa vyroja 2krát.

Mali sme znášku z repky gaštanu a aj agátu a teraz začína lipa a ňou sa aj rok konči.

Prvý roj postavil 2nádstavky za 1mesiac a doniesli aj nejaký agát. Ostatné po nádstavku.

Chlapi neviem, keď vidím tie 8 nádstavkové LG alebo optimáli tak v jednom je tolko včiel ako v mojich aktuálne siedmich rodinách.

Čo robím zle?

Objednal som 2 matky Vigorky chcem ich dať do tych prvorojov.

Včeli mám miestne x ročne domáce. Bratranec zdedil včeli po starom otcovi a ten včelaril min 50 rokov a nekupoval včeli. Aj bratrancovi sa roja jak blázon on ich má v Bčkach. Od neho som minulí rok dostal 2 roje jeden od ďalšieho miestneho včelára a jeden som kúpil na inzerát.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Včeli nejdú do sily - Tomáš Kudoláni - 22.06.2021 12:48 AM
RE: Včeli nejdú do sily - Martin Smutný - 22.06.2021, 09:51 PM
RE: Včeli nejdú do sily - Martin Smutný - 23.06.2021, 11:35 AM
RE: Včeli nejdú do sily - Tomáš Palata - 23.06.2021, 11:51 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)