Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nová matka zjara, poraďte
02.06.2021, 09:50 PM
Příspěvek: #7
RE: Nová matka zjara, poraďte
(24.04.2021 11:24 PM)Ondřej Hercík napsal(a):  Dobrý večer přátelé.
Mám podobný problém. Na včelnici mám tři loňské oddělky s matkami z Dolu. Dva šlapou jak hodinky. Ale v jednom jsem dnes objevil jen trubčí plod, včelí se chovají tak nějak neuspořádaně, oproti ostatním létají méně a vajíčka v buňkách jsou pokládány tak nějak hala bala. Zásob mají pomálu, ale je vidět že sladinu nosí a pyl taktéž. Našel jsem i jeden zavíčkovaný matečník. Jsou na 3 NN. Nevím co se stalo možná si jen chtějí vyměnit matičku. A dost možná plaším zbytečně, ale po srovnání s ostatními se mi nezdají. Začíná kvést třešeň, meruňka odkvetlá a špendlíky pomalu také.
Tak mě napadlo buď.
A) rozhodím je po jednom nástavku, v tom kde je matečník jen přikrmím, a do zbylých dvou přidám otevřený plod a přikrmím.

B) nechám je jak jsou jen přidám otevřený plod a přikrmím.

C) spojím se zbylými odď.

Děkuji předem za radu.

Po delší době jsem se opět sem podíval a.... ??????
Samozřejmě jen c) je správně. Jedině toto je v souladu s tezemi ŠPV a přibližuje se to životu včelstva v přírodě. Tam by takové včelsto bylo vyloupeno a spojilo by se se včelstvem, které by jej vyloupilo, tedy vlastně predátorem.
Z praktického hlediska je to také jednodušší a včelstvo nahradit novým silným oddělekm.
Kdo nemnoží, živoří.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Nová matka zjara, poraďte - CZ-FOX - 05.04.2019, 06:14 PM
RE: Nová matka zjara, poraďte - CZ-FOX - 05.04.2019, 08:07 PM
RE: Nová matka zjara, poraďte - CZ-FOX - 24.04.2019, 09:58 AM
RE: Nová matka zjara, poraďte - Leoš Dvorský - 02.06.2021 09:50 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)