Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
14.06.2018, 11:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.06.2018 08:35 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #4
RE: Péče letošní o oddělky
(14.06.2018 11:18 AM)Veronika napsal(a):  Dobrý den, mám čtyři nové (červnové) oddělky (pět rámků L 2/3), z Leošových stránek jsem si stáhla návod - Jak můžeme ošetřovat letošní oddělek. Ráda bych se zeptala pana Leoše nebo i dalších zkušených včelařů, zda tento návod odpovídá vašim aktuálním zkušenostem. Jde mi například o to, že v návodu uvádíte ošetření včelstva KM ale ve vaší přednášce zase říkáte, že byste oddělky neošetřoval. A jsou tu i jiné věci, takže svůj dotaz zkusím trochu zpřehlednit.

1) léčení - mám léčit oddělek KM preventivně nebo jen v případě potřeby? Jak poznám, že je potřeba léčit?
2) krmení - čím nejlépe oddělek přikrmovat, když nemám k dispozici medné plásty z jiných včelstev. Odhaduji že asi těstem, ale dá se nějak říci jaké množství?
3) prohazování rámků - v návodu uvádíte přemísťování rámků s plodem do přidaných nástavků a ve videu zase říkáte, že je to nejlepší způsob jak si rozšířit kleštíka. Jak to tedy je?

Moc děkuji za odpověď..

1) Upřímně řečeno, to je proto, že ne každý v určitou dobu jsme pro určitou informaci dorostli.
Nesetkal jsem se začátečníkem, který by zvládl vedení včelstev bez chemie ihned. To říkají ti tzv. dušičkáři, kteří v dobré víře působí myšlence a praxi vedení včelstev co nejblíže přírodě velké škody a pak jsou zklamáni a někdy se z nich i stávají ti nejzarputilejší škůdci této cesty.Málo kdo je tak veliký, že si přizná, že něco neumí. Je skutečně jen hrstka lidí, kteří tímto směrem žijí beze zbytku. Včelařit blízko přírodě je velmi komplexní záležitost a vůbec to není třeba o tom v čem včelařím.
Ten návod je určen tedy především pro začínající, aby neuškodili okolí. Již jste také asi dorazila k mému výroku, že nesmíme ohrožovat své okolí. Pokud to ještě neumím, je třeba být opatrný. Víte já včelařím letos 55 sezónu a k této cestě se vlastně dostávám celou tuto dobu postupně. Třeba od r. 1992 jsem zavedl mednou komoru(vše má samozřejmě svůj náběh ,dobu ověřování, to bylo před tím a je to popsáno jak.........), od r. 2005 volnou stavbu tehdy u 100ky včelstev..... atd, atd. Vše mělo svůj náběh a také včelaření bez chemie. Na rozdíl od vás jsem tehdy neměl prakticky možnost se o někoho opřít a vyzobával jsem si jen zrníčka z praxe druhých, ale především té své, svých zkušeností.
Ano já to už nedělám protože už mám v sobě určitý algoritmus, podle kterého postupuji, rozpoznám které včelstvo má jakou strategii přežití.... Je to určitý program. To vše se dá naučit, ale nejde se to naučit jen čtením. Za tu dobu co včelařím vím, že když člověk skutečně pro něco dospěje, pochopí i to co se mu nyní zdá divné, nepravděpodobné, co dříve vůbec nechápal a stačí mu slovo, věta v určitém kontextu. Proto už také nedávám informace, které jsem draze nabyl, jen tak, půrotože jsou pro většinu lidí předčasné a tedy neuchopitelné. Stačí jedna věta a vím, koho mám před sebou. Jestli začínajícího, chlubila, zvědavce ......... Cesta o které se musí mluvit, není skutečnou cestou. Buď je něco ve mně nebo není. Mohu to ale do sebe dostat a proces učení není jen čtení nějakých informací. Je prostě třeba jen jít (včelařit a učit se). Nejsou jednoduché cesty, ty vedou jen do pekla. Jednoduché se to zdá, až když mi něco funguje. Ten balast, chyby samozřejmě nikdo neříká, proto to někdy vypadá tak snadně. Jenže dnes mohu říci, že včelaření bez chemie je sice jednoduché, ale ne snadné. Nikdo mne nepřesvědčí o tom, že včelaři (spíš jen ti, co včely mají), třeba kleštíka potřebují, aby si mohli dokazovat své ego, pro nic víc. Jestli vědomě nebo nevědomě, to nechci o nikom tvrdit. Výjimkou jsou právě začínající, ti musí něčím projít nebo padnout, jinak to nejde. Proto mají nárok na info.
2) Krmení, zase není jednotná záležitost. Tekuté krmivo včely lépe zpracovávají. včely se méně upracují. Těsto je pohodlné, včely ho odebírají pomaleji a silnému včelstvu rozhodně nevadí nebo nevadí tolik. Třeba pro pozdní chov trubců je to skoro ideální. Záleží tedy na tom v jakém stavu je včelstvo, oddělek, smetenec, roj a také co svým zásahem sleduji, jakou situaci z přírody napodobuji. Dnes jsem dával oddělku s přidávanou matkou 1 l tekuté krmivo právě proto, že včely neslídí, ale oddělkem, musí proudit krmivo aby včely matku lépe přijaly. No a množství? Musím vědět, co chci, chci aby se oddělek rozvíjel nebo chci včelstvo dokmit na zimu? Pro rozvoj oddělku je třeba krmit pozvolně, nejlépe po malých dávkách třeba. Ale nesmím včely upracovat předčasně, než splnily své poslání. Do normálního režimu se oddělek dostává až když vyběhne druhá generace včel, to jsou 2 měsíce. To jsou všechno věci, které se musí brát v potaz. Musím vědět, kolik zásob se vejde do plástu, kolik zásob spotřebuje přes zimu a pod.
3) No to je právě tím úhlem pohledu. Toto , co je ve schématu je něco jiného, než záměna nástavků (ne rámků i když v těch nástavcích rámky jsou, vlastně plásty). Té záměně nástavků se říká také rotace a používá se ke zvýšení ploch plodu a tím i výnosů. U oddělku (5 plástů) je to ale jinak. Jednak oddělek není včelstvo. Je ve stádiu rozvoje, tedy to co už v tuto dobu má včelstvo dávno za sebou (pokud jej neuvrhnu nějakým zásahem zpět do stadia rozvoje). No a vy potřebujete aby se oddělek rozvíjel, nebo si to přejete. Jistě je možné, že se takto šíří trochu roztoč, ale pokud se na to schéma podíváte a budete vědět, kde se v tu chvíli V.d na něm nachází, zjistíte, že tomu tak docela není, vlastně skoro vůbec ne, protože zůstává v prosorách, kde se nacházel před tím převěšením toho 1 plástu). Ono je také vždy něco za něco.
Nehledě na to, že právě u toho oddělku, alespoň já potřebuji zjistit, co v něm je. To je hlavně o té genetice. Jestli to tak vidíte vy, to nevím. U mně je každá situace svým způsobem hraniční a určitým testem, tak jako pro včely v přírodě.
Začínající by měl zvládnout pár věcí a pak uvidí, kudy vede jeho cesta. Musí umět množit včely a matky. Jinak bude začínající na věky věkův a bude stále na někom, něčem závislý. Pak by měl (teda podle mne) umět napodobovat trochu život včelstva v přírodě (nebo alespoň umět vybudovat z oddělku včelstvo). Určitě by měl znát biologii, fyziologii......... atd. (třeba za jak dlouho se vylíhne včela z vajíčka, jaké jsou kasty včel, jak dlouho žije a kdy a co je k tomu třeba a pod.) učit se to nejtěžší, tedy umět pozorovat, rozpoznávat. Když tohle fórum kluci založili, byl jsem proti. Měl jsem zcela jiné představy. Život ale ukázal že to takto vyhovuje většině a koncentrované učení není každý schopen nebo ochoten absolvovat. Takto se zde můžete zeptat na cokoliv a vybrat informace, které jsou právě pro každého aktuální.
Je třeba ale vědět, že třeba fotbal se nadá naučit tím, že sleduji video těch nejlepších hráčů. Bez tréninku a vydání vlastní energie to nejde a nejde to v ničem. Jedno ale mají ti nejlepší hráči společné, lásku, zájem a ochotu pracovat. Právě ta ochota vydat vlastní energii určuje, kam každý až chce dojít, kterým směrem chce jít. Jinak stále funguje můj soukromý email, můžete mi napsat konkrétní dotaz.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Péče letošní o oddělky - Kocidzin - 14.06.2018, 08:26 PM
RE: Péče letošní o oddělky - Leoš Dvorský - 14.06.2018 11:23 PM
RE: Péče letošní o oddělky - Ali - 18.07.2018, 11:49 AM
RE: Péče letošní o oddělky - Ali - 10.05.2019, 07:27 PM
RE: Péče letošní o oddělky - Faneka - 12.07.2019, 09:36 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)