Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zazimovat letošní oddelky a roje
17.08.2016, 09:33 PM
Příspěvek: #1
Jak zazimovat letošní oddelky a roje
S přicházejícím podzimem začínám být zase docela nejistá, jak včely zaopatřit, aby zvládly zimu a byly dobře připravené na jarní snůšky.
Mám dva letošní oddelky na L159 na nízkých dnech, ale jako první mají vloženy nástavek kvůli dvoum ramkum míry 39, na kterých jsem je koupila. Tam mají postaveno docela dost divočiny + každý vystavěl další dva nástavky a jeden zvladl třetinu třetího.
Pak mám dva květnové rohe a každý má cca 1,5 nástavku.

1) mám je ještě do konce srpna podněcovat a cekat, jestli něco postaví a zakrmit v září do cca 10., jak rádi Leoš nebo už je nechat být a začít krmit na zimu v několika větších dávkách?
2) kolik jim toho mám dát? Oddelku jsem myslela tak 20 kg, ale místní vcelarka, říká, že dává 12, max 15 kg, že to stačí. Kolik rojum,těm stačí asi min, vzhledem k prostoru, třeba 10kg. Podle čeho se to množství určuje?
3) Jak s léčením? Žádný spád jsem zatím neregistrovaný. Ale už na mě začínají tlačit s gabonem nebo formidolem, prý jedno nebo druhé je povinné. Říkala jsem si, že zatím bych je nechala, ale to asi nebude průchodné. Je nějaká jiná povolena varianta?
4) Cesno. Doteď mám cesno zúžené. Mám ho tak nechat nebo celý hranolek vyndat a nechat ho otevřené po celé délce úlu? Očka nemám.
6) Na příští sezonu musím úly přesunout cca na 2,5 km vzdálené místo. Kdy je nejlepší to udělat? V lednu, únoru po prvních proletech? Je lepší jiná doba?
5) Je ještě něco důležitého, co bych měla vedet?Smile

Fórum přičítám od všemi směry, spousta věcí jsem zjistila, ale toto je první rok, nemám žádné zkušenosti a toi trochu znesnadňuje schopnost se rozhodovat. Diky Katka
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Jak zazimovat letošní oddelky a roje - Faneka - 17.08.2016 09:33 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)