Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včelí klimatizace aneb větrání v úle
29.09.2016, 12:25 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.09.2016 06:31 AM od straka.)
Příspěvek: #71
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
odpověď na předchozí příspěvek(od Debora)
ad 9) dřeva je uvnitř úlu DEHTIN naprosté minimum zvážím natření latí 9 kusů 5x4cm parafinem před skládáním úlu,
klimatizace už funguje od května 2016 jen se upravuje design úlu, také dojde ke zlevnění, úpravou slepením dvou betonových bednicích tvárnic podstavce se zlepšuje svislost úlu bez
potřeby občasného podbíjení materiálem na terénu,
komínky musí být akorát- v létě i v zimě otevřené, i kdybych je zacpal, klimatizaci to neohrozí, neboť vzduch krouží v úlu stále a motorem
je chomáč, saje si tolik vzduchu s O2 kolik potřebuje, komínky jsou mimo a jen odvádí nadměrnou vlhkost a to ze "sauny" v podstřeší a je omezen vliv větru,
horní česna, když je nestačí zalepit včely, zůžím na zimu tak na 3 včely(k občasnému proletu) a přitom včely se opět nebudou " dusit ".
přívod a odvod vzduchu musí být oddělen! dole (U DEHTINU je to vlevo nebo vpravo ke stěně , záleží to na politické orientaci včel, kam dají
nahoře na zimu chomáč(uprostřed není takové teplo...)
ad 8) 11) UV mi ohrožuje ne dřevo , ale jen fasádní polystyren, tam kde je to třeba natahuji šedé cementové lepidlo pro lepení PS na panelák
dveře v létě bez problémů drží třením , na zimu budu vymýšlet přítlak, řešení již mám posbíráno několik s nákladem od 5 Kč do asi 50 Kč, ale to budu
řešit až později během zimy , zatím tam mám přípravek na přenášení úlů(dvě střešní latě na konci provrtané s prostrčenou závitovou tyčí na obou
koncích a utažením křídlatých matek se stisknou dveře proti sobě i celý úl(pro přenášení vynikající), klínový účinek také ve výběru spolu s paletovou páskou
a přilepenými rohy proti otlačení PS, roli hraje také design , jinak bych to převázal několika smyčkami provázku, mezera je tam tak 1-2mm a provázek je pružný.
Lukofob(na bázi silikonu) je vodou ředitelný a je hlavně určen na polystyren, aby nesál vodu!
Pozn. Náhradu dřeva v konstrukci jiným materiálem obdobné pevnosti, nenasákavosti , ceny a pracnosti jsem zatím nehledal.
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Včelí klimatizace aneb větrání v úle - Milan Urík - 04.01.2013, 12:22 AM
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle - Milan Urík - 04.01.2013, 10:53 AM
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle - Milan Urík - 04.01.2013, 03:57 PM
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle - Milan Urík - 05.01.2013, 12:06 AM
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle - straka - 29.09.2016 12:25 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)