Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Medzera medzi nadstavkami
01.01.2013, 08:57 PM
Příspěvek: #10
RE: Medzera medzi nadstavkami
Chcel by som sa opýtať pána Dvorského alebo niekoho iného kto má s týmto nejaké dlhodobejšie skúsenosti, pretože som minulý rok v jednom včelstve na zimu umelo rozšíril medzeru medzi nadstavkami na 15 mm,včelstvo prežilo a v pohode preliezlo cez tú medzeru. Či má význam úplne presne na milimetre dodržiavať medzeru medzi nadstavkami?
[/quote]

Omlouvám se, ale pár dní jsem byl v zahraničí, tak reaguji až nyní. NN úl a provoz jsem začal na svých stanovištích v r. 1970. Tehdy jsem snížením nástavku řešil mezeru mezi dvěma vysokými. Jenže zimoval jsem je stejně na 3NN, jt 2VN. Velmi brzo mi ale došlo, že i takováto včelstva jsou slabá a přešel na zimování ve větším prostoru, tj na 5NN. V takovémto včelstvu se stane velmi zřídka, že nepřejde mezeru.
a) Ta včelstgva jsou zpravidla tak silná, že si s tím poradí.
b) mám zůženou horní loučku a nyní začínám i s horní loučkou, kterou postupně zužuji. Dílo je pak téměř celistvé. Tzv. můstky mezi nástavky mi rozhodně nevadí.

Zimujte silnější včelstva a nebude vás tento problém také trápit. Více početné včelstvo je vždy mnohem menší rizko ve všech směrech. To neznamená, mít vyslovné plodařky, ale včely dostatečně dlouhověké. Ta dlouhověkost se ale musí projevit tak, že včelstvo s menším množstvím plodu má stejnu sílu, ne sílu poloviční nebo jen 2/3 původního včelstva, jak to "dokáží" některé materiály u nás rozchovávané a vydávané za dlouhověké. Taková včelstva jsou v našich podmínkách dobrá jen k tomu, že se musí jen krmit a jsou jinak bez medu.
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Medzera medzi nadstavkami - liptaka - 18.12.2012, 10:58 PM
RE: Medzera medzi nadstavkami - Crha Karel - 19.12.2012, 10:24 PM
RE: Medzera medzi nadstavkami - Milan Urík - 31.12.2012, 09:10 AM
RE: Medzera medzi nadstavkami - Leoš Dvorský - 01.01.2013 08:57 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)