Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
09.04.2020, 10:11 PM
Příspěvek: #376
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - resuscitace
Vidím, že téma postupně utichlo. Já osobně jsem celkem zelenáč v chovu včel. Jak jsem pochopil z diskuze, tak jsme náchylní k různým úchylkám na rozdíl od letitých včelařů.
Řekl bych, že máme určitou výhodu, protože nejsme v zajetých kolejích.

S panem Nymsou jsem se také osobně setkal. Jak píše Jirka Marx, tak pan Nymsa v knize vysvětluje lépe než osobně. Možná jsou některé jeho dedukce a závěry úsměvné, možná mylné. To ukáže až čas. Mě zaujal obyčejný selský rozum, který říká: "chovej včely tam, kde byly zvyklé žít po dlouhé miliony let".

Úl 2N mám třetím rokem. Letos jsem osadil další dva. Fotky postupně zveřejňuji na svém webu www.vcely-filipov.cz. Nic netajím. V loňském roce se mi včely vyrojily. Ten zbytek včel co zbyl, tak přežil zimu bez problémů. Měl jsem strach, tak jsem se je pokusil dokrmit, ale ony si prostě nebraly. Nechal jsem je a letos začínají frčet do nové seozóny.

Osobně mám pocit, že včely v 2N úlu jsou výkonnější na česně. Je to možná můj subjektivní pocit.

Zarazilo mě, že si nikdo nekladl ve vláknu vlastně otázku, proč má 2N úl tento tvar. Tedy hlavně ti co knihu nečetli. Včely v boudě jasně ukazují, jaké dílo potřebují. Nemohl jsem po dočtení knihy nevyslyšet výzvu pana Nymsy vzít pilku a postavit úl. Udělal jsem a pozoruji. To je vše. Jsem rád, že nás pozoruje více.

Rád bych se s lidmi, kteří již mají zkušenosti s 2N úly sešel osobně u piva a probral zkušenosti. Možná po ukončení karantény bude dobrá příležitost.
Jestli jsem si dobře zapisoval, tak hlavními tahouny jsou Jirka Marx (kterého jsem již navštívil), Miroslav Matucha, Roman Smejkal a Crha Karel.

Já osobně nečekám až se mi do úlu včely vrojí. Nekompromisně je osazuji oddělky a v první sezóně zakrmím. Pak už jen pozoruji. Ne, není to zázračný úl, ale té práce je minimum a záda nebolí.

Opakuji tedy výzvu pana Nymsy. Pojďme postavit tyto úly a pojďme sledovat. Vytvořil jsem i návod na jeho stavbu. Trvá to cca 8 h. Kdo chce pro sebe a včely něco udělat má možnost.

Ještě mě zaujala jedna citace z dopisů pana Nymsy. Plánoval v ní ještě větší plástovou plochu. Kam až to půjde? Sám nevěděl. Mě v této souvislosti napadla jedna hodně přitažená myšlenka. Jak by dopadlo včelstvo v boudě, kdyby bylo v lese a mělo rámečky? Bylo by jako včelstvo v bání kostela, které p. Nymsa popisuje ve své knize?

Mnoho otázek málo odpovědí. Já pozoruji a čekám co bude. Pro mě nemusí být včelaření příjmem, který počítám na kg medu. Já své peníze vkládám, abych je již nikdy nezískal zpět. Smile Je to pošetilé, ale dobré.

Čekám, že se do mě borci pustí, ale je mi to jedno. Mějte se parádně. Budu se těšit na případné setkání s uživateli 2N úlů.

P.S. Zjistil jsem, že jde přidat příloha. Tak dávám návod na výrobu úlu.
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - resuscitace - Leoš Beran - 09.04.2020 10:11 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)