Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
30.07.2018, 11:41 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.07.2018 12:03 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #367
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Nikdy jsem se k tomuto úlu nevyjadřoval. Jedno ale vím. Včely tuto otázku, tedy úlů již dáááávno vyřešily za nás. Proto snahy o nějaké nové konstrukce považuji jen a jen za pohled včelaře, nikoliv včel samotných. V přírodě je nejčastěji normální "úl" stojan a ležan. Tedy strom který stojí a nebo leží. Proto se včelám také v těchto úlech daří a funguje zde tzv. komínový efekt. Obydlí včel v přírodě není ani tak za účel chránění před počasím, jako spíše před nepřáteli.
Nymsův úl je veliký jako 8 NN 2/3L. To není, v klasickém včelaření žádné supersilné včelstvo (měl jsem je i ve 14ti, když jsem to zvládal fyzicky). Víc bych asi nemusel psát, protože to snad všem dojde proč ano a proč ne.
U takovéhoto nástavkového úlu je hnízdo obklopeno z 5 ti stran stěnami, které jsou víceméně blízko včel a plodu (jako většinou v přírodě. - Porovnejte s Nymsou.
Roje v přírodě mají vždy určitou vizi o prostoru, proto slabé roje dávají přednost menším dutinám (viz studie Seely) a velké zvládnou i velký prostor (i víc než 2x větší než je prostor Nymsova úlu). Nymsův úl je pro silnější roje, které musí zvládnout i to, celý zadní prostor je daleko od včel a hnízda (do té doby než včely vystaví dílo i vzadu , jenže dále od česna staví včely hůře, je to pro ně méně přirozené - porovnej situaci ve stromu, kde je česno dole a pak nahoře). Včely také organizují své hnízdo v závislosti nejen na prostoru, ale i umístění česna. Zákon česna je jeden ze základních zákonů včelstva a kdo jej nechápe, má prostě smůlu. Život včelstva začíná ( a také často končí) na česně!!!
Pro včelstvo je nejpřirozenější buď vodorovný nebo svislý pohyb v prostoru a nikoliv do L. Tím ale neříkám, že se to v přírodě neděje. Jen je třeba vědět za jakých podmínek.
Dále je třeba si uvědomit, jaké bude proudění vzduchu v zimě. U NN lze "zařídit" proudění vzestupné, jak se s ním většinou kalkuluje , tak i sestupné (což je podobné jako je tomu u včelstva mající hnízdo ve volném prostoru, třeba na skále, větvi.....). Ono by se toho dalo napsat daleko více o tom, co vlastně Nymův úl napodobuje v přírodě. To v té knížce není a to je škoda, já to dělat nebudu. Včelstva, která na jaře obsedají 3NN 2/3L zvládnou vše, tedy i Nymsův úl tak, jak je. Jinak je třeba zúžit, protože síla včelstva tomu neodpovídá. Do velkého prostoru, kde se projeví skutečná síla , musí včelstvo dorůst a to je dnes mnohde problém. Jednak ubyla pastva, jednak je soustředěna jen do krátkého období (netvrdím, že všude, hraniční hvozdy jsou na tom nesrovnatelně lépe, než nížiny s lány obilí, kukuřice, řepy, i řepky, tedy přiotrávených rostlin) a to vše včelstva limituje v rozvoji (trochu jsem to zkrátil, ale nemohu zde podávat podrobnou analýzu).

Touto kratičkou informací jsem nechtěl zájemce o včelaření v tomto úle odradit, to určitě ne. Jen jsem chtěl upozornit, že vše má své a včelaření není o náhodě. Zkoušet se mají nové věci, ale to co je již platné a poznané, prostě platí. To je třeba brát při volbě v úvahu. Každý jsme jiný, máme jiné podmínky i motivy včelaření. Jsou však zákonitosti, které nás limitují a myslet si, že přelstíme přírodu prostě nelze. Lze ale poznaných zákonitostí využít i u toho Nymsy. Je to právě neznalost, která nás nejvíce omezuje a někdy pak, zvláště začátečníci, sklouzávají k tomu, že si myslí, že úl je vše, ale ono to tak není. Hledají ve včelách více mystiku než logické věci. Ono to je obojí, jen je třeba to vidět a to je třeba se učit. Není to cesta pro každého, protože je hodně trnitá a je to tak dobře, že jsme rozdílní. Možná ta různost zajistí, že člověk jako druh přežije. Vše dobré. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jiří Grossmann (+1), Aleš Molčík (+1), Miroslav Matucha (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Leoš Dvorský - 30.07.2018 11:41 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 4 Host(é)