Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Varroáza - věstník PSNV
07.05.2014, 10:07 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.05.2014 10:09 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #11
RE: Varroáza - věstník PSNV
Mechanické postupy nepoužívám, časově náročné a pro včely dost stresující. KŠ také nepoužívám. Zatím v zimě českou klasiku Varidol a minulou zimu jsem několik včelstev místo Varidolem na vánoce ošetřil KM, ale k tomu se nebudu moc rozepisovat, protože to zatím porovnávám, jestli tam ve srovnání s Varidolem bude nějaký rozdíl. Zatím to vypadá slibně. Zimní odpařovač ve vývoji.
Varidol, kromě účinku na VD, také působí na Akarapidózu a údajně nebyla tato nemoc hodně let v ČR zaznamenána. Chovatelé matek mají povinnost na roztočíka každoročně vyšetřovat, tak odtud to tvrzení.
No a k tomu, že není potřeba v zimě ošetřovat víc jak jednou, jsem došel jednoduchým zjištěním, že při druhém ošetření u některých včelstev padá víc roztočů než při prvním ošetření. Protože než o sčítání procent účinnosti po každém ošetření, je to víc o ošetřením ve vhodné době bez plodu. Efektivita je tedy založená na jiném principu, než počtu ošetření.
Co si z toho kdo odnese na svoji včelnici netuším, podle toho co mám vyzkoušeno, tak každá včelnice je jiná, protože včely se dovedou přizpůsobit hlavně snůškovým podmínkám.
Měl bych s dovolením jednu otázku. Deboro, jaká zkušenost, víra nebo jak to nazvat, Vás vedla přestat včely ošetřovat a zkoušet tyto skoro Bond testy? Já jsem v tomhle trošku opatrnější, napřed dořeším jak si vystačit s jedním ošetřením, teď ještě nevím které to bude, ale zima se jeví jako nejvhodnější, a potom budu řešit bodové ošetření, ale to dopředu říkám, kdo ví jestli. Nějak pochybuji, že bych byl schopen si postupně vyselektovat varroatolerantní genetiku, ale spíš to bude o způsobu chovu. Nebo nechovu, teď nevímSurprised.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Milan Bencúr † (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Varroáza - věstník PSNV - Debora - 06.05.2014, 10:11 PM
RE: Varroáza - věstník PSNV - Debora - 07.05.2014, 02:32 AM
RE: Varroáza - věstník PSNV - Debora - 07.05.2014, 01:04 PM
RE: Varroáza - věstník PSNV - Aleš Molčík - 07.05.2014 10:07 PM
RE: Varroáza - věstník PSNV - Debora - 08.05.2014, 02:53 AM
RE: Varroáza - věstník PSNV - Debora - 08.05.2014, 12:54 PM
RE: Varroáza - věstník PSNV - Debora - 08.05.2014, 05:00 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)