Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Environment a zdravá výživa
26.03.2020, 09:53 AM
Příspěvek: #15
RE: Environment a zdravá výživa
Romane ale to neříkám já, ale výsedky jejich práce. Mně osobně je zcela jedno, co kdo říká nebo píše. Na co selektují? Výnos, mírnost no a to je tak asi všechno.
Přírodní selekce má zcela jiná kriteria a není pravdou, že odolnější včelstva nemají med.
Ten kdo chová matky si umí dobře představit, co jen znamená jejich množení na kšeft. Na ostatní není čas. Sice záznamy pomáhají, ale nikdo, podotýkám nikdo z nich neprovádí zcela pravidelně něco,čemu já říkám zkouška dědičnosti a už vůbec nemohou dělat nějaké testy pravidelně.
Jejich systém je nasteven jen na vydělávání peněz, uživení se. Tedy momentální efekt. Jenže v dalších generacích se ty vlastnosti rozpadají. Nevybírají a vlastně ani nemají genofond, který je schopen se dále vyvíjet bez nich. Tedy myslím směrem k vyšší odolnosti.
Ale já je nechci jen nějak kritizovat. Jejich chování je také hodně podpořeno tím systémem dotací a spousta z nich právě díky němu do tohoto systému sklouzlo ač to nebylo jejich záměrem. Dotace jsou pro ně podnikatelská příležitost, spíše dárek.
Objektivně vzato ale žádný profík nemůže na vyšší odolnost chovat. Umřel by hlady.Tuto snahu používají jen jako reklamu.
To je sice z hlediska podnikatelského pochopitelné, ale z hlediska budoucnosti včel, smrtící.
Tím ale netvrdím, že tu žádné snahy nejsou, ale ne u nás. U nás je hlavní motto - peníze, profit. Přes tenhle filtr to prostě nejde.
Znovu chci ale připomenout, není to zdaleka o genetice ale především způsobu ošetřování včelstev a pokud se nezmění toto, nemá moc smysl mluvit o chovu nebo selekci, šlechtění.
Šlechtění je práce na celý život a výsledek je nejistý protože příroda selektuje zcela jinak, než jaké jsou zájmy chovatelů.
Přírodní slelekce je na hony vzdálena tomu, co normálně chovatelé matek dělají.
Podívej Br. Adam šlechtil svou včelu 80 let. Chtěl zlepšit její odolnost na roztočíka Acarapis woodi, to byl provotní záměr. Mimo jiné jeho matky nekladly 5 měsíců v zimě. To by nám dnes taky v určitém směru pomohlo (omezilo by to populaci kleštíka). Zemřel v r. 1996. Za tu dobu ale jeho následovníci dosáhli toho, že dnes plodují skoro celou zimu. To ale i kmeny naší kraňky. Proč? No protože min. 30 let se tak selektuje. K tomu právě děsivě přispívá to podzimní a zimní chemické ošetřování proti varroáze, trávení kleštíka. No a pak tzv. propagátor selekce na odolnost přednáší o tom, jak použít šťavelku. To je fakt vrchol pokrytectví. V tomhle fakt neznám bratara. A ještě kapka. Dnes se zdá, že všichni vidí problém jen v kleštíkovi. Už jen z pouhé logiky to není pravda, ale třeba na tom VF se to neustále omílá dokola a blbne se lidem hlava, odvádí je to od reality. Ti lidé, kteří to dělají, jsou pro mne zločinci. Tečka. Tak mne samozřejmě nemilují. Snažím se hájit evoluční zájem včel, ne kapsy nebo ega lidí. Ale, zase v souladu se zákonem rovnováhy, má vše dvě strany. To je ale na dlouho. Ale proto jsem sem umístil ten odkaz na Dr. Staňka, ne proto že ho znám. Ty jsi byl na seminářích v Turnově, tak jsi snad něco z toho pochytil, i když bylo samozřejmě značně okleštěno. Á pardon, vidím, žes nebyl. Tak to se omlouvám. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), Tomáš Palata (+1), Miroslav Matucha (+1), Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Environment a zdravá výživa - Leoš Dvorský - 26.03.2020 09:53 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)