Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vlastnosti včelí linie
28.09.2017, 01:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.09.2017 02:24 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #24
RE: Vlastnosti včelí linie
(28.09.2017 09:37 AM)Roman Smejkal napsal(a):  Možná, jestli u vás neexistuje teoretická úvaha na téma možnosti převčelení (v případě vytvoření žádaných vlastností)
v nějaké lokalitě.Tzn. jak by musela být velká, zda by museli bezpodmínečně spolupracovat všichni a další souvislosti které ještě neznám a byly by pro
úspěch tohoto záměru zásadní. A popř. zda něco už v tomto smyslu už nepodnikáte (vynechám-li šlechtění).
Děkuji Cool

Tak Romane on kolem mne určitý okrsek je, ale nemůže to být nikdy to ideální (to záleží na cílech každého a ochotě spolupracovat). Je tu vždy ten zatracenej lidskej faktor. Problém je v tom, co napsal nad Michal. Já nejsem z těch, abych někoho dlouze přesvědčoval nebo nutil, protože tahle motivace nemá tvralý charakter. Navíc nikdo nevíme, kolik máme tady času.
Proto používám i večerní páření a nebo hodně časný chov. Matičky pro mne mám někdy i kolem 20.dubna. Dokonce i letos. Nebo chovám zase hodně pozdě (září).
Takto jsem svobodný protože se nevymlouvám na ostatní, své okolí, ale jen na sebe.
On problém není jen v genetice. Řekl bych, že ta je i "druhořadá", má dlouhodobý horizont, ale především ve způsobu vedení včelstev. To jsou dva aspekty ,které ovlivňují vše nejvíce a při jejich spojení lze dosáhnout rychlý výsledků i ekonomicky zajímavých. Jenže my tohle dokážeme špatně spojit a volíme složité postupy, já hledám a ověřuji ty jednoduché+ ta genetika.
Záměrně abstrahuji od vlivu okolí, protože to mohu ovlivnit jen málo (snad jen výběrem stanoviště, rozmístěním, doplňkovou výsadbou zdrojů třeba pylu).
Jako lidé jsme hodně zpohodlněli a hledáme jen výmluvy k ospravedlnění svého chování, to obecně. Třeba někdo říká, že v přírodě jde o přežití a proto to není pro nás použitelné. Jenže na našich včelnicích jde také o přežití. Infekční tlak tam je mnohem vyšší než v přírodě. V přírodě ale včely přežívají i prosperují a ukazují jak. Jen my to nechceme vidět, protože by nás to stálo další námahu a tu je ochoten dobrovolně podstoupit jen málo kdo.Proto lidé sahají častěji po jedech, než by bylo třeba. Fakt ale je, že když člověk něco doopravdy dělá, tak mu občas pomůže i šťastná náhoda. Jenže ani tu nejsme často schopni využít, protože ji nevidíme. To je ten problém. Naučíme se něco jako cvičená opice a pak už nejsme ochotni své chování změnit i bez ohledu na dopady. No Michal to napsal. Kdyby se ty nesmyslné dotace věnovaly na základní , aplikovaný výzkum, polní pokusy a pod. byli bychom dále. Jenže ony by pak nastaly zase pranice o ty dotace, zase by byli vyvolení a nevyvolení. Tak je lepší být svobodný se vším všudy, co k svobodě patří. Tedy nenadávat na ostatní a prostě jít. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1), Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Vlastnosti včelí linie - Tomáš Palata - 12.10.2013, 10:20 PM
RE: Vlastnosti včelí linie - Crha Karel - 13.10.2013, 09:36 AM
RE: Vlastnosti včelí linie - Faneka - 26.09.2017, 12:32 AM
RE: Vlastnosti včelí linie - Ali - 26.09.2017, 11:34 AM
RE: Vlastnosti včelí linie - Faneka - 26.09.2017, 03:24 PM
RE: Vlastnosti včelí linie - Ali - 26.09.2017, 04:31 PM
RE: Vlastnosti včelí linie - Crha Karel - 27.09.2017, 03:43 PM
RE: Vlastnosti včelí linie - Leoš Dvorský - 28.09.2017 01:21 PM
RE: Vlastnosti včelí linie - Ali - 28.09.2017, 10:05 PM
RE: Vlastnosti včelí linie - Ali - 29.09.2017, 12:18 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)