Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přírodní nátěry
08.06.2015, 03:33 PM
Příspěvek: #41
RE: Přírodní nátěry
(08.06.2015 12:50 PM)Debora napsal(a):  tak jsme to téma s vikingskými včelami projeli a veškeré térové nátěry včelstvu moc nevoní. Vikingové doporučují převařený (bílkovin zbavený) lněný olej (Allbäck). Bílkoviny v lněném oleji jsou totiž ve vlhkém prostředí živnou půdou pro organické látky, jako je mech nebo plíseň. Navíc bílkovin zbavený olejíček rychleji "vysýchá". Pro hlubší vsáknutí oleje do dřeva se před nátěrem doporučuje ohřát olej na teplotu 60°C.

To co znám jako lněný olej , je prodáváno jako fermež, dnes je i fermež napouštěcí ( rychleji se vsakuje) ale zda obsahuje bílkoviny mi nikde neřekli spíše mne považovali za " podivína " . Stejně úly napouštím jen z venkovní strany, uvnitř je čisté dřevo.

Jindřich
Hlasování: Debora (+1), Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.06.2015, 07:01 PM
Příspěvek: #42
RE: Přírodní nátěry
Ahoj,
na stříšku úlu jsem použil rozehřátou smolu ze stromů z lesa, převážně ze smrků. Vypadá to jako natřené dehtem, Smile ale ta smola se při tavení zabarví do černa a je jako sklo, voda sjede jako po másle. Wink Voní to hezky po lese Wink Natřené jen na povrchu.
Jenda


Přiložené soubory Miniatury
           

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: renttip (+1), Debora (+1), Rasťo 71 (+1), Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2015, 05:30 PM
Příspěvek: #43
RE: Přírodní nátěry
Ano Honzo, smola je naprosto suprová. Co jsem psala bylo jen doplnění k tématu koksované oleje. Wink
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2015, 09:14 PM
Příspěvek: #44
RE: Přírodní nátěry
Čím více přírodních nátěrů bez chemie tím lépe. Líbí se mi i tvá varianta s lněnými oleji Smile

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.06.2015, 11:18 PM
Příspěvek: #45
RE: Přírodní nátěry
(08.06.2015 03:33 PM)Jindřich napsal(a):  To co znám jako lněný olej , je prodáváno jako fermež, dnes je i fermež napouštěcí ( rychleji se vsakuje) ale zda obsahuje bílkoviny mi nikde neřekli spíše mne považovali za " podivína " . Stejně úly napouštím jen z venkovní strany, uvnitř je čisté dřevo.
Jestli se nepletu, fermež je právě ten převařený lněný olej.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.09.2019, 01:15 PM
Příspěvek: #46
RE: Přírodní nátěry
Jsou už nějaké praktické zkušenosti s těmi přírodními oleji? Jak to vydrží a jak často je třeba obnovit?

Ten lněný olej mě lákal, než jsem viděl někde reálné foto úlu po roce (částečně šedé dřevo s mechem/plísní). To převařeni opravdu pomůže?

Na zahraničních fórech doporučují jako lepší variantu tungový olej. Drahý moc není a prý více vydrží, ale praktické zkušenosti se mi nepodařilo najít.

Přírodní cesta mě láká, ale přeci jenom to vynaložené úsilí u přírodních nátěrů bude značné a vysledek se mi zatím jeví nejistý.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.09.2019, 01:43 PM
Příspěvek: #47
RE: Přírodní nátěry
fermeží natřené pět až deset let bez problému dají.
Natřít je třeba dvakrát, třikrát a podmínka je sucho a teplo a zaschnutí před dalším nátěrem. To je i v teple víc jak měsíc.
Když se to natře na podzim za deště, oprýská to za rok, jak píšeš.
Mám na chalupě dveře natřený fermežovou barvou už aspoň od války a drží. Staletí se s tím bez problému natíralo, než přišli ty dnešní sr...gory.
Hlasování: Ali (+1), Oldřich Šlegr (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.09.2019, 09:40 PM
Příspěvek: #48
RE: Přírodní nátěry
Perfektní, děkuji. Fermeží myslíš tady to ?
https://www.olejenadrevo.cz/olejenadrevo...ena-fermez

Nemáš, prosím, foto tvých úlů po těch 3 letech po nátěru fermeží? Ať vím, zda to splní mé očekávání.
Pokud tomu rozumím správně, tak všechny ty oleje/fermeže jdou do hloubky a na povrchu nic netvoří. UV ochranu také nemají, takže to dřevo, byť ošetřené např. 3 nátěry stejně zešedne. Je to tak?
Takto?
[Obrázky: 0088p.jpg]

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.09.2019, 10:27 AM
Příspěvek: #49
RE: Přírodní nátěry
Používal jsem fermež i různé ekologické barvy, v současnosti postupně všechny nástavky opaluji jako japonce a funguje to i bez barvy. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Marcel Šolc (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.09.2019, 12:49 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.09.2019 01:05 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #50
RE: Přírodní nátěry
Děkuji ti Leoši. To je také velmi dobrý tip, přejet to horkovzdušnou pistolí.

Jak moc do černa to musí být? Ptám se z důvodu přehřívání v létě, na stanoviště mi pere slunce od 7-14h,potom je stín. Kolegovi se v tenkostěnném nastavku letos roztavilo pár plaství u stěny.

Tento je krásný, ale možná bych u sebe dělal světlejší.
https://images.app.goo.gl/MKEocEjSMaaTT2q36

Nevadí včelám ten smrad spáleniny nebo to zcela vyčichne než je tam dáš?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)