Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
24.01.2014, 02:21 PM
Příspěvek: #11
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
(23.01.2014 09:02 AM)Aleš Molčík napsal(a):  Viděl jsem toho u různých včelařů dost, i jak se snaží schovávat celé úly i se včelstvy aj., takže moje iluze jak by šlo moru předcházet bez biče v ruce jsou pryč. Prevence by mohla fungovat, ale ta zase musí být nařízena shora, když se před lety tlačil na Tovačovsko mor, v podobě ochranného pásma, tak předseda OO oslovil okolní ZO, které nebyly v ochranném pásmu, aby si nechaly dobrovolně vyšetřit měl na MVP s tím, že to OO zaplatí. Svolávaly se mimořádné schůze a hlasovalo se. Výsledek byl ten, že nikdo s dobrovolným vyšetřením nesouhlasil, protože by se ten mor mohl najít a to nikdo nechtěl.
Jediná možná prevence je postupovat povinným vyšetřením měli pro všechny a řešit podle stupně napadení. Kleštík je v pohodě, ten kdo se nestará přijde o včely, ale u moru kdo se nestará, rozšiřuje nemoc do okolí a při průměrné obnově díla to můžou být i desítky let a není jak toho člověka přesvědčit, protože to je mentalita co to nepochopí.

Myslím žetotéž platí o MVP. Kdo se nestará přijde o včely. Mor se prostě vymýtit nedá. Je bláhové si myslet, že když spálím včely z blízkého nebo širokého okolí, že jsem mor vymýtil. On se jen nenašel v odebraných vzorcích. Ve skutečnosti je všudypřítomný i tam, kde se doposud oficielně nenašel, nenašla se klinika, včelstvo se s ním vyrovnává a pod. Tak je třeba se starat. Např. ročně obměňovt z 1/2 dílo, v pravidelných cyklech dezinfikovat úly (5 let) , rámky, loučky, dna (ročně-2roky), mít pod kontrolou dovozy včel a úlů do lokality, třeba preventivními prohlídkami o věřit a použit testerů, třeba namátkově, třeba i ta měl. Tomu já říkám prevence trvalé ne kampaňovitá jako nyní. To je motivace zevnitř, tedy od včelaře a to se ví obecně, že vnitřní motivace je daleko účinnější než motivace vnější, tedy v tomto případě vzorky měli organizované někým se shora, tedy v případě, kdy se seženou peníze. Ty jsou až na prvním místě. Já si jsem zodpovědný za svoje včelstva, funkcionář spolku je spoluzodpovědný za svůj spolek a t.d. Jenže to současné je organizováno opačně. Já nevylučuji, že se najdou lidé, kteří prostě toto nehodlají dělat,ale jiná cesta podle mne není než vzdělávat, ukazovat, vzdělávat a zase ukazovat. Nakonec je tu i veterinář, můžu se s ním domluvit na odběru vzorků u těch, kteří system neakceptují nebo ohrožují okolí. U nás jsme pálili mor před cca 30 ti roky. To si kluci v sezoně přivezli napadená včelstva ze Zamach, na podzim jsem to již věděli a stačili spálit. Kdy by současný systém tento převoz zachytil????? Tohle nás učili naši tátová a dědkové a myslím, že předběhli dobu a byli i mnohem levnější. Můžeme se od nich učit i když to taky není na 100ˇ%. 100% ní může být jen naše vůle změntit metodiku a především svoje přístupy, i v tom vidím šanci pro včely i sebe. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.01.2014, 01:54 PM
Příspěvek: #12
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Něco ze sousedního dvorka - byl jsem v listopadu na nějaké přeshraniční akci v Sasku, která se věnovala současným postupům při napadení MVP (Němci jej nazývají tuším Americký mor). Poslední roky oficiálně zkoušejí tuto dost liberální metodiku:
- napadené včelstvo sesypou do původního plodového nástavku bez díla, překvapivě ani nevězní ve sklepě, ale nechají na stanovišti volně létat za potravou
- asi 2x po 2-3 dnech odstraní divočinu
- pak osadí včelstvo do nového (či vydesinfikovaného) úlu s novými rámky a zlikvidují (vydesinfikují) původní plodový
Česká strana s jediným názorem OHEŇ byla dost vyděšena, zejména z oblastí u hranic.
Pro zajímavost - v Sasku se pokouší vydesinfikovat vše - nástavky (opálení, sterilizátor), rámky (horký louh), vosk (olejové lázně na 160°C) apod. Zařízení si půjčují. Když jsem ale viděl pracnost a nebezpečnost při styku s chemikáliemi, tak tady je ten oheň dobrý sluha....
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.01.2014, 03:56 PM
Příspěvek: #13
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Ten Německý způsob má to jednu vadu na kráse, i když se podaří vše dezinfikovat, tak včely, přesněji trávicí soustavu, dezinfikovat nejde. A mor přenáší včely, takže je velkou neznámou u takového včelstva do jaké míry jsou včely nakažené. Slabší nakažení ustojí a ozdraví se, ale jak je ve včelstvu více nakažených včelstev, tak můžou dezinfikovat pořád dokola. Ale hlavní věcí, je snažit se dohledávat ohniska.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.01.2014, 04:08 PM
Příspěvek: #14
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Zkušenost z našeho ohniska ukazuje především na kvalitu matek.
Podle všech indicíí v okolí mor vždy byl, jen z diagnostikou a postupem pásma byl odhalen. U nás prvně u odjinud přesunutých včelstev. Pak se postupně objevoval, především v chovech s matkou nakoupenou ze šlechtitelských chovů. U mne osobně
od vyhlášení ohniska po zjištění spor v měli uběhli 4 roky s každoročním pálením v okolí. Spory a následně klinika pak nalezeny v jediném včelstvu ze 20 na stanovišti, s matkou loni koupenou z chovu / na rozdíl od ostatních, místních, nijak nechovaných matek /.
S ohlédnutím zpět / do té doby jsem mor neviděl / musím říct, že náznaky by byli cvičenému oku patrné už dřív, ale po celé ty 4 roky bez nálezu a včely v super kondici, což konstatoval i prohližitel.
Potvrzuje to to, co říká Leoš, jestli to teda správně chápu, dobrý místní chov je záruka toho, že mor nebude problém. Kdyby to takhle fungovalo i s varoázou, je to super.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.01.2014, 06:14 PM
Příspěvek: #15
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
aktuální seznam ostře sledovaných prostorů s výskytem AFB podle PSČ: amerikanische Faulbrut

info amerikanische Faulbrut


asanace AFB
(Deutsch)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.01.2014, 06:30 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.01.2014 06:38 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #16
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
(27.01.2014 01:54 PM)Martin Smutný napsal(a):  Něco ze sousedního dvorka - byl jsem v listopadu na nějaké přeshraniční akci v Sasku, která se věnovala současným postupům při napadení MVP (Němci jej nazývají tuším Americký mor). Poslední roky oficiálně zkoušejí tuto dost liberální metodiku:
- napadené včelstvo sesypou do původního plodového nástavku bez díla, překvapivě ani nevězní ve sklepě, ale nechají na stanovišti volně létat za potravou
- asi 2x po 2-3 dnech odstraní divočinu
- pak osadí včelstvo do nového (či vydesinfikovaného) úlu s novými rámky a zlikvidují (vydesinfikují) původní plodový
Česká strana s jediným názorem OHEŇ byla dost vyděšena, zejména z oblastí u hranic.
Pro zajímavost - v Sasku se pokouší vydesinfikovat vše - nástavky (opálení, sterilizátor), rámky (horký louh), vosk (olejové lázně na 160°C) apod. Zařízení si půjčují. Když jsem ale viděl pracnost a nebezpečnost při styku s chemikáliemi, tak tady je ten oheň dobrý sluha....

Ono to funguje ale jen na slabé a střední zamoření. Tedy když si toho všimne včelař včas. Pak už jen oheň. Ta smetená včelstva se musí nechat hladovět. Dělá se to tak, že se včely přesypou do nového na mezistěny (volná stavba je lepší), matka se dá do klícky a teprve po 3-4 dnech se začne krmit /to si už přinesené zásoby spotřebují/, včely začnu stavět a pak seteprve pustí matka. Dříve jsem se na každé schůzi dozvídal, že je třeba obměnit 1/2 díla a dezinfikovat úl každé 3-5 let. Kdo to dělá dnes? Prevence je lepší než nic.

(27.01.2014 04:08 PM)schützmeister napsal(a):  Zkušenost z našeho ohniska ukazuje především na kvalitu matek.
Podle všech indicíí v okolí mor vždy byl, jen z diagnostikou a postupem pásma byl odhalen. U nás prvně u odjinud přesunutých včelstev. Pak se postupně objevoval, především v chovech s matkou nakoupenou ze šlechtitelských chovů. U mne osobně
od vyhlášení ohniska po zjištění spor v měli uběhli 4 roky s každoročním pálením v okolí. Spory a následně klinika pak nalezeny v jediném včelstvu ze 20 na stanovišti, s matkou loni koupenou z chovu / na rozdíl od ostatních, místních, nijak nechovaných matek /.
S ohlédnutím zpět / do té doby jsem mor neviděl / musím říct, že náznaky by byli cvičenému oku patrné už dřív, ale po celé ty 4 roky bez nálezu a včely v super kondici, což konstatoval i prohližitel.
Potvrzuje to to, co říká Leoš, jestli to teda správně chápu, dobrý místní chov je záruka toho, že mor nebude problém. Kdyby to takhle fungovalo i s varoázou, je to super.

A prevence, prevence, prevence. Dobré jsou knížky o MVP a dezinfekci z VÚD, pomalu to rozdáváme celé členské základně (je nás nyní 113). Na varroázu to fuhnguje, ale je to o něčem jiném, řekl bych, že MVP je jednodušší k zvládnutí, resp. předejití mu, ale hrát si s ním není radno. Raději se snažit předejít než řešit, to by měla být zásada a neohrožovat druhé ( třeba monitoring). Nakonec si vezměte co to udělá s infekčním tlakem, když se včelstvo každé 3 roky přesype na mezistěny a odstraní zavíčkovaný plod třeba na konci hlavní snůšky (tohle musí každý podle sebe),kdy je zavíčkovaného plodu nejméně. Dá se říci, že zabijeme 2 mouchy jednou ranou (sice ne na 100% ale i to je dost). LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.01.2014, 07:24 PM
Příspěvek: #17
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
(27.01.2014 06:14 PM)Debora napsal(a):  asanace AFB
(Deutsch)
Udělal jsem k desinfekci zajímavý postřeh - používám jako zimní kryt dna silnou plastovou podložku / jasně není to moc eko, ale zatím mne nic chytřejšího nenapadlo - je to na měl, ale prvoplánově to kryje dřevo před zimním bordelem, čili pak tolik neplesnivý /. Ta podložka je v úle od listopadu do března, dubna, v době kdy včely nelítaj. Na léto ji vyndávám a desinfikuju v louhu + omeju saponátem. V louhu to nechávám tak týden. Je to hladký PP plast. A teď se dostávám k jádru pudla - podložky fungl nové chytnou u krajů někdy koncem sezony mírnou zelenou plíseň. Ale podložky již použité a desinfikované mají kompletní potah plísní nejdéle do koncem prosince.
Závěr: jestliže takto kvalitně desinfikované plasty pžesto vykazují zcela evidentní a jasně odlišitelné napadení plísní od podložek nových, jaká je asi kvalita desinfekce při pouhém omývání dřevěných prvků horkým louhem ? Je to asi lepší než nic, ale rozhodně se tím nezničí žádné spory, natož moru.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.01.2014, 08:12 PM
Příspěvek: #18
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Nářadíčku sterilovat ultrazvukem. Dřevo nejlépe vypálit hezky do černa jako u amerických bourbon sudů, musí dostat nádhernou strukturu krokodílí kůže "alligator char" , jinak se těch sporů nezbavíš.

Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.01.2014, 01:47 PM
Příspěvek: #19
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
(27.01.2014 08:12 PM)Debora napsal(a):  Nářadíčku sterilovat ultrazvukem. Dřevo nejlépe vypálit hezky do černa jako u amerických bourbon sudů,
S těmi sudy nejde o vypalování, nýbrž smolení - naleje se tam smůla, což na snímku není vidět, zapálí se a se sudem se točí, zhasí se to a zase se točí, jde o to dostat smůlu, do spár a že drobet hoří, nevadí, hoří pomalu. S úlem by to asi moc nešlo.
Ikdyž vypálíš dno do barvy černého uhlí, je stejně do vánoc zelený. Nejlíp to zvládaj včelky sami, když to zvládaj. Ale nic proti desinfekci. Ani ta smůla by nemusela být marná.
Jak funguje ten ultrazvuk ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.01.2014, 03:04 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.01.2014 03:35 PM od Debora.)
Příspěvek: #20
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Smolení a vypalování dřeva jsou zcela rozlišné kroky. Tepelná úprava dřeva má tři důvody:
1. rozložit větší sloučeniny makromelukul dřeva na menší
2. odstranit pryskyřičné látky na povrchu dřeva
3. vytvoří na povrchu "aktivní" vrstvu uhlíku

Ale píšeme o tom, jak odstranit spory AFB z porů dřeva

Čištění ultrazvukem je založen na principu kavitace kapaliny, která je závislá na frekvenci (20 až 200 kHz) ultrazvuku (světelného vlnění).
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)