Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jarní prohlídka
18.03.2015, 05:59 PM
Příspěvek: #71
RE: Jarní prohlídka
Ještě jedna věc....já zatím nemám moc s čím srovnávat. První svoje oddělky jsem dělal v r. 2013, tedy vyzimování jsem mohl v reálu pozorovat loni na jaře. Jenže....loňské jaro bylo tak trochu atypické.....jednak přišlo hodně brzy a jednak začalo rozkétat všechno velmi rychle, takže včely měly pastvy, kde se podívaly. navíc, loni jsem se poprvé ve včelách vrtal až někdy koncem března, tj. odhaduji možná 3 týdny po začátku pylové snůšky. Letos začala pylová snůška včera rozkvětem vrb. Sice už před týdnem začaly kvést lísky, ale po celý týden bylo tak hnusně, že včelí křídlo člověk venku nepotkal. Takže je možné, že toto mé neblahé udivení nad slabostí (možná jen domnělou) je způsobeno tím, že loni jsem otevřel včely a plod byl skoro všude (ale to už měly včely skoro 3 týdny pylu habaděj), zatímco letos nikde nic.....a já přitom jen nemám s čím srovnávat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.03.2015, 09:28 PM
Příspěvek: #72
RE: Jarní prohlídka
(18.03.2015 05:59 PM)long.burda napsal(a):  Ještě jedna věc....já zatím nemám moc s čím srovnávat. První svoje oddělky jsem dělal v r. 2013, tedy vyzimování jsem mohl v reálu pozorovat loni na jaře. Jenže....loňské jaro bylo tak trochu atypické.....jednak přišlo hodně brzy a jednak začalo rozkétat všechno velmi rychle, takže včely měly pastvy, kde se podívaly. navíc, loni jsem se poprvé ve včelách vrtal až někdy koncem března, tj. odhaduji možná 3 týdny po začátku pylové snůšky. Letos začala pylová snůška včera rozkvětem vrb. Sice už před týdnem začaly kvést lísky, ale po celý týden bylo tak hnusně, že včelí křídlo člověk venku nepotkal. Takže je možné, že toto mé neblahé udivení nad slabostí (možná jen domnělou) je způsobeno tím, že loni jsem otevřel včely a plod byl skoro všude (ale to už měly včely skoro 3 týdny pylu habaděj), zatímco letos nikde nic.....a já přitom jen nemám s čím srovnávat.

No¨vidíš, odpověděl jsi si sám. Bez pylu to prostě nejde. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Crha Karel (+1), Martin Nezbeda (+1), long.burda (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.03.2015, 10:24 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.03.2015 10:26 PM od long.burda.)
Příspěvek: #73
RE: Jarní prohlídka
(18.03.2015 09:28 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(18.03.2015 05:59 PM)long.burda napsal(a):  Ještě jedna věc....já zatím nemám moc s čím srovnávat. První svoje oddělky jsem dělal v r. 2013, tedy vyzimování jsem mohl v reálu pozorovat loni na jaře. Jenže....loňské jaro bylo tak trochu atypické.....jednak přišlo hodně brzy a jednak začalo rozkétat všechno velmi rychle, takže včely měly pastvy, kde se podívaly. navíc, loni jsem se poprvé ve včelách vrtal až někdy koncem března, tj. odhaduji možná 3 týdny po začátku pylové snůšky. Letos začala pylová snůška včera rozkvětem vrb. Sice už před týdnem začaly kvést lísky, ale po celý týden bylo tak hnusně, že včelí křídlo člověk venku nepotkal. Takže je možné, že toto mé neblahé udivení nad slabostí (možná jen domnělou) je způsobeno tím, že loni jsem otevřel včely a plod byl skoro všude (ale to už měly včely skoro 3 týdny pylu habaděj), zatímco letos nikde nic.....a já přitom jen nemám s čím srovnávat.

No¨vidíš, odpověděl jsi si sám. Bez pylu to prostě nejde. LD

Mě spíš zarazilo, že tam neměly vůbec žádný pyl z minulé sezony, který by jim umožnil začít plodovat bez ohledu na současné přírodní zdroje. Aspoň půl rámku bych tak nějak čekal. Ale třeba mám jen přehnané očekávání a včely skutečně čekají na jarní rozkvět?!?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.03.2015, 11:42 PM
Příspěvek: #74
RE: Jarní prohlídka
Já na tom byl-jsem úplně stejně, viz Co se děje v úlech teď,j estli Tě to trochu uklidní. Jak úly nasvítí slunce lítají pro pyl i při 4° ve stínu. A to u mne vrby ještě nezačaly,jen lísky, sněženky,krokusy, talovíny...
Hlasování: long.burda (+1), Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.03.2015, 11:49 PM
Příspěvek: #75
RE: Jarní prohlídka
(18.03.2015 11:42 PM)Crha Karel napsal(a):  Já na tom byl-jsem úplně stejně, viz Co se děje v úlech teď,j estli Tě to trochu uklidní. Jak úly nasvítí slunce lítají pro pyl i při 4° ve stínu. A to u mne vrby ještě nezačaly,jen lísky, sněženky,krokusy, talovíny...

Každé plemeno včel, každý kmen to má jinak. Např. Kraňka, obzvláště třeba kmen Troisek se vyznačuje tím, že nedělá velké zásoby pylu, protože pochází z oblasti, kde ho je na jaře pravidla dost. I proto ji včelaři u nás upřednostňovali, protože netočili pylové desky překryté medem a to trhalo plásty v medometu. VČELA NENÍ JEDNOTNÝ MATERIÁL JAKO KUS ŽELEZA. Každé včelstvo má svojí strategii přežití, to je třeba a) vidět, b) respektovat. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), long.burda (+1), Miroslav Macek (+1), Crha Karel (+1), Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2015, 12:45 AM
Příspěvek: #76
RE: Jarní prohlídka
[img]http://[/img]
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2017, 10:59 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.04.2017 11:17 AM od Debora.)
Příspěvek: #77
RE: Jarní prohlídka
3.4.2017 - jarní prohlídka plodiště včelstva v dadantu, které jde do pátého roku bez léčby. Zbývající plásty v dadantu jsou plné medu. V dubnu jsem včelstvo zúžila na šest plástů. Teď můžete raďit.
2014 se včelstvo scvrklo do medníku
2015 jsem včelstvo posílila plásty s plodem
2016 bez zásahu


[Obrázky: DSC_2389_A1.jpg][Obrázky: DSC_2389_B2.jpg]

[Obrázky: DSC_2393_A1.jpg][Obrázky: DSC_2393_B2.jpg]

[Obrázky: DSC_2398_A1.jpg][Obrázky: DSC_2398_B1.jpg]

[Obrázky: DSC_2403_A1.jpg][Obrázky: DSC_2403_B2.jpg]
Hlasování: Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.04.2017, 02:38 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.04.2017 02:47 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #78
RE: Jarní prohlídka
Do pátého roku, tzn. že matka je narozena v r. 2012. Ověřil bych zda je to stále ta původní.
To snížení počtu a plodu je první věc, kterou asi některá včelstva udělají, resp. si toho všimnem. Ume to bylo taky tak v r. 2002, před tím jsem považoval pozorování za neprůkazná. Méně plodu, méně v.d., méně včel.
Co dál je jen a jen na tobě. Napsal jsem ti to, když jsi se ptala emailem.
Pro ostatní v bodech:
1) Rozchovat na max. dcery tj. F1
2) Ideálně pářené se syny, tedy bratr x sestra.
3) To uděláš jen večerním pářením nebo inseminací nebo na oplozovačce (tam je pravděpodobnost menší, ale to nevadí).
4) Máš-li od té matky z loňska F1, můžeš teta synovec, budeš trochu dál.
5) Vlastnosti (jsou-li skutečné) utužíš. Utužíš ale i ty špatné! Nedivit se ,ale dál vybírat.
5a) určitě bych ten materiál dal na jedno stanoviště a testoval jak na tom je jinde. Až budeš mít jistotu zakotvení, pak přistup ke kombinacím.
6) Pak musíš pokračovat dál, třeba kombinacemi s ostatními odolnějšími liniemi. To máš ale čas.
7 Můžeš dál využít zpětného páření ( tj. AxB, pak zpět ABxA. nebo C stejná linie jako A a pod. postupů je víc)
8) A hlavně testuj neustále. Já bych třeba udělal okamžitě test na hyg. chování (není totožné s VSH, ale je tu korelace, někdy až silná). Tj. zmrazit zav. plod z jiného včelstva a vložit sem na vyčištění. Na propichování ( tzv. pin test se vykašli,je to o něčem jiném). Nejdůležitější jsou ale testy na přežití a odolnost na viry, N.c., zase podle mne. Na to ale každý taky nemá.
9) Jen jeden mechanizmus k přežití nestačí (tedy mluvíme stále o varroáze), je třeba tak 3 a to často stačí i na středně silné úrovni. Třeba grooming tam je jistě, jen na jaký výši.
10) Jinak zjistila jsi to 3.4. já bych už nejspíš měl dcery a zkusil bych udělat ještě stejným systémem F2.

11) Samozřejmě můžeš věřit tomu, že ti stačí se sednout na zadek a žbrblat si ram, ram, ram nebo se modlit, meditovat..... a "jen" tzv. věřit. To je ale podle mne právě to nepochopení celku. Když to ale nevyužiješ, můžeš si někdy říkat, jó měla jsem šanci a nevyužila.
12) Pokud budeš chtít, mohu ti pomoci třeba i tím, že si necháš pářit matičky zde a pod. Nebo ti můžu pomoci s večerním pářením. Na to je ale čas, nyní udělej, to první. Namnožit, utužit a pak povolit....... testovat...... no budeš šlechtit. Možná se ti to ekluje, ale podobně vznikaly druhy, plemena, kmeny, linie včel ve volné přírodě. Je to tedy také blízké přírodě. Budeš se tím obětovat, bez obětí ale není úspěch. Štěstí pomůže někdy, ale práce vždycky!!! Jak se do toho takhle ponoříš (tj. na plnej úvazek a a bez švindlů), časem ti to začne přicházet jako by samo a uvidíš věci, které jiné ani nenapadnou. Tak to ti přeju.
Jen se to budeš snažit urychlit, nadběhnut, protože to jinak je běh na stovky let.
Tohle je to nejtěžší rozhodnutí, protože ošulit to fakt nejde.
Vše dobré.
ld
Jo ještě jednu věc. Všiml jsem si, jezdce ve vyčkávací pozici. Pak tam je několik buněk pootevřených. Pokud je to vlivem VHS, když z nich vytáhneš plod, měla bys tam najít V.d.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Debora (+1), Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2017, 06:06 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.04.2017 06:29 PM od Debora.)
Příspěvek: #79
RE: Jarní prohlídka
Kdo nezačne, ten neskončí. Děkuji Leoši za upřímné a cenné informace.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)