Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
15.09.2014, 02:45 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.09.2014 08:55 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #11
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
Ja osobne neviem čo je to denný prirodzený spád klieštika. Za tri desaťročia som sa s takýmto javom pri mojich včelstvách nestretol. Ako je to možné, že máte v Čechách také vysoké denné prirodzené spády klieštika? Buď včelári neovládajú organické ošetrovanie včelstiev, alebo je tá metóda, ktorá údajne zabije roztočov aj pod viečkom, zlá! Ak včelár chce zabrániť zomieraniu včelstiev v nasledujúcom roku, musí "zo zákona" znižovať počty populácie roztočov Varroa vo včelstve pomocou kyseliny mravčej. K alternatívnym postupom, ktoré sú v zahraničí samozrejmosťou pri Varroa kontrole, patria celoročne biotechnické opatrenia, ktorým u nás doma včelári nevenujú absolútne žiadnu pozornosť. Mali sme veľmi zlé vlhké a chladné leto, ktoré narobilo mnohým včelstvám starosti s nedostatočnými rezervami zásob na zimu. Včelári nezobrali včelám na jar žiadnu úrodu medu, no aj tak včelstvá neboli schopné zhromaždiť dostatočné množstvo zásob pre vlastnú potrebu, čo musí byť pre každého včelára veľmi znepokojujúce. Do letného slnovratu včelstvá po ochladeniach a dažďoch reštartovali trikrát. Klieštik sa vo včelstvách rozmnožil priam do neudržateľných počtov. Vysoké počty klieštikov včelstvá neohrozujú, ale vírusy, ktoré sa šíria vo včelstvách ruka v ruke s klieštikom. Som prírodný včelár, musel som sa prispôsobiť situácii v prírode a musel som použiť konvenčné postupy, aby som pomohol včelám prežiť v sezóne. Viem, že ďalší miestni včelári nechali cez sezónu svoje včely hladovať. Viem, že im už v máji veľa včelstiev padlo hladom. Trámikové úle sú praktické pre každého a hodia sa do každej záhrady, kde môžu byť udržiavané niekým ako som ja, ktorý nemá záujem o komerčnú výrobu akéhokoľvek druhu, ale chce len použíť jednoduchý spôsob, ako zvýšiť počet včelstiev v okolí.

   
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 09:24 AM
Příspěvek: #12
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
(15.09.2014 12:52 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Lenže tie včely ste tam mali celý deň. Hľadali únik a preto tam pobehovali hore dole. Ako dlho by sa tam zdržali včely normálne, keby mali šancu odísť? Vytvorili ste podmienky, ktoré normálne nenastanú...

No myslím, že tam sice byly déle, ale čerstvý kleštík je nečekaně mrštný. Myslím, že takovou včelku, která šmejdí po podložce a hledá cestu do úlu, olizuje kapičky medu případně proteklý cukr u toho kdo krmí, snadno za její chlupatou nožku "uloví". Zkoušel to na sekáčovi a držel se ho za nohu jak klíště. Ale klouzalo toSmile
Od té doby, co se u mě VD ukázal chodím do úlů několikrát denně s lupou. Nevím jak častý je přístup včel na tyto podložky na včelnici s více úly pohromadě, mám jednotlivé úly rozházené od sebe desítky až stovky metrů, takže tady nebude asi taková návštěvnost sousedek, ale stejně. Když zapomenu dosunout podložku do konce a zůstane tam vpředu malá škvíra, najdu v meziprostoru jednotky, ale někdy i desítky cizích včel. Nikdo mě nenamluví, že si čerstvě spadlý živý kleštík žádnou neodchytne.
Až mně zas začnou padat, zkusím uvízlé slídičky chytat a sám jsem zvědav. M.M.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 10:50 AM
Příspěvek: #13
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
Denní přirozený spad kleštíka je prostě počet kleštíků spadlých na podložku za 24 hodin v období bez léčby. Pak tomu říkáme denní léčebný spad.
Je to jen orientační ukazatel počtu roztoče ve včelstvu. Je dobré se na tyto roztoče podívat pod mikroskopem abychom měli představu zda jsou roztoči mechanicky poškozeni od včel.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 12:00 PM
Příspěvek: #14
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
(14.09.2014 11:17 PM)MirekMatucha napsal(a):  Pozoroval jsem, že žijící kleštíci, kteří spadli na podložku lezou a snaží se zachytit čehokoli pohybujícího se. Pavouka, mravence,...Říkal jsem si, že když se tam dostane včela, že se na ni nalepí taky. Proto jsem uzavřel zezadu škvíru mezi podložkou a zasíťovaným dnem, aby se tam žádná včela nedostala.
Stejně mně to nedalo a chtěl jsem vyzkoušet, zda to je správná domněnka. Zavřel jsem ráno pod jedno včelstvo, u kterého se začal zvyšovat spad, mezi síť a podložku pár včel. Večer jsem se šel podívat, včelky už sotva lezly a opravdu, na každé bylo nalepeno několik kleštíků.
Závěr - kdo jakkoli nechá přístup slídilkám z jiných úlů mezi varroadno a monitorovací podložku u úlů ve kterých je nějaký spad, dle mě zásobuje ostatní včelstva kleštíkem. M.M.

Pro svých 5 včelstev používám radu Leoše, podložky natírám stolním olejem hlavně kvůli mravencům, spady jsou od 4 do 50ti Vd. denně
Koukám na podložky i třikrát denně a počítám s lupou v ruce každý druhý den. Zdá se mi že olej, zaprvé kleštíky přilepí , zadruhé patrně i usmrtí = udusí, pokud jsem tam našel uhynulou včelu( asi taky tím olejem ) která tam patrně špatně dovřeným dnem vlezla nebyl na ni žádný kleštík.
Tak 20% Vd. je poškozeno včelami někdy zůstane jen krunýř.
Jindřich

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.09.2014, 04:32 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.09.2014 04:44 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #15
RE: Jak moc ohrožují přemnožení kleštíci okolí?
Monitoring na podložke pod zasieťovanou podlahou úľa, to je konvenčný postup, ktorý si osvojili aj prírodní včelári. Aby klieštik nezaťažoval moju myseľ, nevenujem mu až takú prehnanú pozornosť. Nechám to na voľný priebeh, nech si to riešia včely. Úle so zasieťovaným dnom včely nemusia upratovať. Možno tak potláčam čistiaci pud včelstiev. Napadané melivo neodnášajú z úľa, pretože to za včely takmer denne robí včelár. V minulosti včelári podmetali raz do roka, týždeň po prvom jarnom prelete. Vraciam sa k úľovým dnám s pevnou podlahou, nech nezaberajú miesto v sklade. V dutine stromu som zasieťované dno ešte nevidel. Sledujem, čo sa robí na letáči a v okolí úľa. Tak to robili aj naši dedovia. Myslím si, že pochodujúce včely sú znakom dobrého čistiaceho pudu včelstiev. Včelstvá sa tak zbavujú chorých jedincov napadnutých vírusmi. Tento jav je signálom pre včelára, že musí pozrieť do včelstiev, aby mohol včas zasiahnuť. Včelstvo sa nedá nútiť, včelstvo má chcieť!
Hlasování: Debora (+1), terez.c (+1), Aleš Molčík (+1), Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)