Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosinec
01.12.2021, 09:00 AM
Příspěvek: #1
Prosinec
Prosinec

Klimatické podmínky:

Ač se to mnohým nezdá, patří prosinec mezi důležité včelařské měsíce. Příroda je v klidu. Noční teploty klesají pod bod mrazu. Ve dne se teploty vyšplhají jen velmi zřídka kdy k desíti stupňům na několik minut. Ve vyšších polohách začíná být souvislá sněhová pokrývka. V nížinách není ojedinělý déšť se sněhem. Veškerá flora i fauna se soustřeďuje na svůj nejdůležitější test roku, kterým je přežití. Nejinak je tomu i u včel. Průměrná dlouhodobá teplota je již minus 0,5C, průměrné srážky 38 mm.

Vegetace:

V přírodě již žádné zdroje glycidových a bílkovinných zdrojů nejsou.

Co se děje ve včelstvech:

V prosinci již ve včelstvech nejsou žádné krátkověké generace. Dominanci v chomáči mají dlouhověké včely. Do konce roku se ve včelstvech ještě vyskytují středověké včely. První mrazíky (tedy i v říjnu, listopadu) v prosinci definitivně vyřadí ta včelstva, která nezvládla své virové nálože. Při oteplení po prvních mrazících hynou včelstva často na akutní paralýzu. Konec je velmi rychlý, Také proto si ho včelaři zpravidla vůbec nevšimnou. Základní scénář tohoto úhynu je, že včelstvo během několika desítek minu opustí dutinu prakticky všechny včely, až na několik včel s matkou. Ty uhynu při nástupu nových mrazů. Včely opouštějí úl podobně jako při rojení. Velmi rychle, mávají křidélky, avšak nevzletí. Před úlem se toho již zpravidla mnoho nenajde. I proto jsou včelaři často překvapeni prázdnými úly. Ta včelstva, která padla na CCD, už nežijí dávno (do 1 až 3 týdnů po nakrmení, je hotovo). Říkalo se, že která včelstva přečkají Mikuláše, se již dočkají jara. Dnes to však již nebývá tak docela pravda. Zřejmě je to důsledek postupné imunizace včelstev. Tedy pokud tuto přirozenou možnost včelstvům nevezmeme užíváním chemie.
Kolem vánočních svátků některá včelstva přimějí matky, aby zakladly první plod. Je však rozdíl zda se jedná o několik desítek buněk nebo několik decimetrů. Hlavním regulátorem teploty v chomáči bylo v listopadu jeho smršťování a roztahování. V prosinci k tomu však přistupuje i vyšší spotřeba zásob. Ta nastává více při poklesu teploty pod minus 5 stupňů. I díky tomu je prosincová spotřeba zásob o něco vyšší nežli v listopadu. Zpravidla se u mne pohybuje do 1,5 kg. Venkovní teploty kolem nuly jsou pro zimování v našich podmínkách ideální. Spotřeba zásob je závislá samozřejmě na síle včelstva, počasí a genetickém vybavení každého jednotlivého včelstva, linie, kmene, plemene. Předčasné nebo nadměrné plodování způsobují i častá ošetření včelstev chemií, především kyselinou šťavelovou., ale i použitím aerosolových vyvíječů. Takto se mažou základní selekční kriteria pro případnou selekci a šlechtění, protože stíráme rozdíly mezi včelstvy a ani nemůžeme poznat, co je pro každý genotyp normální a co ne. U včelstev v přírodě nebo včelstev podobně vedených to samozřejmě neexistuje. Teploty v dutině jsou již prakticky stejné jako jsou ty vnější. Uvnitř chumáče již klesají pod dvacet stupňů. Na jeho povrchu se teploty pohybují na hranici života jednotlivé pro včely.

Co včelstvo potřebuje:

I v prosinci je pro včelstvo nejdůležitější především masa zdravých včel, zásob a klid. O to se ale měl člověk u svých včelstev postarat v předchozích měsících roku. Nyní to už nezachrání.

Včelařova práce:

Také prosinec je pro včelaře měsícem přípravy na jaro. Třídíme plásty a tavíme je. Sváteční dny využijeme na vyhodnocení minulé sezóny přípravy chovatelského plánu a sebevzdělávání. Zajišťování klidu a pozorování života na včelnicích a včelínech je stále stěžejní prací. Já osobně tento měsíc využívám k tomu, abych včelám pořídil vhodný vánoční dárek. Tím je nákup semene jetele plazivého, komonice, ostropestřce a dalších nektarodárných a pylodárných rostlin. Semena vyseji do volné přírody ve vhodnou dobu v předjaří. Připravuji si také řízky vrb, které jsou neocenitelným zdrojem pylu i nektaru především na jaře. Je to moje jakási omluva přírodě, včelám za to, co jsme jim svými neuváženými civilizačními kroky my lidé způsobili. Kdo chce brát, musí umět i dávat. I toto říká zákon rovnováhy, který s pokorou přijímám a snažím se respektovat.
Leoš Dvorský

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Dašek Martin (+1), Pavel Cirman (+1), Jan Stránský (+1), Martin Smutný (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)