Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grooming
26.08.2019, 11:44 AM
Příspěvek: #11
RE: Grooming
Jde o bezmatečné včelstvo. Vajíčka asi kladou trubčice. Viz foto. Co dál? nechat tak nebo spojovat?


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.08.2019, 12:57 PM
Příspěvek: #12
RE: Grooming
Nespojovat - jen přidáš roztoče do dalšího včelstva.
Buď je přefumiguj a pak je můžeš vysypat pár metrů od druhého ůlu a plásty vyvařit, nebo zrušit - t.j. sirné knoty či odvézt víc jak tři kiláky vysypat do lesa a zase plásty vyvařit.
Užitek už z nich v téhle době a stavu nebude. Jen ty roztoči.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.08.2019, 09:06 PM
Příspěvek: #13
RE: Grooming
Zkusil jsem dát KM 65%, ale nic nepadá. Asi je zruším a dílo vyvařím.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.09.2019, 11:21 AM
Příspěvek: #14
RE: Grooming
Včelstvo jsem zrušil. Vedlejší úl má najednou spad 42ks za 12 hodin. poškozených je asi 20% spadu. Včelstvo je na dvou nástavcích 39x24, zcela bez chemie. koncem července dostaly jen cca 2kg cukru. Zdá se, že zásob mají dost. Dnes ráno jsem na česně zahlédl včelu, jak si snaží nožičkou sundat kleštíka. Objevují se, ale včely s deformovanými křídly (viz. foto). občas se podaří vetřít i vose, ale tu rychle vyženou ven. Můžu dělat něco jiného než se modlit?

Druhé včelstvo, které mi přiletělo do opuštěného úlu 2 plné nástavky v horním 4 rámečky Lang 2/3 , má stále živou aktivitu na česně, nosí pyl. Spad je asi 14 kleštíků. Bez chemie i cukru, jen pozoruju. Kleštíka na včele nebo poškozená křídla jsem zatím nezachytil. Neplánuji žádný zásah. Mám něco sledovat nebo plánovat nějakou aktivitu v zimě, brzy z jara? Nerad bych je nějak zbytečně stresoval. Vždy jen sleduji česno a do úlu se dívám jen přes fólii.


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.09.2019, 01:23 PM
Příspěvek: #15
RE: Grooming
Skaly, kdyby to bylo v červnu (tam se právě provádí bodové ošetření), tak bych ti rovnou řekl, že tomu včelstvu s poškozenými včelami chybí do konce tak 6-10 týdnů. Nyní je to jiné. Protože jsi to nijak nekvantifikoval a ani z tvých informací to není k čemu to vztáhnout, budu se spíš dohadovat. Vycházím ale ze svých poznatků tady u mne.
Samozřejmě může to být předzvěst průšvihu, ale nyní nemusí. Ty poškozené včely mohou být z posledního vybíhajícího plodu a v tom případě bych se moc nevzrušoval, pokud počet nepřesahuje 24 ks za den a pokud ve včelstvu už není skoro žádný plod. Dá se toho dělat hodně. Chemii vynechám. Můžeš odstranit zav.plod čímž odstraníš i viry z nejvíce infikovaných plástů a kleštíka (to se dá udělat i ihned na jaře u prvního zavíčkovaného plodu u silných včelstev, ale vždy jen jednou, tedy buď poslední zav. plod nebo ten první ). U tebe jde zjevně o variantu "varroázy", kdy je na jejím začátku kleštík, který oslabuje (stejně tak jako další vlivy) imunitu a to se projevuje v těch propuklých virózách. Zdravá včela má v těle více virů než ty nemocné, oslabené (existuje na to studie která se prováděla s mnoha tisíci včelstvy a u nás je vytrvale opomíjena, PROČ ASI). Proto pak může dojít k těm problémům.
Když bych se pro něco rozhodl ukončil bych plodování. Toho docílíš ochlazením včelstva. Dej místo strůpku síťovinu na ni prázdný nástavek, střechu a nech to tak do konce září. Plodování ustane. Je to mnohem jednodušší než klíckovat matky, méně pracné a rozhodně přirozenější. Můžeš sledovat nastupující grooming. Měl by se zvyšovat. 20% je ale zoufale málo (ale nevadí). Špičková včelstva nyní dosahují přes 90% ve spadu. Záleží ale jestli jde o jediný mechanizmus a nebo jich používá včelstvo více. V tom případě k potlačení kleštíka stačí 3 průměrné mechanizmy a kleštík nemá šanci. Ono když je jeden mechanizmus v extrému, projeví se to náchylností zase na něco jiného, třeba právě viry. Víc ti nyní neporadím nebo napiš. Rozhodně to ale nevyřešíš změnou úlu, jak se někteří domnívají. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.09.2019, 03:07 PM
Příspěvek: #16
RE: Grooming
Včelstvo z letošního roje nám znovu začalo rozjíždět plodování,když se to nehodí, ještě jsme se úplně nevypořádali s tlakem kleštíka já zrovna přemýšlím co s tím a tady čtu odpověď Leoše "ukončil bych plodování. Toho docílíš ochlazením včelstva. Dej místo strůpku síťovinu " jak geniálně jednoduché, no to jsem ale tupec, já jim dal při ochlazení na stropy nastříhanou silnou vlněnou deku a dvojitě
Olda
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.09.2019, 03:52 PM
Příspěvek: #17
RE: Grooming
Oldo ono je to tak. Jsou věci obecné a jednotlivé. To, co vyhovuje na 80%, je pro 20% špatně, ne-li smrtelné. Takto se to projevuje při větších počtech včelstev. Je to samozřejmě na dýl, ale i na to přijde čas. Včelařina není o víře, ale o porozumění včelstvu a včelám a to si ne každý připustí.
Já třeba rozplodoval v srpnu ty tzv. kombajny, které mi zpracovaly zásoby pro oddělky a pokud se nehodí do klidu sami, musím to vykompenzovat. Sice jsem to prozatím neudělal, ale myslím, že u 2 to bude aktuální a čeká je to. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Sochor (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.09.2019, 03:12 PM
Příspěvek: #18
RE: Grooming
Děkuji za odpověď. V červnu jsem spad nepozoroval. Padat to začalo až koncem července, poškození roztoči, tak jsem to nechal na včelách. Už jsem nekrmil, měly dost vlastních zásob. Zkusím odstranit plod a uvidím.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.09.2019, 08:18 PM
Příspěvek: #19
RE: Grooming
Skaly, pro Boha, zadrž! K ničemu takovému jsem tě nenabádal. Napiš mi soukromě a vyřešíme to. Třeba na to i dojde, ale nejhorší je smrt z vyděšení.
Jinak:
V červnu je spad vlastně o ničem je stejně tak nepřesný jako ten zimní, vlastně ještě nepřesnější, protože ho ovlivňují živé včely daleko více než v zimě. Má zpoždění i 2 měsíce. Navíc vůbec nevyjadřuje stupeň infekce. Není důležité co spadne, ale co zůstane a HLAVNĚ, jak škodí. To vyjádří nejpřesněji jen diagnostika podle poškozených včel a navíc pro "fajnšmerky" vyjadřuje i variantu varroázy typu C (9 variant). Pokud budeš hledat info jinde, nemohu ti pomoci.
Ale znovu zopakuji. Kdo není schopen si poradit s kleštíkem normálně bez chemie, neměl by ani včelařit, každopádně ne s ŠPV. Začátečníky beru na milost, ale jinak nikoho!
PROBLÉM KLEŠTÍK je dávno vyřešen. Ten problém je udržován jen uměle různými skupinami a jsou za tím jen a jen zištné důvody, TEČKA.
Největší problém je člověk sám.
V květnu kleštíka množí, aby jej ti tzv. zodpovědní v létě hubili a v podletí jej opět intenzivně množí nevhodným a pozdním krmením a pak se diví. Je to takové perpetum mobile na dotace, tahání si vlastního ega ukazováním, jak to dělají jinde (povětšinou taky blbě). Už mne unavuje to neustále omílat dokola, je to jako když hrách na stěnu hází.
U mně i několikaletá včelstva (bez jakéhokoliv ošetření proti kleštíkovi ani bez chemie,ani biotechnických opatření), která jsou vedena dle zásad přírodního včelaření si jen vrní. Kleštíka odstranila s posledním plodem a dál je to jen radost. Je to v zásadě jednoduché, ale musí se přijmout pár zásadních věcí a dívat se na včely jako partnery a ne výrobní prostředek.
Nelze si vybírata jen to,co se mi líbí.
Tak napiš na odstranění máš čas,ale budeš muset vědět a to u tebe bez akce nepůjde.
Jinak, pokud třeba nemáš čas (protože já si tě pořádně vyzpovídám) nebo jsi jiného názoru, udělej, cos zamýšlel. Nejspíš tím nic zásadního nezkazíš. Ale..... Ozvi se v každém případě. Ahoj. ld.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.09.2019, 12:13 PM
Příspěvek: #20
RE: Grooming
Zatím jsem to neudělal. Vlastně vnitřní pocit mi říkal zkusit to nechat do jara a jen sledovat, jak to dopadne.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)