Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
24.04.2019, 12:54 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.04.2019 01:01 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #11
RE: Poraďte prosím
[quote='dědvlkú' pid='14648' dateline='1556053576']
"Odrojí?"
Myslím ,že zatím snad ne, mají dost mísa kam růst, i co stavět, málo plodu, ne moc mladušek.
[/quote]
To spolu vůbec nesouvisí - rojovka je daná genetikou a stářím matky + plným plodištěm.
Čili, mášli matku starší a nestaví, je úplně jedno, že je prázdný úl, půjdou do roje.
Já dle toho rozeznávám problematická včelstva - přidám nástavek a jdou do něj - je to O.K. - přidám nástavek a sedí "dole" - už se chystají.

[quote='dědvlkú' pid='14648' dateline='1556053576']
S tím oddělkem se mi to líbí, chtěli jsem ho udělat sice později až bude více plodu, kvůli naředění kleštíka, ale takle bych se zbavil černých plástů, než to matky znovu zakladou Popřemýšlím , když nic jiné začnu odebírat med z černých plástů, jakmile to půjde, čistý med mohu pak vrátit přikrmením podle potřeby
Děkujem za konzultaci.
Olda a vnuk Pepa

V době snůšky se černých plástů nezbavíš bez problémů, není to správný čas.
Přeleták to neřeší - než se rozkoukáš, bude všude plod.
Černé plásty je třeba odebírat když snůška není - za přepážku a oni to vyčistí, nebo u nástavků na zimu dospod plodiště a z jara odebrat. Točení sice lze, ale je to šmakuláda.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.06.2019, 10:14 PM
Příspěvek: #12
RE: Poraďte prosím
Dobrý den,
měl bych dotaz začátečníka - pokud nechám včelám v tomto období všechen med a zajistím dost prostoru, je možné med odebrat např. koncem srpna nebo v září ? Slibuji si od toho respektování plodování včelstev a "nemnožení " kleštíka krmením v červenci. Chtěl bych včelám nechat samozřejmě med v plodištních nástavcích a ev. dokrmit v září ? Je to reálné ? Nechtěl bych něco po..., ale zkusit to jinak. Jo, plodiště 2VN 39x24, 2 medniky téže míry v současné době cca 80% plné. Děkuji Vám za trpělivost
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.06.2019, 12:47 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.06.2019 12:50 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #13
RE: Poraďte prosím
Med se může točit kdykoli.
Letos ale, aspoň u nás, už bude jen mizet - takže když netočit, tak vůbec.
Dokrmit je lépe ale co nejdřív - když vím, že nebudu točit, tak klidně hned. K dobrému zpracování je třeba teplo a dost včel. To bývá v září problém, ale nouzově to lze i tak.
Když je medu "tak akorát na zimu" - což má každý jinak, ale teď je třeba ho tam mít tak dvakrát tolik, co na zimu - ještě to proplodují, tak jsem udělal zkušenost, že dáte-li do podmetu Apifondu v igelitu a načne se jen krapátek, tak ji berou jen tolik, co potřebují - či-li se pozná, jestli je snůška / neberou / a když berou, tak nemizí med na zimu a lze zase po vyjedení přidat další. A nepodporuje to moc plodování, tak jako tekuté.
Jinak dva plné 39x24 medníky bych už fakt nekrmil a nebo jeden odtočil a dal tu fondu.
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.06.2019, 05:49 PM
Příspěvek: #14
RE: Poraďte prosím
(20.06.2019 12:47 PM)schützmeister napsal(a):  Med se může točit kdykoli.
Letos ale, aspoň u nás, už bude jen mizet - takže když netočit, tak vůbec.
Dokrmit je lépe ale co nejdřív - když vím, že nebudu točit, tak klidně hned. K dobrému zpracování je třeba teplo a dost včel.

Dotaz z jiného " soudku" , i při podivném jaru jsem poprvé točil opravdu brzo.
Mimo několika totálně zatvrdlých rámků s cementovým medem jsem bral ty do půlky zavíčkované. Dle praxe z minula jsem obsah vody neměřil i když refraktometr mám = má lenost. Před týdnem při kontrole sklenic s medem ( vytáčím a po scezení točím hned do sklenic) jsem se zděsil jakési pěny nahoře ve sklenicích , víčka sklenic nafouklá !
Po otevření byl jasně cítit závan jako z kvasící medoviny. Zaměstnán jinými povinnostmi jsem jen vytřídil nafouklé sklenice a věnoval se jiným povinnostem.
Dnes koukám pěna je pryč , med zcukernatěl a voní normálně.
Neví někdo co za proces tady nastal a jak je možné že med dál nekvasil. Mám i jednoho kolegu co něco podobného zažil na celých konvích stočeného, ale neuzavřeného medu. Jemu pěna zmizela také po pár dnech, je možné, že tento proces je vázán na cukernatění květových medů ?

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.06.2020, 07:59 AM
Příspěvek: #15
RE: Poraďte prosím
Dobrý den všem a včelám zvlášť. Prosím o radu: místní farmář mi popsal info o aplikaci prostředku CYPERKILL MAX (cypermethrin) (postřik na obilí). Usoudil jsem, že bude vhodné včely uvěznit, jen nevím na jak dlouho. Můžete mi někd, prosím, poradit. Postřik je plánován na sedmou hodinu ranní.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.06.2020, 08:34 AM
Příspěvek: #16
RE: Poraďte prosím
Tohle zavírání jsme dělali někdy v 70tých létech. Pokud máš drátěná dna (dříve se říkalo kočovná), není problém. Jen to chce i přikrýh úly mokrými pytly.Doba se omezovala jen na dobu postřiku, případně cca 2 hodiny po. Upřímně nevím, jestli to mělo nějaký význam. Včela není králík. Je to stres pro včely i lidi. Proto se dbalo spíš na dodržování toho, aby to zemědělci prováděli v době bez letu. Tedy do 7.00 a po 20.00, pokud to byl kvetoucí porost. Dneska nevím. Zemědělci si myslí, že když postřik ohlásí, že mají hotovo (ne všichni, jsou i vzácné výjimky). Ale není tomu tak. Stále musí doržovat to, že nesmí stříkat kvetoucí porost a ten je, když na 1m2 je 10 rostlin kvetoucích. Teda jestli si to pamatuju. Je lépe se s tím zemědělcem dohodnut a vysvětlovat mu to. Ony totiž včely pak chodí i na nekvetoucí porosty pro vodu, třeba na cukrovku nebo přes ty porosty létají a to může také vadit. Za to, že se dnes na včely nebere moc zřetel si mohou ale včelaři sami, protože dlouhodobě ve včelách vidí jen výrobní prostředek a se zemědělci nespolupracují, nevysvětlují jim situaci. Když jsem slyšel, jak se zástupci včelařských organizací dohadovali s ministerstvem, nebyl jsem téměř schopen slova. Takovou nekompetentonost jsem nezažil, jenže ti lidé to vůbec nechápu v souvislostech. To by se dříve asi nestalo. Bylo i časté, že se ti soc. jezedéros stávali včelaři, protože si to chtěli ověřit, co jim včelaři říkali. Tak se nakonec vyvinuly takové nepsané dohody. Třeba se mi stalo, že jsem jel ke včelám a oni tam před lesem stříkali řepku dávno po odkvětu látkou, která zabraňovala předčasnému otevení a vypadávání plodů. Takové lepidlo a to slepovalo včelám křídla, protože přes to pole létali. Když jsem jim to řekl, děníci zatelefonovali předsedovi a ten dal pokyn a okamžitě přestali a dodělali to jindy. Pochopil totiž, že nejde jen o jedy, které škodí včelám a nebral ohled jen na předpisy. Dnes se ale vše děje velmi povrchně, jenže to už je zase jiná písnička. Se zemědělci se ale dá dohodnout i dnes. I to jsem cca před rokem zažil, kdy paní odložila postřik na "mimoletovou" dobu a ještě mi poděkovala za info. Ultimata jsou k ničemu. Přeci jen někteří z nich mají stále vztah k půdě a přírodě jako celku. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.06.2020, 09:38 AM
Příspěvek: #17
RE: Poraďte prosím
Na Chebsku je tihle velký problém, většinu polí mají pronajatou Němci naše včely jim nic neříkají, s technikou jim jezdí Češi nebo Ukrajinci a jsou rádi za práci, dělají kam je poslali dohodnout se prakticky nedá není s kým. Kamaráda který upozornil na včely, řidiče od cisterny o postřikem a aplikačním traktorem, Ukrajinci když si to začal fotografovat skoro zmlátili. Policie na telefonát odkázala na rostlinolékařskou správu - nejblíž v Tachově - udělejte vzorky porostu a včel pokud dojde ke ztrátám ???
Proběhlo asi v 10.30 dopoledne lán dojížděli 2 den ráno !!!!!
Leoši taky bych chtěl včelařit bez chemie, k tomu poli jsem měl přes les asi 600 m.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.06.2020, 09:52 AM
Příspěvek: #18
RE: Poraďte prosím
Díky za reakce, koukám, že já mám alespoň šanci (teoretickou) se domluvit česky Smile. Dotaz : včely jsem hned vypustil, ale překvapilo mne, že před zavřeným česnem byl houf včel, které chtěly dovnitř, dokonce jsem zahlédl, že některé nesou pyl. Kde se vzaly, když jsem je zavíral večer okolo 22,30?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2021, 10:05 PM
Příspěvek: #19
RE: Poraďte prosím
Zdravím. Potřeboval bych prosím poradit. Mám právě za sebou první včelařský rok, nyní s péčí o 10 včelstev. 3 roční + 6 oddělků + 1 nejspíš roj, vše linie Singer, roj nejpíš též. Všechno místní včela. Co mě zajímá?

1. Na jaká hlavní např. 3 kritéria hodnocení včelstev bych se měl zaměřit a jak je správně posoudit? Kromě stavby, snůšky, atd..
- v srpnu jsem udelal první PIN testy ovšem s chybou, na jaře zopakuji a ověřím výsledky, čistící pud bych považoval za zásadní.
- pak váhám nad jednou matkou, problém s dlouhým plodováním ač v jiných ohledech byl tento úl nejlepší
- síla včelstva
Mám za letošní rok srovnání s loňským. Dokrmil jsem v půli srpna kdy ostatní začínali a je již nyní jasné, že je třeba mít hotovo na jeho začátku. Loňská včelstva jsou prakticky bez varoózy krom toho plodujícího a u oddělků je spad jasný.

2. Jakým způsobem se správně vedou trubčí včelstva. Na toto téma jsem nic nenašel. Proč se ptám.?! Z důvodu rozložení rizik jsem si domluvil další 2 stanoviště. Domlouval jsem je s ohledem na očekávanou snůšku, snad se zdařila pestrost porostu a malou hustotu zavčelení. Jedno ze stanovišť mám po někom, kdo chtěl včelařit dostal se na 60 včelstev, nestaral se a všechna mu cca. před 2 lety odešla. Ve zbytku zarostlých úlů které dosud stojí na stanovišti je jeden obsazen nejspíš rojem, který jsem převzal, dopnil mu nástavek medných zásob ze svých uschovaných a uvidíme zda přežije. Nyní je na skoro 3NN což myslím je na přírodní včelstvo asi velký počet. Domnívám se, že je to potomek oněch včel a jako přeživší má svoji hodnotu. Pokud tomu tak bude, rád bych jej použil jako trubčí včelstvo pro ta svá. Nejbližší včelaři jsou cca. v okruhu 2,5km vzdáleni za kopcem.

Děkuji za odpověď a případné nasměrování.JJ
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.10.2021, 06:46 PM
Příspěvek: #20
RE: Poraďte prosím
Jaroslave, je vidět, že i pro tebe je vlákno "Povinnosti vůči ČSV" v interních záležitostech, kam jsem napsal svůj příspěvek. Vezmu to hezky od začátku.

Tři důležité vlastnosti? No takhle zjednodušeně bych to rozhodně neviděl. Přihlásil jsi se do ŠPV, ale nic z toho, co jmenuješ nezdůrazňují naše teze a je aktuální pro průmyslově apokalyptické včelaře. Jsou to jen vlastnosti, které vyplývají z těch níže uvedených.
Promiň. Jsi ale začátečník, tak trochu osvěty a pár nejdůležitějších vlastností, kterými my vždy začínáme. a) schopnost přežít, b) odolnost vůči Nosemě ceranae, c) odolnost vůči virům, d) schopnost adaptace na prostředí........
To samozřejmě není všechno ani zdaleka. Tohle je jiná liga. Ono jde o jistou posloupnost (ti). To ti nechci vůbec motat hlavu strategiemi přežití.
Pokud ale budeš trvat na "svém" , nebudou ti ti co se pocestě ŠPV, tedy přírodě blízkého včelaření ,už vydali, vůbec rozumět. Je to jiný svět a ani se jim nebude chtít reagovat. Kdybys nebyl začátečník, vůbec bych se nezdržoval, protože těch informací je hodně i zde na fóru, ale ne mimo ŠPV, tam najdeš na 99% jen zkreslené, neautentické informace. Věř tomu nebo ne.
Jen k těm PIN testům. Nikdy by mne nenapadlo je dělat i když jsem měl k jejich propagátorovi hodně blízko. Včely jsou totiž kanibalky. Pin testem vždy naruších víčka a to potřísníš hemolymfou. Tím je vše absolutně zkresleno. Chceš-li vybírat na čistící pud (ten zase není vůbec nejdůležitější), který musí být chápán jako součástí jisté posloupnosti, je třeba jen zmrazit zavíčkovaný plod a nechat ho včelám vyčistit. Mohu tě ujistit, že i včelstva, která dokázala vyčistit 8dm2 zmrazeného plodu za 24 hodin nebyla odolná na Nosemu ceranae a viry dokud jsem je nepodrobil imunizaci. Máš-li na mysli to, že čistící pud souvisí s VSH, tak ti musím říci, že VSH je poslední vlastnost, kterou včely proti kleštíku používají. Proč? Protože je energeticky nejnáročnější a to je ten kámen úrazu. To není pro včely přirozené dělat zbytečné věci. VSH je v posloupnosti vlastností, které tlumí kleštíka až na tom posledním místě. Navíc korelace v tomto ohledu není nijak silná.To mám odzkoušeno dost důkladně. Je samozřejmě otázkou, co je pro koho dostatečné.
Že to u nás někdo propaguje jinak? Inu "Cui bono. (v čí prospěch ). PIN testy jsou tedy slepá ulička a navíc šlechtění tímto směrem zase jen narušuje možný rovnovážný stav ve včelstvu. Je to takové legrační hraní si na vědu.
Ty vlastnosti, kteřé jsi napsal, výnos..... vyplynou z toho, že máš včely, které jsou nějak schopny žít v daném prostředí.

Trubčí včelstva. No nejprve bys měl říci, co si pod tím představuješ. Není ale pravda, že nejsou informace. Já toho pustil do světa dost, pro informace si musíš dojít. Po internetu stejně nevstřebáš souvislosti. Pár rad ti ale dám. a) musí to být nejlepší včelstva. b) trubčí včelstvo (jedno jaký typ) nesmí NIKDY strádat............. Je toho víc, samořejmě. Nyní si zvaž, jaké to tvoje včelstvo vlastně je. Znáš ho jen krátkou dobu a původ nejistý.Navíc se ani nedokázalo samozásobit, ale neznám všechny souvislosti. Já bych si z něj spíš nejprve odchoval pár matek a ty hodnotil. CHceš-li chovat včelstva, množit je, měl bys nejprve vědět, co je zkouška dědičnosti a naučit se ji dělat. Hodnocení jednoho roku je prostě nic a mohou to být spíš tzv. těšínská jablíčka. Chápu, přání je otcem myšlenky, ale takhle se rozumně potupovat nedá.To by ses pohyboval jako prvok, od nikud nikam. To včelstvo, pokud přežilo jeden rok, tak to bylo zcela jistě ovlivněno tím, že roj má dán do vínku počáteční zvýšenou imunitu, která ale nemusí vydržet.
Imunita je něco, co organizmus nabývá ale také ztrácí.
Jinak 2,5 km bez včel není samozřejmě vůbec nic. Trubcí létají na stanoviště i 15 km (je to samozřejmě extrém, ale...). Jen se ale zamysli nad tímto postupem. Znáš snad materiál od některého chovatele, který po jeho smrti existuje se svými vlastnostmi dál, aniž by ho někdo dále neudržoval? Já tedy ne. Co je tedy pro přírodu přijatelné? Když se dnes podívám, třeba na kmen Sklenar 47, co z něj ti následovníci dokázal udělat, a hlavně jak, je mi z toho fakt zle. Sklenarky byly v mém náročném prostředí tak choulostivé, že jsem je nemusel v tomto směru ani testovat. Nevydržely nic. Dalo mi to fakt hodně práce, než jsem ze dvou linií něco vykřesal a mám je spíš jako trofejní, než že bych na nich stavěl. Proto jsou pěkně za mřížemi. Tím mluvím o Sklenar současnosti z Rakouska. Nemusím ale chodit nikam daleko. Nebudu jmenovat, ale je to tak 4-5 let, kdy mi jeden kolega, který má včely jako přivýdělek volal, že byl naprosto zděšen, když mu na stanovišti 2 včelstva s původem ode mne (dostal je od Jirky Marxe) zlikvidovala téměř 30 včelstev na stanovišti toho tzv. vitálního kemene (Singer a......). Bál se, že si ty virózy přinesou domů. Jenže byl v naprostém šoku, že ta včelstva jen zesílila nestalo se jim nic ani za rok. Navíc jako jediná přežila hnilobu a to stanoviště s nimi nemusel likvidovat i když byla ostatní v blízkém doletu. To samozřejmě mohlo mít (a asi mělo) více souvislostí, ale ukazuje se, že přírodní selekce je o 180 stupňů něco jiného,než praktikují naši profi chovatelé matek. Ono se to hezky píše, ale výsledek? Už tě dál nebudu děsit, ale snad sis z toho něco přeci jen vzal a spíš tě to namotivuje než odradí. Rozhodnout se musíš sám, kterým směrem se vydáš. Cesta do pekla ale vede vždy přímo. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rastislav Rosa (+1), Jan Sochor (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)