Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Péče letošní o oddělky
10.05.2019, 10:53 AM
Příspěvek: #31
RE: Péče letošní o oddělky
Letos bude chov pozadu - zatím nemám ani misky.
Pak se to logicky nedaří.
Rojáky jsou jistota.
Hlasování: Jindřich Šafránek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.05.2019, 07:27 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.05.2019 07:28 PM od Ali.)
Příspěvek: #32
RE: Péče letošní o oddělky
Já dělal oddělky teprve dnes, misky ve dvou po jedné. Chtěl jsem původně dělat Taranovy (loni mi bezva jely), v takovém počasí teda ne. A tak jsem je v ležanech přirozeně rozpůlil.
Letošní začátek se mi úplně nezdál. Leoš mě hezky upozornil ať vyčkám, plod bude, a dnes jsem ve čtyřech dělil ve dví 11 plástů 42/35. No takové včely jsem měl naposledy před 30 lety.
Že jsou hodňoučké, je to pokochání, otevřít těch 17 plástů naráz, když se vyběhnou podívat nahoru co se děje. Škoda, moh´jsem to vyfotit a hodit sem.
Rouby vložím až za týden, kde budou misky. Matky nehledám ani nekontroluju. Dyť je v tom chumlu nemůžu ani najít.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2019, 12:08 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.05.2019 12:26 PM od DamianOrlok.)
Příspěvek: #33
RE: Péče letošní o oddělky
Rád bych se zeptal, zda mám letošní zakoupené oddělky na podzim a v zimě krmit, nebo jim nechat medovicový med, který údajně není ideální a může způsobovat kálení do úlu. Jarní snůšku už nestihnu, oddělky budou v průběhu června.
Toho přikrmování se bojím, přece jen zima na medu je pro včelky lepší.
Moc děkuji.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2019, 06:24 PM
Příspěvek: #34
RE: Péče letošní o oddělky
Letos bych na medovicový med nespoléhal.
Jestli bude, bude to spíš zázrak.
Počasí mšicím nepřeje.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2019, 08:24 PM
Příspěvek: #35
RE: Péče letošní o oddělky
Loni jsem řešil stejnou otázku, ale nebylo zbytí- oddělky krmit, krmit a krmit . Tedy postupně od června do půlky srpna, pak jsem dodal cca 14 kg cukru v roztoku na 3x.Během srpna a září si taky něco donesly a zimovaly na 1VN 39x24. Bez problémů až do jara .Oddělky jsou slabé na to, aby si donesly dost prvním rokem.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.05.2019, 01:04 PM
Příspěvek: #36
RE: Péče letošní o oddělky
Tak osud rozhodl za mě, včera se mi podařilo chytit 3 velké roje a už jsou v japončíku. Do startu jsem jim dal kus těsta, zbytek si snad už nanosí...
Zřídil jsem skupinu "Japonské úly" na Facebooku, jste srdečně zváni: https://www.facebook.com/groups/2046526008973284/
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2019, 11:28 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.07.2019 12:21 PM od František Kučera.)
Příspěvek: #37
RE: Péče letošní o oddělky
Zdravím.
V jednom oddělku se zřejmě špatně oplodnila matka. Je tu ve větší míře zakladené trubčí dílo a i na dělničím díle plod víčkují také jako trubčinu. Také je zde stále nápadně více trubců. Matka tu je, viděl jsem ji. Aktuálně obsedá 5 rámků.
Oddělek jsem vytvářel 30. května, 9. června jsem vylámal nouzové matečníky a vkládal štěpy vajíček z chovného včelstva, 25. června se matka líhnula.
Je vhodné oddělku ještě vkládat vajíčka pro odchov nové matky?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.07.2019, 08:36 AM
Příspěvek: #38
RE: Péče letošní o oddělky
Prosím o radu, jak dlouho se má krmit oddělek (krmím roztokem).
Je slabší o síle necelého nástavku.
Krmit až do podzimu a nebo jen do konce července ??
Děkuji RS.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.07.2019, 09:42 AM
Příspěvek: #39
RE: Péče letošní o oddělky
Romane, záleží co chceš docílit a co je možné. Má to být jen oddělek se záložní matkou nebo oddělek, který v příštím roce doroste v e včelstvo. U včel je všechno jiné než u lidí. Zatím co hlavní včelstva zde jsou již ve stadiu poklidu a klidně by přežila i zimu, oddělky stále bojují o své bytí. Osobně bych je nekrmil ale podněcoval, to je zásadní rozdíl. Jde o to, aby měly do konce září alespoň sílu plně obsednutelného nástavku (míněno 2/3 L), případně i celý podmet. Proto potřebují trvalý, ale malý přínos sladiny a pylu. V polovině září jim dávám celý nástavek zavíčkovaných zásob a tím se vše zpomalí a ony přejdou také do zimního klidu. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.07.2019, 09:48 AM
Příspěvek: #40
RE: Péče letošní o oddělky
(06.07.2019 11:28 PM)ferokulda napsal(a):  Zdravím.
V jednom oddělku se zřejmě špatně oplodnila matka. Je tu ve větší míře zakladené trubčí dílo a i na dělničím díle plod víčkují také jako trubčinu. Také je zde stále nápadně více trubců. Matka tu je, viděl jsem ji. Aktuálně obsedá 5 rámků.
Oddělek jsem vytvářel 30. května, 9. června jsem vylámal nouzové matečníky a vkládal štěpy vajíček z chovného včelstva, 25. června se matka líhnula.
Je vhodné oddělku ještě vkládat vajíčka pro odchov nové matky?

Osobně bych udělal raději oddělek nový z celého nástavku plodu a včel, nejlépe na jiném stanovišti, abych nevyvolal loupež. Počítej za kdy se políhnou včely od nové matky a jak dlouho ještě budou žít ty, které jsou ve starém oddělku. To dává hodně velkou naději, že se toho ten oddělek ani nedožije. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)