Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chov čmeláků
17.04.2017, 10:07 AM
Příspěvek: #1
Smile Chov čmeláků
V jednom z vláken jsem psal,že jsem si vyrobil úlek pro čmeláky. Tak už má nájemníka Rolleyes 1.4. jsem chytil matku čm. zemního,která hledala vhodný úkryt pro její hnízdo.Za tu minutu stresu,kdy byla zavřená v krabičce jsem jí nabídnul krásnou garsonku s nacupovanou bavlnou.Přijala jí bez problému a po 14 dnech jsem jí několikrát zahlídnul jak se vrací s rouskama na nohách.Zatím se mi jí nepodařilo vyfotit,intervaly vletu a výletu jsou dost velký.Při pohledu shora,po odkrytí stříšky, vypadá hnízdo až na detaily zatím netknutě,matka je schovaná někde uvnitř.Mám dobrý pocit,že mám na zahradě další druh opylovače,který pracuje i za nepříznivého počasí.Tak už jen aby se matce nic nestalo a brzy se to tam hemžilo dělnicemi.    
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.04.2017, 11:44 AM
Příspěvek: #2
RE: Chov čmeláků
Tak to je, Pavle, moc pěkné. Dals jít tam tak 2-3 buňky s právě se líhnoucími včelami. Jestli ale už má plod, bude to možná pozdě. Je to zajímavé, ale ty včely čmeláčí mamince pomáhají. Jakmile vyběhnou, ihned jí začnou pomáhat. Tedy tak to popisuje Dr Ptáček ve své knize o ¨chovu čmeláků. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.04.2017, 12:55 PM
Příspěvek: #3
RE: Chov čmeláků
To je dobrá připomínka Leoši.Četl jsem na webu,že dokonce čm. zemní je jediný druh,který přijme mladušky za vlastní.Ještě jsem to nezkoušel,čas by na to snad ještě byl,ale bojím se abych něco nepokazil,přeci jenom je to můj první úspěch se čmelákama.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.04.2017, 05:51 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.04.2017 11:56 PM od straka.)
Příspěvek: #4
RE: Chov čmeláků
1)jen několik poznámek
2)úl pro čmeláky je příliš drahý pro hromadné použití(záleží jako u včel na každé koruně a časově na výrobní jednoduchosti a údržbě)
3) čmelákům zemním je zapotřebí zajistit ochranu před letními vedry a sáláním Slunce, oni vědí proč mají hnízdo v zemi kolem 30 cm pod povrchem,
úlek-bedýnka se moc prohřeje, zabrante vysokým teplotám v hnízdě.... izolací, zastíněním nejlépe chovem v bednicích tvárnicích z betonu
v podstavci pod včelími úly (tvárnice vyjde okolo 35 Kč na kus bez vlastní práce) (jinak se v horkém létě rodí čmeláci-matky bez křídel !!! )
4)polystyren dovnitř vůbec nedávejte, rozemelou ho na přesýpací drť (přes níž se velmi špatně dostávají k hnízdu...)
5) "někteří vědci" jsou názoru, že čmeláci jsou moc těžcí a nemohou létat, oni to naštěstí nevědí a tak " porušují gravitaci"
6)čmeláci jsou opravdu dle pozorování otužilejší než včely a opylují i zahradu za méně příznivého počasí
7)až se k tomu dostanu také si pořídím několik různě barevných druhů, držím palce, je pěkné, když následující rok Vás čmeláci z Vašeho chovu "zdraví" a
obsazují již připravená hnízda
straka dehtín
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.04.2017, 11:10 AM
Příspěvek: #5
RE: Chov čmeláků
ad 2) trochu zručný člověk si vyrobí úlek sám.Mě stál jen za cenu materiálu cca 500kč (ale cena se může lišit,záleží co a kde seženete)a nějaký ten čas na výrobu.Kupovat úlek za 1000-1500 se mi fakt nechtělo.

ad 3-4) Budka nemusí být izolovaná.Umístil jsem jí na nejstinnější místo zahrady.Proti zimě na jaře jim poslouží teplá výplň v úlku a v létě izolaci nepotřebují(pokud jsou ve stínu)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.04.2017, 11:26 AM
Příspěvek: #6
RE: Chov čmeláků
Někde jsem četl, že největší problém při chovu čmeláku je napadání jeho hnízd zavíječem a tento způsobuje úhyn až
90% hnízd.Výhodou profesionálních úlů je, že se k nim dá přikoupit speciální vlez (kyvná dvířka), který zavíječ není schopen překonat.
Zkušenost s tím ale osobní nemám.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.04.2017, 02:43 PM
Příspěvek: #7
RE: Chov čmeláků
Já tam mám klapku taky,je vidět na fotce.Kostku z tvrdýho dřeva jsem provrtal a jednu stranu šikmo seříznul a přišrouboval na ní kus plexiskla.Teď je klapka pořád otevřená,ale až budou v hnízdě první dělnice,budu klapku postupně přivírat,aby si dělnice pomalu zvykaly,že se musí přes klapku dostat nadzvednutím plexiskla.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.04.2017, 11:53 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.04.2017 12:23 PM od straka.)
Příspěvek: #8
RE: Chov čmeláků
Pavel citace
ad 2) trochu zručný člověk si vyrobí úlek sám.Mě stál jen za cenu materiálu cca 500kč (ale cena se může lišit,záleží co a kde seženete)a nějaký ten čas na výrobu.Kupovat úlek za 1000-1500 se mi fakt nechtělo.
ad 3-4) Budka nemusí být izolovaná.Umístil jsem jí na nejstinnější místo zahrady.Proti zimě na jaře jim poslouží teplá výplň v úlku a v létě izolaci nepotřebují(pokud jsou ve stínu)

co na to straka
betonová tvárnice 35 Kč a člověk nemusí být zručný a nemusí být na zastíněném místě, beton má tepelnou setrvačnost a tak se moc neohřeje
a když je to současně ve dvou tvárnicích podstavec pod včelí úl je to celé pro čmeláky za nula Kč,
vlastní práci také nutno počítat ,uzavřít z boku velký otvor v tvárnici a upravit na česno , střechu tvoří bok tvárnice,...
příklad: podstavce pod 10 včelích úlů mají až 20 kusů čmeláčích úlů za téměř nula Kč
Pavle, 20x500=10 000Kč plus práce zhruba ve stejné hodnotě, celkem 16 000 Kč
ale s tím jedním čmelákem jsi asi v SPV na čele v chovu, předávej zkušenosti....
lesní čmeláci jsou hezky červení a jsou i další druhy........

straka dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2017, 08:03 AM
Příspěvek: #9
RE: Chov čmeláků
Pavle, mohl bych tě poprosit o foto detailu klapky, jaký je průměr díry ??
Děkuji Cool
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.04.2017, 10:27 AM
Příspěvek: #10
RE: Chov čmeláků
OK,každý se může rozhodnout z čeho a za kolik bude budku dělat.Jelikož neplánuju velkochov čmeláků a výroba budek ze dřeva mě baví,tak jsem zvolil tuhle cestu.Ta cena 500 kč je strop když to budeš dělat ze spárovky.Zkusím udělat verzi z prken,což vyjde mnohem levněji.
Zkušenosti předám rád,až nějaké nasbírám.Je to moje první sezóna.

Romane klapku vyfotím až budu na chatě,průměr díry je tuším 20mm(menší být snad ani nemůže s ohledem na velikost matky,která je u čm. zemního dost robustní) ,stejný je průměr "husího krku"který vede od klapky vnitřkem úlku.Matka musí mít pocit,že jde tunýlkem alespoň 20cm pod zem,aby měla pocit bezpečí.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)