Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zimní vymetání podložek
23.12.2016, 01:40 PM
Příspěvek: #1
zimní vymetání podložek
Tak vážení, letos mě to vymetání žere, víc než obvykle. Dumám, kde udělali soudruzy z NDR chybu. Huh
Když odhlédnu od toho, že tohle nařízení podle mne nemá žádnou vypovídací hodnotu, tak letos je to i dost rušivý. Zima jak blázen, včelky krásně stažený, roztoči celkem nikde.
Zkouším každý rok něco jinýho, abych je co nejmíň rušil, ale nedaří se, nedaří. Zase jsem jim dost hnul žlučí. Jedny na mne i vyběhly, hučely ještě dost dlouho.
Takže, co jsem zkusil : vysouvací dno pod mřížkou - stejně musím popadaný včely na mřížce vymíst a metení po mřížce je ještě náročnější, jak po rovný podložce.
Podložka plast, co se prodává - kroutí se, nutno špendlit a blbě se ometá, drží to na ni. Čili kravál.
Podložka silný plast - tu zase přitmelí ke stěně, takže zase kravál.
Teď dávám na měl čtvrtku přes tu silnou, kterou nevyndavám, ale stejně ji musím omést než dám čvrtku a ještě na ní jsou kopečky propolisu, takže nepraktický.
Když je teplo, včely dost votravujou a když je zima, jako letos, rve mě to srdce, jak je ruším.
Tak jak, ogaři, podělte se o dobrý nápad, mě už došli inspirace. Teda krom strouhání měli na vzorky. Asi na tom fakt něco bude. Cool
Hlasování: Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.12.2016, 02:20 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.12.2016 02:21 PM od Rasťa.)
Příspěvek: #2
RE: zimní vymetání podložek
Ahoj.
Mě to letos čeká poprvé, teď o vánočním víkendu se vydám připravit podložky. Úly mám jen tři a v každém je na dně mřížka. Jenže pouze na jednom úle mám vysoké varroa dno s dobrým přístupem do podmetu. Nevím, jak u těch dvou s nízkým dnem odstraním popadané včely, pokud tam budou (jakože budou).
Jinak v průběhu roku jsem samozřejmě čistil podložku mnohokrát, abych mohl zkoumat spad a počty roztočů. Nemusel jsem však provádět invazi do podmetu. Do toho se mi fakt nechce.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.12.2016, 02:29 PM
Příspěvek: #3
RE: zimní vymetání podložek
Teď tam nikdo není neboj???

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.12.2016, 02:37 PM
Příspěvek: #4
RE: zimní vymetání podložek
Já se bojím jenom zubaře Smile
Nechce se mi rýpat jim tam a stresovat je.
Hlasování: straka (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.12.2016, 03:04 PM
Příspěvek: #5
RE: zimní vymetání podložek
(23.12.2016 02:29 PM)jirka.marx napsal(a):  Teď tam nikdo není neboj???
Tohle bych těm mým taky rád vysvětlil, že maj zůstat nahoře a nestresovat se. A to mám podmet vysoký.
V těch nejčilejších se hrabat o pár sekund dýl a měl bych hlavu jako balon. A to bylo 5 pod nulou a 17 hodin, skoro tma. Big Grin
Ještě mě jich čeká 10 a teď po oteplení to bude estráda. Dodgy
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.12.2016, 06:46 PM
Příspěvek: #6
RE: zimní vymetání podložek
(23.12.2016 01:40 PM)schützmeister napsal(a):  ... podělte se o dobrý nápad, mě už došli inspirace...
Místo 3x Varidolem ošetři koncem září jednou formidolem. Zhruba týden po konci ošetření dej na měsíc podložky a měl můžeš odebrat koncem listopadu, začátkem prosince. A je vystaráno. A navíc se vyhneš, kromě stresování včel, odrovnávání včelaře. Kdo se má koncem ledna dostávat v lese na běžkách lopatou k podložkám? To už mám za sebou. Rok 2012, 3NN L159...
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.12.2016, 06:52 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.12.2016 06:54 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #7
RE: zimní vymetání podložek
To můžeš vosk rovnou strouhat.
Je úplně jedno, čím to léčíš, ty co jsem dělal teď dostaly jen letní thymol, ale zákonná norma na sběr měli je prosinec-leden. Má to důvod v bezplodové pauze, ne léčení.
Jasně, že když to budu chtít obejít, způsoby se najdou. Můžeš sbírat měl i v létě, že jo. Ale aby to mělo aspoň minimální hodnotu, je to třeba dělat v termínu. Nebo vůbec.
Nejde mě o to, jak věc ožulit, ale jak to udělat a nerušit je. Čili technika podložky jako takové.
PS : hezká fotka, tolik sněhu jsme tu zatím neměli. Holt jih je jih.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.12.2016, 08:26 PM
Příspěvek: #8
RE: zimní vymetání podložek
V zákonné normě není o názvech měsíců ani slovo. A v listopadu - alespoň tady u nás na severu - plod ve včelstvech tedy nebývá. A že si to "svazáci" sledují. U vás na Šumavě to bude stejné. Takže vypovídací hodnota zimní měli je, stejně jako sebraná koncem ledna, obdobná. Kromě toho, že se všeobecně ví, na co to vyšetření měli ohledně varroózy je.... Odběr měli specifikuje Metodika kontroly zdraví zvířat. Tady je znění:

EpM300 VARROÁZA – VyLa (PV)
Směsné vzorky veškeré zimní měli od všech včelstev na stanovišti, po nařízeném podzimním
preventivním ošetření v předcházejícím roce. Vzorky se odebírají nejdříve 30 dní po posledním
vložení ometených a čistých podložek na dna úlů, po provedeném podzimním preventivním ošetření
(ExM340) a musí být odevzdány k vyšetření do 15. 2. 2016. Všichni chovatelé včel jsou povinni do
30. 9. 2016 vložit na dna úlů vyjímatelné a čistitelné podložky tak, aby zabraly celou plochu dna úlu.

A vzhledem k tomu, že máš včely po thymolu jako fík (jak jsi tady někde psal), tak 3x fumigace je zbytečně moc. Jednou formidol, aby bylo veterině uděláno zadost, stačí. A pak měl začátkem prosince...

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.12.2016, 01:24 PM
Příspěvek: #9
RE: zimní vymetání podložek
hmm, hmm, možná na tom něco bude.
ikdyž teda nevím, co bych odevzdával, do teď padaly jen včely, měli minimum.
ale asi to nebude blbý nápad.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.12.2016, 07:43 PM
Příspěvek: #10
RE: zimní vymetání podložek
No, s tou mělí, to bych se taky rád zeptal. Udělali jsem se ženou turistické kolečko přes její a mou včelnici. Její včely na 2/3L v rámcích a mezistěnách nádherně nařádkovaná měl u všech úlů. U mě, 4/3L volná stavba na loučkách, minimálně měli, bez struktury, rozprostřené jako když cukrujete vánočku (do množství tedy alepoň co by se dalo smysluplně sebrat). I by se dalo říci, že padá víc roztočů než měli. Že by i v tomhle měla výška plástů na včely vliv?

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)